V Číně otevřeli obchod s vyhozenými věcmi recyklovanými do nové podoby. Vypadá to na první pohled lehce paradoxně, ekologické smýšlení však, jak se zdá, začíná být v Číně moderní. Na projektu se podílí celá řada šanghajských designérů, díky čemuž je nabídka zboží opravdu široká.
Čína je zemí mnoha paradoxů, přepychu i bídy, lesknoucích se velkoměst i tradičního venkova. Čínské továrny v minulých desetiletích zaplavily trhy západních zemí obrovským počtem levných výrobků, které ovšem ne vždy oplývají kvalitou a většina z nich se v poměrně krátkém čase ocitne nepotřebná na skládkách. Loni otevřený šanghajský obchod s vyhozenými věcmi přetvořenými do nové podoby tak dává pomyslnou protiváhu místní masové produkci.
ReklamaV obchodě se prodává všechno možné. (Zdroj: inhabitat.com)
Záměr čínských designérů upozornit na problém rostoucího množství odpadu spojeného s konzumním stylem života, se kterým se začala potýkat i samotná Čína, vyústil až v otevření obchodu „Squirrelz“, prvního svého druhu v Číně, který kromě recyklovaných předmětů nabízí také poradenství v oblasti možností opětovného využívání vysloužilých věcí. Obchod spolupracuje s více než 25 designéry ze Šanghaje, zákazníci zde seženou širokou paletu produktů od kabelek z roztodivných materiálů, přes svítilny ze starého nádobí, nejrůznější šperky, až po kartonový nábytek.
Svítidla a hodiny ze starých termosek a krabiček. (Zdroj: inhabitat.com)
Nové využití zde najdou i obalové materiály původních výrobků. (Zdroj: inhabitat.com)
Karton je mezi eko-designéry celosvětově oblíbeným materiálem. (Zdroj: inhabitat.com)
Kabelky a tašky se dají vyrobit z různorodých materiálů. (Zdroj: inhabitat.com)