fbpx

Bezdotykové baterie mohou šetřit vodu i v domácnostech0

Velmi efektivní úspory vody dosahují automatické systémy. Přestože bezdotykové baterie s infračerveným senzorem a automatické splachovače záchodů nebo pisoárů byly do nedávné doby výsadou především veřejných provozů, v současné době pronikají stále více do domácností.

Bezdotykové baterie s infračerveným senzorem mají mnoho výhod, mezi ty nejdůležitější patří značná úspora vody, pohodlí a mnohdy i lepší hygiena. Baterie ovšem potřebuje ke své činnosti elektřinu s externího zdroje.

Bezdotyková technologie

„Automaticky ovládané baterie fungují na principu infračerveného snímače, který spustí vodu hned, jak uživatel umístí ruce do snímané zóny, a vypne ji, jakmile ruce prostor opustí,“ vysvětluje Radomír Ambrož ze společnosti Sanela, která vyrábí sanitární elektroniku. Díky tomuto principu není voda puštěna ani o chvilku déle, než je nezbytně nutné, a právě proto se výrazně podílí na úspoře vody.

Reklama

Bezdotyková baterie se hodí například k malému umyvadlu na toaletě. Je úspornější a má i své hygienické výhody. Foto Sanela

Pověst ale automatickým bateriím mohou kazit nekvalitní výrobky, které nefungují tak, jak mají. Infračervená čidla musí být dobře nastavitelná, aby pracovala bezchybně. Proto progresivní výrobci elektroniky používají speciální software, který se po instalaci baterie sám postará o přesné nastavení. Zjednodušeně řečeno se čidlo kolem sebe „rozhlédne“ a nadefinuje si všechny potřebné parametry. Díky této inteligentní funkci by se nemělo stát, že baterie nefungovala tak, jak má.

Kam s automatickou baterií?

Bezdotyková baterie se hodí jak pro použití v koupelně, tak ke dřezu do kuchyně. Dobrým adeptem pro její instalaci je i umývátko na toaletě, kde se automatická baterie postará o eliminaci přenosu koliformních bakterií. Pokud totiž „špinavou“ rukou nejprve spustíte pákovou baterii, bakterie na ní počkají, než ji „čistou“ rukou zase vypnete. I když se tak zbavíte velké části znečištění, riziko přenosu zůstává.

Bezdotyková technologie může být také praktickým pomocníkem i v kuchyni. Voda se automaticky pustí okamžitě, jak se v prostoru pod baterií objeví ruce, snadno tak napustíte hrnec nebo omyjete zeleninu. „Vyhnete se obtížím při ovládání pákové baterie špinavýma rukama, nehledě na pomoc v případě, kdy máte plné ruce práce a na zapnutí nebo vypnutí vody jednoduše nezbývají kapacity. Právě v kuchyni proto dochází k největšímu plýtvání s vodou, a právě proto právě v kuchyni šetří bezdotyková baterie nejvíc,“ uzavírá Radomír Ambrož.

Teplotu je nutné předem nastavit

Možnou nevýhodou dotykových baterií je nutnost „napevno“ nastavit teplotu vody, kterou pak nelze snadno měnit. Dotykové baterie také samozřejmě vyžadují elektrické napájení – v klidovém stavu mají spotřebu cca 0,8 W, pokud voda teče, spotřeba elektřiny naroste na 10 W. Náklady na elektřinu při provozu dvou baterií odhadujeme na zhruba 100 Kč ročně, což je zanedbatelné. Baterie samotné vás přijdou na 4000 – 5000 Kč podle provedení.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi