Víte, co obsahují vaše prací prášky, dezinfekce nebo čistící prostředky do koupelny? Máte doma alergiky nebo astmatiky a z chloru se vám dělá špatně? Hledáte přírodní variantu? Nabízíme vám pět tipů na chemické přípravky, jejichž používání můžete omezit nebo zcela nahradit jejich ekologickými variantami.
Obvykle doma míváme několik druhů čistících prostředků, které nám mají usnadnit práci a vyvolat dojem čistoty. Jsou skutečně všechny nezbytné? Úklidu se nelze vyhnout, avšak můžeme si vybrat alternativu, která je šetrnější jak k našemu zdraví, tak i pro životní prostředí. Je-li to možné, měli bychom v domácnosti nahradit chemické prostředky ekologickými. Pokud se jejich používání nemůžeme zcela vyhnout, měli bychom je začít používat s rozvahou a dodržovat dávkování uvedené na výrobcích.
„Přírodní čistící prostředky mohou být zajímavou alternativou pro každého. Jejich používání je zajímavé po finanční stránce.“
ReklamaV dnešní době není žádnou výjimkou, že se již u malých dětí vyskytují různé kožní nemoci, astma atd. Jednou z příčin, kterou potvrzuje také řada vědeckých studií, mohou být chemické čistící prostředky. Podle vědců největší riziko představují chemické čističe na nábytek a sklo a osvěžovače vzduchu ve spreji. Alergici, astmatici a další lidé s dýchacími problémy či citlivou pokožkou tyto chemické produkty snášejí hůře než přírodní, ekologické výrobky. Přírodní čistící prostředky však mohou být zajímavou alternativou pro každého. Čištění bez chemických prostředků totiž není náročnější časově ani finančně.
Kde však začít? Přinášíme vám tipy na několik čistících prostředků, jichž se můžete zbavit, a pochopitelně nabízíme šetrnější alternativy. Cílem není vyhodit do koše všechny plastové lahvičky, jež doma najdete, ale pouze omezit ty, které jsou přebytečné.
1. Dezinfekční přípravky
Produkty určené k dezinfekci mají své opodstatnění především v nemocnicích a jiných speciálních zařízeních. Při běžném úklidu v domácnosti jsou téměř zbytečné. Dejme raději přednost pravidelnému úklidu.
Další zajímavé články na Nazeleno |
– Ekonomické a úsporné praní– Ekologické hračky– Biopotraviny– Komentář: Chemie vs. příroda |
Alternativa: Stejnou službu jako chemické dezinfekční prostředky nám prokáže ocet či kyselina citrónová, které jsou mnohem šetrnější k našemu domovu i k životnímu prostředí.
2. Produkty na čistění záchodu, vany, umyvadla a obkládaček
Chemické prostředky, které používáme v koupelně či na toaletě, často obsahují látky, které mohou být zdraví škodlivé, jako jsou chlor, benzen, toluen, xylen, metanol a etylbenzen. Měli bychom dbát na pravidelné větrání. Nejlepší variantou ovšem bude vůbec je nepoužívat.
Alternativa: Na čistění záchodu se nám velice osvědčí ocet, který má dezinfekční účinky. Můžeme ho nechat působit přes noc. Využijeme ho také v koupelně na umytí vany a umyvadla, ovšem zde bychom měli dát přednost octu zředěnému vodou. Na dlažbu a obkladačky můžeme použít roztok z mýdlových ořechů (byť existují i názory o jejich neúčinnosti). Na trhu je ale rovněž řada ekologicky šetrných výrobků určených pro koupelny a záchody.
Uklízet lze i ekologicky, se šetrnými čistícími prostředky. Zdroj: Organic Authority
3. Prací prášek
Vyvarovat se běžných pracích prášků bychom se měli především v případě osob s citlivou pokožkou, případně při výskytu alergií. Ani používání aviváží není nejlepší, navíc na čistotu prádla nemají vliv.
Alternativa: K dispozici je dnes nemalé množství pracích prášků určených pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou, které jsou podstatně šetrnější než běžné prací prášky. Další možností jsou ořechy na praní, známé také jako mýdlové ořechy (jsou přírodní, bez chemických přísad). Nechceme-li se pracího prášku zcela vzdát, uděláme nejlépe, když v něm budeme prát jen běžné prádlo, zatímco na ložní prádlo, spodní prádlo, dětské oblečení a podobné citlivé oblečení bude lepší použít ořechy.
4. Osvěžovače vzduchu
Osvěžovače vzduchu na chemické bázi by v našich domovech vůbec neměly mít místo. Mohou obsahovat látky, které jsou zdraví nebezpečné. U některých lidí vyvolávají alergické reakce, bolest hlavy, únavu, dráždí sliznice, mohou také přispívat k depresím či poruchám imunity.
Alternativa: Již jen časté větrání nás mnohdy dokáže zbavit nepříjemného zápachu na záchodě, ale i v ostatních místnostech. Místo chemických osvěžovačů bychom měli dát přednost vůním, které mají přírodní složení. Může jít například o různé bylinné směsi či přírodní oleje.
Obyčejná voda s mýdlem často dokáže nahradit nejrůznější přípravky
5. Přípravky na mytí nádobí a na podlahy
Saponáty, které běžně kupujeme na mytí nádobí a některé z nich používáme také na podlahy, není nutné hned vyhazovat do popelnice. Při jejich výběru však dbejme, abychom kupovali jen ty, které nesou značku Ekologicky šetrný výrobek. Nemusíme se bát, že bychom neměli z čeho vybírat.
Alternativa: Můžeme si vyrobit vlastní saponát z mýdlových ořechů a zředěný ho použít na mytí nádobí i podlah. Saponát z ořechů, které jsou čistě přírodní, využijeme v kuchyni na všech místech, kde se připravuje jídlo, například na kuchyňské lince. Tu lze také omývat vodou, do které jsme přidali malé množství octa; tím ji zároveň mírně dezinfikujeme.
Tipy pro přírodní domácnost |
TIP: Jak připravit roztok z mýdlových ořechů, který může nahradit běžný saponátDo litru studené vody dejte asi 10 mýdlových ořechů a přiveďte k varu. Povařte cca 10 minut , nechte vystydnout a poté přefiltrujte přes tkaninu či síto. Pro použití takto vzniklý roztok ještě nařeďte vodou. TIP: Vyzkoušejte hadry a utěrky z mikrovláknaPokud váš byt uklízíte a čistíte pravidelně, mohli byste si vystačit s utěrkami a hadry z mikrovlákna. Stačí vzít jen hadr a vodu a můžete se pustit do úklidu. Využijete je především v koupelně, v kuchyni a také při mytí skel, od oken až po zrcadla. |