fbpx

Co na podlahu? Výhody a nevýhody podlahových krytin z přírodních materiálů0

Vybíráte podlahovou krytinu a rádi byste sáhli po přírodních materiálech? Dřevo, korek, přírodní linoleum nebo keramika – možností je celá řada. Kam se který typ hodí a jaké vlastnosti můžeme očekávat?

Podlahy z přírodních materiálů jsou velmi oblíbené pro všestranné možnosti použití, zdravotní a ekologickou nezávadnost a estetické kvality. Představíme si nejčastější typy, jejich základní vlastnosti a možnosti použití.

1. Dřevo

Dřevo patří mezi tradiční materiály pro podlahové krytiny. Dobře vypadá, nestudí a pokud si správně vybereme, vydrží po generace. Do venkovské chalupy se hodí klasické palubky přibíjené na laťkový rošt. Druhou možností jsou celoplošně lepené masivní parkety. Povrch dřeva se opatří lakem nebo speciálním olejem. Podlahu lze opakovaně renovovat přebroušením a opětovným nanesením povrchové vrstvy. Tento typ podlahy je citlivý na změny teplot a vlhkosti, v příliš vlhkých prostorách dřevo bobtná, v opačném případě hrozí sesychání. Masivní dřevěné podlahy také obvykle nejsou určeny pro podlahové vytápění.

Reklama

Dřevo vytváří v interiéru hřejivý pocit. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Jinou možnost představují vícevrstvé dřevěné podlahy, jejichž výhodou je větší objemová a tvarová stálost, snadnější pokládka a možnost použití při podlahovém vytápění. Skládají se z jednotlivých lamel, které jsou tvořeny nášlapnou dřevěnou vrstvou (čím silnější vrstva a kvalitnější dřevo, tím delší životnost a možnost renovace přebroušením), středovou vrstvou (obvykle dřevěnou, méně kvalitní než nášlapná, brání objemovým změnám) a spodní vrstvou (zvyšuje odolnost v tahu). Lamely se do sebe obvykle zasouvají bez lepení, v některých případech (např. při podlahovém vytápění) se lamely celoplošně lepí k podkladu. Dřevěné podlahy se obecně nehodí do vlhkých prostor.

Orientační cena: 500 – 3000 Kč/m²

„Každý druh dřeva má jinou tvrdost a tím i odolnost vůči mechanickému opotřebení.“

2. Bambus

Podlahy z bambusu vzhledově připomínají dřevo, typově se jedná nejčastěji o vícevrstvou plovoucí podlahu, kdy je bambusem tvořena nášlapná vrstva. Jsou k dostání i v masivním provedení k celoplošnému nalepení. Ačkoli u nás bambus neroste a musí se dovážet, bývá považován za snadno obnovitelnou přírodní surovinu, protože roste až desetkrát rychleji než dřevo. Bambus má také oproti dřevu vyšší tvrdost, otěruvzdornost a dobře odolává vlhkosti. Hodí se proto i do kuchyní a koupelen. Výsledná trvanlivost bambusové podlahy ale hodně záleží na kvalitě výrobku. Bambusová podlaha se udržuje občasným lakováním a voskováním. Některé typy lze renovovat přebroušením. Bez podkladové izolace může být hlučnější.

Orientační cena: 600 – 5000 Kč/m²

Bambusová podlaha nabízí širokou škálu kreseb a odstínů. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

3. Přírodní linoleum

Přírodní linoleum (někdy nazývané jako marmoleum) je vyrobeno z dřevité moučky nebo drceného korku, jako pojidla slouží pryskyřicelněný olej. Nabízí širokou škálu barevného provedení. Je odolné, hygienické a vyniká dlouhou životností (až 50 let). Až doslouží, může se spálit, aniž by vznikaly jedovaté zplodiny, nebo je možné jej dokonce zkompostovat. Nejčastěji se dodává v rolích nebo čtvercích určených k celoplošnému nalepení, existuje ale i jako plovoucí podlaha. Přírodní linoleum lze použít u podlahového vytápění. Další výhodou je možnost vytvoření individuálních barevných vzorů svařováním různě tvarovaných kusů.

Orientační cena: 500 – 1500 Kč

Přírodní linoleum je probarveno různobarevnými pigmenty. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Co musíte vědět před výběrem podlahové krytiny?

  • Jaké zátěži bude podlaha vystavena? (např. intenzita pohybu osob v ložnici bude zcela jiná než u vstupních dveří)
  • Bude podlaha vystavena vlhkosti?
  • Kolik času jsme ochotni věnovat údržbě?
  • Jak dlouhou životnost podlahy očekáváme?
  • Kolik chceme do pořízení podlahy investovat?
  • Jak by měla podlaha vypadat? (např. spíše přírodní vzhled nebo pestré barvy)
  • Bude pod podlahou umístěno podlahové vytápění?

4. Keramika

Mezi přírodními podlahovými materiály nesmíme zapomínat na keramickou dlažbu. Je velmi odolná a nenáročná na údržbu. Existuje v obrovském množství barevných i tvarových variant. Oblíbené jsou dekory napodobující různé přírodní materiály jako kámen nebo dřevo. Je vhodná pro podlahové vytápění, které bývá často přímo doporučováno, protože jinak je dlažba zvláště v zimě poměrně chladná. Může být také velmi kluzká, je proto dobré volit produkty s protiskluzovou úpravou. Tradičně se používá v koupelnách, kuchyních a vstupních prostorách, ale stále častěji se s dlažbou setkáváme i v obývacích pokojích a dalších místnostech.

Orientační cena: 100 – 2000 Kč

Dlažba se z koupelen přesouvá i do dalších obytných prostor, její povrch je ale velmi tvrdý a chladný. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

5. Korek

Korek je vhodný prakticky do každé místnosti. Mezi ostatními přírodními materiály vyniká měkkým došlapem a pružností, je také teplý a tlumí kročejový hluk. Korkové duby, ze kterých se korek získává se kvůli surovině nekácejí, korek je obsažen v kůře. Kůru pěstitelé ze stromu v určitých intervalech odlupují a následně znovu obrůstá. Korková podlaha se vyrábí v podobě masivních nebo sendvičových dlaždic pro celoplošné nalepení nebo jako plovoucí podlaha. Jako povrchová ochranná vrstva většinou slouží lak, který je třeba po několika letech obnovit. Nejodolnější korkové podlahy jsou na povrchu opatřeny vinylovou vrstvou, což ale není přírodní materiál.

Orientační cena: 400 Kč (nejlevnější, bez povrchové úpravy) – 1500 Kč

Chůze po korkové podlaze je velmi pohodlná, korek také dobře tepelně izoluje. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

6. Kámen

Podlahy z přírodního kamene se v našich domácnostech úplně běžně nevyskytují, mezi přírodními podlahovými krytinami je však nelze vynechat. Mramor, žula, břidlice nebo travertin však mají celou řadu praktických předností. Kamenná podlaha vykazuje i po letech intenzivního používání minimální opotřebení. Kámen je odolný vůči vlhkosti, teplu i bodovému zatížení. Výborně akumuluje teplo a je proto vhodný i pro podlahové vytápění.

Orientační cena: 800 – několik tisíc Kč

Kamenná dlažba může tvořit různé vzory. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.