fbpx

Čisticí prostředky, které jsou spíš jedy. Čím je nahradit?0

Obvykle doma míváme několik druhů čistících prostředků, které nám mají usnadnit práci a vyvolat dojem čistoty. Jsou skutečně všechny nezbytné? Úklidu se nelze vyhnout, avšak můžeme si vybrat alternativu, která je šetrnější jak k našemu zdraví, tak i pro životní prostředí.

V dnešní době není žádnou výjimkou, že se již u malých dětí vyskytují různé kožní nemoci, astma atd. Jednou z příčin mohou být také chemické čistící prostředky. Podle vědců největší riziko představují chemické čističe na nábytek a sklo a osvěžovače vzduchu ve spreji. Alergici, astmatici a další lidé s dýchacími problémy či citlivou pokožkou tyto chemické produkty snášejí hůře než přírodní, ekologické výrobky. Přírodní čistící prostředky však mohou být zajímavou alternativou pro každého. Čištění bez chemických prostředků totiž není náročnější časově ani finančně.

Kde však začít? Přinášíme vám tipy na několik čistících prostředků, jichž se můžete zbavit, a pochopitelně nabízíme šetrnější alternativy. Cílem není vyhodit do koše všechny plastové lahvičky, jež doma najdete, ale pouze omezit ty, které jsou přebytečné.

Reklama

Dezinfekční přípravky

Produkty určené k dezinfekci mají své opodstatnění především v nemocnicích a jiných speciálních zařízeních. Při běžném úklidu v domácnosti jsou téměř zbytečné. Dejme raději přednost pravidelnému úklidu.

Alternativa: Stejnou službu jako chemické dezinfekční prostředky nám prokáže ocet či kyselina citrónová, které jsou mnohem šetrnější k našemu domovu i k životnímu prostředí.

Produkty na čistění záchodu, vany, umyvadla a dlaždic

Chemické prostředky, které používáme v koupelně či na toaletě, často obsahují látky, které mohou být zdraví škodlivé, jako jsou chlor, benzen, toluen, xylen, metanol a etylbenzen. Měli bychom dbát na pravidelné větrání. Nejlepší variantou ovšem bude vůbec je nepoužívat.

Alternativa: Na čistění toalety se nám velice osvědčí ocet, který má dezinfekční účinky. Můžeme ho nechat působit přes noc. Využijeme ho také v koupelně na umytí vany a umyvadla, ovšem zde bychom měli dát přednost octu zředěnému vodou. Na dlažbu a obkladačky můžeme použít mýdlový roztok. Na trhu je ale rovněž řada ekologicky šetrných výrobků určených pro koupelny a záchody.

Prací prášek

Vyvarovat se běžných pracích prášků bychom se měli především v případě osob s citlivou pokožkou, případně při výskytu alergií. Ani používání aviváží není nejlepší, navíc na čistotu prádla nemají vliv.

Alternativa: K dispozici je dnes nemalé množství pracích prášků určených pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou, které jsou podstatně šetrnější než běžné prací prášky. Nechceme-li se pracího prášku zcela vzdát, uděláme nejlépe, když v něm budeme prát jen běžné prádlo, zatímco na ložní prádlo, spodní prádlo, dětské oblečení a podobné citlivé oblečení bude lepší použít třeba mýdlový sliz – směs mýdla a sody.

Osvěžovače vzduchu

Osvěžovače vzduchu na chemické bázi by v našich domovech vůbec neměly mít místo. Mohou obsahovat látky, které jsou zdraví nebezpečné. U některých lidí vyvolávají alergické reakce, bolest hlavy, únavu, dráždí sliznice, mohou také přispívat k depresím či poruchám imunity.

Alternativa: Již jen časté větrání nás mnohdy dokáže zbavit nepříjemného zápachu na záchodě, ale i v ostatních místnostech. Místo chemických osvěžovačů bychom měli dát přednost vůním, které mají přírodní složení. Může jít například o různé bylinné směsi či přírodní oleje.

Autor: Redakce Nazeleno.cz