Jedním z drobných novoročních předsevzetí může být také snaha o ekologičtější domácnost. Jak začít? Třeba tak, že přestanete tolik používat chemické čisticí prostředky. Velmi dobře je může nahradit třeba jedlá soda. Je levná, jako čistidlo velmi účinná a překvapivě univerzální.

Jedlá soda se používá jako kypřidlo do pečiva nebo rozpuštěná ve vodě jako prostředek proti pálení žáhy. Je to však také všestranný pomocník při úklidu – čistí, odstraňuje pachy a pomůže vyprat prádlo. Používáním jedlé sody můžete výrazně snížit spotřebu chemických čisticích prostředků. Jedlá soda je ekologicky nezávadná a bezpečná při použití (i požití).
Kolik stojí jedlá soda?
Pokud se vám jedlá soda osvědčí, bude dobré se poohlédnout po větším balení, než jsou malé pytlíčky běžně dostupné v obchodech s potravinami. K dostání jsou kilogramová balení, jejichž cena v internetových obchodech startuje od 50 Kč.
ReklamaMísto krémových čističů pomůže pasta z jedlé sody
Postup je jednoduchý. Jeden díl vody smícháme s jedním dílem jedlé sody, čímž vznikne pasta s čisticími účinky. Pastu pak můžeme nanést na připáleniny na sporáku, mastnotu nebo zaschlou špínu. Pasta má i mírné abrazivní účinky. Využijeme ji i při mytí hodně znečištěného a zamaštěného nádobí.

Alternativu představuje smíchat sodu s citronovou šťávou (nebo octem) místo vody. Tímto postupem získáme čisticí prostředek pro takové povrchy, kde oceníme navíc schopnost odstraňovat vodní kámen jako např. umyvadlo, dřez nebo toaleta. Pastu je dobré vždy nechat chvíli působit, následně očistit a nakonec utřít mokrou houbičkou či hadříkem a případně vysušit utěrkou.
Nepleťte si jedlou sodu a prací sodu! |
Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný, NaHCO₃, soda bicarbona) je odlišná látka s jiným složením než soda na praní (uhličitan sodný, Na₂CO₃). Soda na praní není jedlá, používá se ke zvýšení účinnosti detergentů, změkčuje vodu a dezinfikuje. Využívá se mimo jiné k výrobě domácího tzv. pracího slizu. |
Mycí roztok s jedlou sodou
Pokud nechceme odstraňovat intenzivní špínu, ale jen omývat mírně znečištěné větší plochy, dětské hračky, rámy oken a další, použijeme jedlou sodu do kbelíku s vodou (cca 4 lžíce jedlé sody na 1 litr vody). Po umytí plochy otřeme hadříkem či houbičkou s čistou vodou, předměty umyjeme v čisté vodě a osušíme.
Jak na připálený hrnec?
Pokud je hrnec připálený jen lehce, obvykle stačí jen důkladné odmáčení a vydrhnutí čisticím prostředkem na nádobí. Pokud jsou připáleniny silnější, posypejte dno hrnce jedlou sodou, přilijte trochu vařící vody a nechejte odmočit přes noc.
Jedlá soda je všestranný pohlcovač pachů
Jako pohlcovač pachů a osvěžovač vzduchu bez dráždivých chemických vůní nabízí jedlá soda opravdu široké spektrum užití:
- Koberce, kobercové předložky, textilní pelíšky domácích mazlíčků hustě posypeme jedlou sodou, necháme několik hodin působit a nakonec vysajeme vysavačem nebo vyklepáme. Stejný postup lze aplikovat i na sedačku v obýváku nebo čalounění v autě.
- Pachy z ledničky odstraní talířek s nasypanou jedlou sodou, který je třeba po pár dnech vyměnit.
- Posypání jedlou sodou odstraňuje pachy z odpadkových košů nebo popelnic.
- Načichlá kuchyňská prkénka se umytím pastou z jedlé sody zbaví zápachu.
- Zápach z popelníků pomůže odstranit umytí pastou z jedlé sody, následně je možné nasypat trošku jedlé sody na dno popelníku, pomůže snížit zápach a přispívá k uhašení popele z cigaret.
- Jedlou sodu lze použít k osvěžení bot, nasypat dovnitř, nechat působit a nakonec vytřepat.
- Zatuchlý vzduch pomohou odstranit cca 4 lžíce jedlé sody v prodyšném textilním pytlíku (lze použít i ponožku), který zavěsíme v místnosti.
- Odstraňuje zápach z rukou např. z ryb nebo česneku.
- Proti pachu z myčky nádobí pomůže posypat dno jedlou sodou.
- Půl hrnku jedlé sody dáme do pračky a spustíme naprázdno. Jedlá soda pomůže odstranit zápach z pračky, ale také usazeniny a případné zbytky mastnoty.
Jedlá soda usnadní praní
Jedlá soda se také výborně uplatňuje při praní prádla. Někteří lidé přidávají lžíci jedlé sody ke každému praní. Osvědčilo se také přidávat jedlou sodu do vody pro odmáčení dětských plen nebo silně znečištěného prádla (přibližně půl hrnku na lázeň).

Zajímavost: Jedlá soda pomůže k hašení drobných požárů
Pokud se nám nedopatřením podaří doma něco zapálit, můžeme okamžitě sáhnout po jedlé sodě. Obvykle však bude nejrychlejším řešením kýbl vody. Jsou však momenty, kdy vodu nesmíte v žádném případě použít. Týká se to především situace, kdy vám doma vzplane pánev s horkým olejem. V tomto případě nesmíte nikdy použít k hašení vodu, která by způsobila doslova explozi a rozšíření hořících kapiček oleje po celé místnosti a pravděpodobně těžké zranění hasící osoby. Hořící pánev je třeba přikrýt poklicí nebo plechem a zamezit přístupu vzduchu. Pokud je k dispozici dostatek jedlé sody, bývá její použití k hašení hořícího tuku také doporučováno.