fbpx

Domácnost na víc než jedno použití: 10 tipů, jak se zbavit „jednorázovek“0

Věci na jedno použití. Denně je využíváme, denně je bezmyšlenkovitě spotřebováváme a vyhazujeme. Můžeme je přestat kupovat nebo alespoň nahradit ty, které používáme každý den? Přinášíme pár tipů, jak se zbavit nejčastější jednorázových pomůcek kolem nás.

Stačí se rozhlédnout po svém domě či bytu a hned kolem sebe uvidíte plno věcí, které jsou pouze na jedno použití. Najdete je všude… v kuchyni, v koupelně, v restauracích, v obchodech.

„Kvůli hygieně asi těžko zmizí z domácnosti všechny jednorázové pomůcky, mnohé z nich však můžete nahradit!“

Samozřejmě nikdy nelze nahradit úplně vše a mnohé jednorázové pomůcky jsou například z hygienických důvodů nepostradatelné. Přesto ruku na srdce, neexistují věci, bez kterých byste se obešli? Nabízíme nápady, čím mnohé nepostradatelné „jednorázovky“ nahradit.

Reklama

1. Nepoužívejte igelitky na jedno použití

Každý z nás doma skladuje igelitové tašky, které se snažíme mít vždy po ruce, když se chystáme na nákup. Přesto se ne vždy zadaří. Kolikrát už jste si takovou igelitku koupili, protože ta vaše byla malá anebo jste si ji zapomněli doma? Mnohokrát, že? Igelitky můžete nahradit papírovými taškami nebo alespoň nosit vždy nějakou igelitovou tašku u sebe.

Další tipy do domácnosti

   – Balená voda vs. voda z kohoutku

   – Je možné žít bez plastů?

   – Domov bez chemikálií

   – 5 čistících prostředků na vyhození z domu!

Dobrým řešením může být zakoupení bavlněné či silonové tašky – módní ekotašky. Jsou malé, lehké a vejdou se i do dámské kabelky. Navíc právě zejména pro dámy se může taška stát i slušivým módním doplňkem.

2. Místo tašek velká krabice

Pomocníkem na velký rodinný nákup může být i velká papírová krabice či složitelný plastový box uložený v kufru auta a vždy připravený k použití. Stačí jen přinést k pokladně, naplnit a doma už jen pohodlně vyložit a zase uložit zpět do kufru auta.

Eko-tašky

3. Jednorázové potravinové sáčky a obaly nahraďte plastovými miskami

Další věcí, které můžete v domácnosti snadno nahradit, jsou nejrůznější igelitové sáčky a pytle. Místo zabalení svačiny či oběda do PVC sáčku nebo potravinové folie uložte jídlo do plastové či plechové krabičky. Stejně tak vám tyto misky poslouží ke skladování potravin v lednici nebo spíži. A to nejenom jednou! Na trhu se už objevují v nepřeberném množství nejrůznějších barev, tvarů, objemů a materiálů. Kvalitnější misky mají i výhodu, že jídlo v nich můžeme ohřívat nebo zamrazit. Zvolit můžete i tepelně izolované sáčky, které jsou určené na opakované používaní.

4. Sáčky na odpad zrušte nebo omezte

Dalším z jednorázových uchvatitelů domácnosti jsou sáčky na odpadky. Jejich používání je motivováno spíše pohodlností než čímkoli jiným. Můžete je zcela vypustit nebo je alespoň nahradit pytli, které se dají opětovně naplnit a jsou lépe rozložitelné než jejich klasické verze.

Obr.2. Termoláhev

5. PET láhve: potřebujete jich tolik?

I přes neustálou recyklaci a snahu o nahrazení zaujímají PET láhve stále neotřesitelnou pozici v domácnostech. Díky své minimální váze a výrobním nákladům v průběhu posledních desetiletí prakticky vytlačily skleněné lahve z obchodů. Pokud se tedy neobjeví na trhu ekologicky motivovaná značka záměrně čepovaná do skleněných lahví, pravděpodobně ani mnohé výrobky jiným způsobem než v PET lahvích nepořídíte. Náhradou pro ty, co jsou zvyklí mít vodu vždy při sobě, mohou být klasické termosky či nejrůznější hliníkové či nerezové láhve na vodu, do nichž můžete nalít cokoliv už doma. Třeba z domácí „studánky“, která se doplňuje 50litrovými nádobami.

Termoska na vodu

Pokud vezmete za svůj zelený pohled na svět, zcela jistě budete vědět o dalších možnostech, čím láhve naplnit. Nakupování balené vody je považováno za zbytečnost, když můžeme využít kvalitní pitnou vodu přímo z kohoutku.

6. Plastové příbory jsou většinou zbytečné

Papírové talíře, kelímky či příbory mohou být občas pohodlným řešením, je ale trochu zbytečné a také docela drahé to s nimi přehánět. Praktickou náhradou do přírody jsou trvanlivější výrobky z plastu, které svým vzhledem a funkčností překonávají své papírové kolegy.

7. Jednorázové strojky vyjdou dráž

Plno kosmetiky je určeno na jedno použití, například holící strojky. Jsou levnější než klasické strojky, ale když si spočítáte dlouhodobé náklady, rozhodně neušetříte. Nemluvě o tom, že hlavice, které koupíte do nejednorázového strojku, vám vydrží i mnohem déle.

PET lahve

8. Papírové ubrousky jsou zbytečné

Z ostatní kosmetiky používané v domácnosti jmenujme třeba papírové kapesníky, ubrousky, kuchyňské papírové utěrky, ubrousky k odlíčení, vlhčené ubrousky na prach aj. Tyto výrobky můžeme buď úplně vypustit nebo jej vyměnit např. za klasické bavlněné utěrky, ubrousky či moderní mikrovlákno. Výhodou použití mikrovlákna je, že je vhodné i pro alergiky pro tzv. bezprašný úklid.

9. Nakupujte výrobky umožňující opakované naplnění

Svůj podíl na snížené produkci odpadů můžete snížit i při nákupu drogerie – to pokud si vyberete výrobky, které jdou opětovně naplnit a jejichž náplně jsou snadno k dostání. Mnohé z nich seženete i ve velkém balení, takže ušetří i vaše peněženka.

Látkové plenky

10. Látkové pleny neřekly poslední slovo?

Na trh se vracejí také látkové plenky, které opět bojují o svou přízeň s jednorázovými papírovými plenkami. Maminky si mohou tyto pleny vybírat například z čisté bavlny, flanelu nebo třeba i z konopí či bambusu. V rámci ekologické módy jsou k dostání plenky i v bio kvalitě.

Autor: Redakce Nazeleno.cz