Úklid je sice nezáživná, ale čas od času nezbytná činnost. Přemýšleli jste už o tom, že vyhodíte chemické přípravky, které vám při úklidu dráždí dýchací cesty a vysušují ruce? Přinášíme 7 typů na ekologická čistidla, která plně zastanou práci těch klasických!
Úklid domácnosti čas od času nemine nikoho z nás. Na nedostatek čistících prostředků a různých chemických přípravků si stěžovat nemůže. Spíše naopak. Určitě se vám už stalo, že jste po úklidu měli zničené ruce a občas jste vdechli chemický opar z čistícího prostředku. Na českém trhu se ale objevují také zelené úklidové prostředky, které slibují šetrnost k životnímu prostředí i našemu zdraví, žádné toxické látky a které jsou biologicky snadno rozložitelné.
„Úklid s ekologickými prostředky neznamená návrat k úklidu po vzoru našich babiček, jako bylo čištění WC octem.“
ReklamaŠetrné čistící prostředky nezpůsobují žádné alergie, ani jiné zdravotní komplikace a výborně se tedy hodí pro alergiky, lidi trpící atopickým ekzémem nebo pro citlivější jedince a děti. Tyto výrobky šetří naše ruce i dýchací cesty. Ekologické čistící prostředky pamatují i na dobu, kdy bude jejich obsah vypotřebován a etikety, uzávěry a obaly jsou 100 % recyklovatelné.
Zelená domácnost |
– 5 čistících prostředků na vyhození– Ekologické značky– Ekologické a ekonomické praní– Komentář: Chemie vs. příroda |
Ekologické čistící prostředky šetří čas i peníze
Ekologické čistící prostředky koupíme ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, na internetu, ale stále častěji také v některých drogeriích. Při nákupu bychom si měli prostudovat etiketu na obalu, kde by měl být popsán obsah výrobku. Zárukou pravého eko výrobku by měla být oficiální značka nebo jiné certifikované označení, jako je například známý symbol EU kytička.
Rozpočet každé domácnosti je do určité míry omezený a zvláště v dnešní době se hodí ušetřit nějakou tu korunu. Také tento předpoklad mnoho ekologických prostředků splňuje. Všechna potřebná čistidla jsou na trhu k dostání ve velkých, výhodnějších balení. Některé z nich jsou opatřeny praktickou pumpičkou, která nám umožní snadnější aplikaci a ušetří tak až 25 % objemu čistící směsi. Jiné ředíme pomocí dávkovače nebo vršku s odměrkou.
Uklízet s ekologickými a šetrnými prostředky? Je to mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát
Trh s ekologickými prostředky nabízí téměř všechny úklidové prostředky v zelenější verzi, na něž jsme zvyklí z klasických drogerií a bez nichž si domácnost nedokážeme představit. Příkladem uvádíme 7 nejtypičtějších úklidových eko prostředků, které jsou běžně k dostáním na našem trhu.
1. Univerzální ekologický čistič
Tento výrobek je určitě vhodný pro ty, co neradi nakupují a libují si ve výrobcích typu „vše v jednom“. Univerzální čistič je také vhodný pro vyzkoušení toho, jak se nám se zelenými úklidovými prostředky bude pracovat. Hodí se na čištění všech povrchů. Firma Amway tento výrobek nabízí za 240 Kč v litrovém balení. Můžeme jej také koupit na internetu nebo přes dealera. Podobný výrobek nabízí i firma Almavin nebo Ecover.
2. Ekologické mytí nádobí
Nejvíce ze všech ekologických prostředků je v našich obchodech zastoupen ten na mytí nádobí. Najdeme ho pod značkami Ecover, Ulrich, Sodasan, Sonett nebo Amway.
Jedná se převážně o 500 ml až 1litrové koncentráty, které se v závislosti na objemu dají pořídit od 95 Kč. Nesmí nás překvapit, že tento výrobek nepění tolik, jako běžné mycí prostředky, což je další typická vlastnost pro eko drogistický sortiment. I přesto ale dokáže stejně dobře odbourat mastnotu a jiné nečistoty jako dobře známé prostředky z televizních reklam. Vybrat si můžeme mycí prostředek s příměsí aloe vera, eukalyptu, citrusů, grepů, heřmánku, měsíčku nebo ořechů.
Nádobí se nechá umýt ekologickými mycími přípravky. Sice tolik nepění, jako ty klasické, ale mastnotu zaručeně odstraní
Jestliže patříte spíše k nedůvěřivcům, kteří si potřebují výrobek otestovat na vlastní kůži, můžete nejprve zakoupit minibalení. Pro ty, co umývají nádobí raději v myčce, nabízí eko průmysl tablety, leštiče skla nebo regenerační sůl do myčky. Vše od cca 170 Kč. (Almawin, Sodasan a další).
3. Umývání skel a zrcadel bez šmouh
Mezi eko čistícími prostředky najdeme i takové, které jsou určené pro čistění oken, skel a veškerých lesklých povrchů. Většina výrobků obsahuje různé druhy olejů a jsou opatřeny praktickým rozprašovačem. Stačí jen nanést a vyleštit suchým hadrem. K odmaštění se využívá především ethanol, který je však malém množství lehce odbouratelný. (Sonett 159 Kč).
4. Čistý záchod a koupelna bez použití chemikálií
Odstraňovač vodního kamene, čistící písek nebo WC čistič jsou důvěrně známí pomocníci na čištění WC. Většina z nás také někdy vyzkoušela staré dobré babičkovské rady, jako je roztok kyseliny citrónové nebo octa k odvápnění zaneseného povrchu. Tyto složky jsou i nedílnou součástí eko čističů. K odstranění vodního kamene nám značky Ecover nebo Sodasan nabízí ekologické WC čističe a čističe koupelen. Pozor bychom si ale měli dát na mramor, beton, alabastr nebo různé umělé kameny, pro které nejsou tyto přípravky vhodné.
Také v koupelně můžeme použít ekologická čistidla
5. Přírodní podlahy a ostatní velké plochy
Podlahy z přírodních materiálů, jako jsou kamenné dlažby, dřevěné podlahy nebo korek přímo vybízí k tomu, aby byly opečovávány přírodními prostředky. Pozor si musíme dávat jen na ředění roztoků. Nesprávně naředěný prostředek by nám mohl způsobit nežádoucí ztmavnutí neošetřeného dřeva. Stejně ošetříme i povrchy z PVC. (Klar, Ecover, Sonett)
6. Intenzivní eko čističe na sporáky, hrnce, kov a rez
S ekologickými prostředky se nemusíme obávat čistit choulostivé povrchy, jako je například sklokeramická deska nebo teflonové nádobí. Naopak jsou ideálními pomocníky na odolnou špínu, zaschlé či připečené zbytky jídla, saze i rez. Čistí sporáky, hrnce, pánve, kachličky, krbová dvířka. Výborně se hodí pro údržbu barevných kovů, jako jsou mosaz a měď. Krémové konzistence s obsahem jemně mletých vápenných částic zajistí účinné leč šetrné čištění. O příjemnou vůni se nám postarají éterické oleje, které jsou do těchto čistidel přidávány. (Almawin, Ecover, Sonett).
7. Eko pomůcky při úklidu
Svůj zelený úklid můžeme doplnit i o ekologické doplňky k úklidu. Na trhu je k dostání biodegradabilní houbička, která je kompostovatelná, dá se prát, má vysokou savost a při používání nepouští syntetickou drť. Nahradit lze také klasické bavlněné utěrky a hadry na zem mikrovláknem. Taková utěrka nebo mop pak zachytávají nečistoty i bez použití jakéhokoliv drogistického zboží.
Při výběru můžeme dát přednost těm výrobkům, které se dají znovu naplnit a jejich náhradní náplň je snadno k dostání. Většina eko čistidel není testována zvířatech a jejich rostlinné suroviny pocházejí z ekologického zemědělství. Přestože ani ekologické čistící prostředky za nás domácnost neuklidí, útěchou nám může být alespoň jejich šetrnost k lidskému zdraví i k přírodě.