Chytrá domácnost nebo inteligentní dům jsou pojmy, se kterými se setkáváme stále častěji. V čem přesně se však bydlení v chytrém domově liší od toho „obyčejného“? Jaké možnosti nám dnes technologický pokrok nabízí a jaká nová rizika s sebou naopak přináší?
Možná také sledujete, že slovo chytrý, inteligentní nebo smart je zkrátka v kurzu. Z běžných věcí okolo nás v průběhu posledních let „zchytřelo“ snad vše od hodinek až po chladničku. Módní „smart“ vlna se nyní chystá ve velkém vtrhnout i do našich domovů, které nabízejí chytrým technologiím celou řadu příležitostí pro uplatnění. V ideálním případě by chytrá domácnost měla vyznačovat vyšším pohodlím, automatizací mnoha domácích činností a procesů, dokonalou regulací spotřeby energií bez jakéhokoli plýtvání včetně možnosti důkladného monitorování výsledků a průběhu všech používaných chytrých funkcí. Technologie by také měly učinit náš život bezpečnější díky včasnému odhalení nejrůznějších rizik od detekce škodlivin ve vzduchu, přes snímače pohybu, až po senzory otevřených oken.
ReklamaVšechny záležitosti týkající se provozu chytrého domu hlídají technologie. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Různé stupně automatizace znamenají rozdílný komfort, cena nejpokročilejších systémů je ale závratná
Chytré technologie dnes bývají integrovány do jednotlivých spotřebičů, úroveň automatizace a spolupráce jednotlivých částí domácnosti se tak může značně lišit – od jediného přístroje až po komplexní systém řízení celého domu. Těmto technologiím je možné podřídit třeba jen určité tematické oblasti či jejich kombinace např. systém vytápění a bezpečnostní systém. Pojem inteligentní dům se obvykle používá pro domácnost s plně automatizovaným systémem všech oblastí bydlení a pokročilými funkcemi, cena takových propracovaných systémů se ale pro rodinný dům může pohybovat ve statisících a výše.
Jak funguje inteligentní dům?
Vše se ovládá pomocí centrálního ovládacího panelu (v případě dílčích funkcí pak pomocí vypínače na zdi, dálkového ovládání apod.), počítače, smartphonu nebo televize. Chytrý systém má myslet za vás, kontrolovat vaše chyby a nedokonalé odhady, usnadnit chod domácnosti a starat se o zabezpečení v případě vaší nepřítomnosti. Systém komunikuje prostřednictvím internetu s vaším smartphonem, a tak můžete stále kontrolovat celou řadu parametrů toho, co se doma zrovna děje včetně živého videopřenosu.
Chytrá domácnost se může ovládat několika způsoby např. přes počítač. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Dokonalá regulace vytápění v chytrém domě sníží náklady
Chytré řízení má z hlediska snižování provozních výdajů asi největší význam v oblasti vytápění a klimatizace. Ovládání teploty funguje pro každou místnost odděleně a navíc i v individuálně nastavitelných časových režimech. Můžete tedy nastavit požadovanou teplotu pro každou místnost v různých částech dne a klidně pro každý den v týdnu jinak. Nebo můžete mít přednastaveno několik módů pro různé typické situace v případě, že se váš časový režim často mění a dlouhodobé časové nastavení by nebylo účelné.
Pomocí smartphonu můžete sledovat na dálku teplotu v jednotlivých místnostech a také měnit nastavení. Vypnout nebo zapnout topení na dálku je tak otázka několika doteků na telefonu.
Chytré osvětlení: Přednastavené světelné scény pro různé činnosti
Oblast, ve které se chytré technologie předvedou efektně na pohled, je osvětlení. Všechny osvětlovací prvky jsou zapojeny chytrými zásuvkami do centrálního řízení, díky čemuž je možné přednastavit různé světelné scény pro určité činnosti nebo části dne. Volbou konkrétní scény na vypínači se tak může v místnosti rozsvítit několik vybraných svítidel zaráz a vytvořit tak vhodné podmínky pro určitou situaci (jiné pro vaření, jiné pro romantickou večeři). Jedním ovládacím prvkem se vše vypíná i zapíná.
Světelné scény dokonale přizpůsobí intenzitu a barvu osvětlení požadované činnosti. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Pro zvýšení bezpečnosti se dnes často používají simulátory přítomnosti osob v domě, které v určitých časových intervalech zapínají a vypínají světla. Taková funkce je v chytrém domě samozřejmostí, lze ji buďto přednastavit, nebo konkrétní svítidla ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu.
Další funkce, kterou chytré osvětlení nabízí, je pomalé ranní rozsvěcování v ložnici v nastavený čas, čímž nahrazuje budík (společně se může zapnout i rádio nebo televize). Se spánkem pak souvisí i funkce nočního režimu tlumených světel aktivovaných detektorem pohybu, která slouží pro zajištění bezpečného pohybu mezi toaletou a ložnicí, rozespalý člověk se nemusí o nic starat, po ulehnutí světla sama zhasnou.
Zabezpečení domu proti zlodějům a ochrana proti požáru
V oblasti bezpečnosti se chytré technologie používají stále častěji. Detektor pohybu s alarmem patří k základním funkcím bezpečnostních systémů. V případě vniknutí do domu jste na svém smartphonu okamžitě informováni. Na dálku je také možné zamknout i odemknout dveře či garážová vrata, což je výhodné, když vaše dítě zapomene klíče, na druhé straně se zde otevírá určité bezpečnostní riziko.
Senzory otevřených oken či dveří při odchodu majitele z domu podají okamžité hlášení na telefon a okna s pohonem lze také automaticky otevírat a zavírat, buď na dálku, nebo při propojení s meteorologickou stanicí automaticky v případě deštivého či větrného počasí. Stejně tak se chytrý systém stará o rolety či žaluzie.
Kdykoli si na svém smartphonu můžete na dálku zkontrolovat, co se doma děje. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Z hlediska zajištění kvality vzduchu a požární bezpečnosti jsou inteligentní domy osazeny různými čidly reagujícími na kouř, oxid uhelnatý apod. Pomocí smartphonu se také na dálku dají vypínat různé spotřebiče. Obyvatel chytré domácnosti se tedy nebude muset bát, jestli nenechal při odchodu zapnutou žehličku nebo sporák – na telefonu díky chytré zásuvce jednoduše zjistí, jestli je daný spotřebič v provozu a v případě kladného zjištění jej na dálku vypne.
Chytrá zábava pro náročné
Chytré řešení umožňuje sloučit ovladače pro všechny komponenty audiovizuální techniky do jednoho. Nabízí se také různé inovace pro lepší poslech hudby, kterou si můžete pustit v každé místnosti.
Rizika chytrých technologií nejsou zanedbatelná
Pokud se rozhodnete přebudovat vaši domácnost na chytrou, možná první problém, na který narazíte bude výběr dodavatele. Chytré domácí systémy jsou u nás stále poměrně nové a rostoucí poptávka láká na trh nepoctivé prodejce. Špatně navržený systém výrazně ovlivní jeho funkčnost. Jinou situaci představuje krach dodavatele, který může vaší domácnosti způsobit nemožnost dalšího rozvoje pomocí aktualizací a absenci jakéhokoli servisu v případě poruchy.
Chytrý dům musí mít také dořešenou otázku výpadku elektrické energie (krátkodobého i dlouhodobého), kdy chytré technologie jednoduše přestanou plnit svoji funkci.
Chytré technologie s sebou přinášejí i určitá bezpečnostní rizika. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Zásadní rizika chytrých technologií ovšem spočívají v zabezpečení proti napadení hackery a v možnosti úniku soukromých informací. Když se nezvaný host přes internet nabourá do softwarového systému chytré domácnosti, může si s jejími obyvateli nejen „pohrát“ prostřednictvím změn veškerého domácího nastavení, ale touto cestou také např. zničit domácí spotřebiče neustálým zapínáním a vypínáním, ale také způsobit požár. Pokud je v této situaci umožněno dálkové odemykání dveří či vrat, potom budou mít zloději do domu volný přístup.
Inteligentní systém sleduje a zaznamenává natolik podrobná data mapující chod domácnosti, že o svých členech prozrazují opravdu mnoho. Jen z přesných grafů spotřeby elektřiny je možné vyčíst, kdy není nikdo doma, různé zvyky, oblíbené televizní pořady apod. Pokud k tomu přičteme ještě živé videopřenosy z domu, potenciál pro špehování domácností a zneužití těchto informací je nedozírný.