fbpx

Čím posypat chodník? Lze nahradit sůl?0

Zimě a náledí se neubráníme ani letos. Čím posypat chodník před domem? Sůl je sice účinná, ale nešetrná a v některých obcích je její použití zakázané. Jaké šetrné náhrady posypové soli existují?

Některé části našeho území připomínají spíše pozdní listopad nebo brzké jaro, někde na sebe ale zima nenechala čekat a ukázala se ve své plné síle. Dříve nebo později se ale sněhu a mrazu dočkáme všichni a je lepší se připravit.

„Používat posypovou sůl při mrazech větších než -10°C je zbytečné.“

Reklama

Pokud nechceme mít před domem kluziště, tak se bez posypového materiálu pravděpodobně neobejdeme. To, který zvolit, je otázka velice složitá. Čemu dát přednost: ekologii, nebo efektivitě? Důležité je při výběru zhodnotit i vnější podmínky.

TÉMA: Ekologie a šetrná domácnost

– Ekologické prací prostředky

– Chemie versus příroda

– Ekologické barvy a nátěry

– Jakou vybrat podlahu?

Sůl je při krutých mrazech neúčinná

Posypová sůl je v českých domácnostech stálicí. A to především proto, že je nejefektivnějším nástrojem v boji proti náledí v místním nestálém počasí, kdy se mráz střídá se slunečnými dny. Není však ekologicky šetrná a v některých obcích je její použití zakázáno vyhláškou.

Sůl představuje totiž řadu nevýhod a rizik. Starosti s ní mají především majitelé psů a koček, kterým poškozuje povrch tlapek. Radost z ní nemají ani milovníci přírody. Posypová sůl znečišťuje vody a půdy, a tím škodí stromům a rostlinám v okolí. To, že sůl není nic šetrného, poznáme i na vlastním oblečení. Především se negativně podepisuje na obuvi a spodním lemu kalhot.

 
Posypová sůl vadí i domácím mazlíčkům. Thinkstockphotos.com

Důležité je také zohlednit venkovní teplotu. Použití posypové soli je efektivní při lehčích mrazech, tzn. okolo 5°C pod nulou. Při teplotách nižších (od – 10°C až do – 35°C) je nutné sůl nahradit chloridem vápenatým, který je už dražší.

Alternativy soli: Štěrk, písek, popel, piliny

Zdrsňující posyp na chodnících a cestách bývá sice ekologicky šetrný, ale má i své nevýhody. Pokud používáme k posypu písek, štěrk nebo piliny, přírodě tím neuškodíme, účinný je tento způsob však pouze tehdy, pokud každý den nenasněží nová vrstva sněhu. V tomto případě nám písek nebo štěrk nepomůže.


Písek, štěrk, piliny a popel jsou účinné pouze, pokud každý den nenapadne nový sníh. Thinkstockphotos.com/

Pozor na ale na popel! Popel z uhlí má vysoký obsah těžkých kovů, i radioaktivních, škodí tedy životnímu prostředí a v některých obcích je stejně jako sůl vyhláškou zakázán. Pokud chceme použít šetrný popel ze dřeva, máme v případě, že obec posyp popelem zakazuje, také smůlu. Od popelu z uhlí je k nerozeznání a vyhláška je zpravidla nerozlišuje.

Ekogrit: Ekologický posyp z expandovaného jílu

Ekogrit patří mezi další inertní posypové materiály. To, že je šetrný, potvrzuje i ochranná známka „Ekologicky šetrný výrobek“, který mu v roce 2003 udělilo Ministerstvo životního prostředí. Vzniká vypálením třetihorním cypřišových jílů při teplotách kolem 1150 °C. Jíl je následně podrcen a vzniká tak čistý keramický materiál bez chemických přísad.


5 l stačí na posyp plochy o rozloze 100 m2. Zdroj: www.ruto.net

Výrobce uvádí, že sáček o objemu 5 l (vážící 2 kg) postačí k posypu plochy o rozloze 100 m2 a je účinný až do 15°C pod nulou. Stejně jako ostatní zdrsňující přírodní prostředky je šetrný pro zvířata a rostliny, půdu a vody i naši obuv. Jeho účinnost se nemění ani při oslunění. Když sníh taje, Ekogrit vzlíná a je na povrchu zmrzlé vrstvy.

 

Autor: Jana Poncarová