fbpx

Bydlení budoucnosti? Ecocapsule, domy v korunách stromů a roboti0

Jeskynní lidi by asi nenapadlo, že jednou budou bydlet v patrových domech ze skla, železa a betonu, místo ohně používat elektrické spotřebiče, vozit se v rychlých autech nebo dokonce létat letadlech, které se velikostně vyrovnají dinosaurům. Dnes takové věci bereme jako samozřejmost.

Jak si myslíte, že budeme bydlet za další desítky let? Stanou se věci, které doposud známe jen z filmů, realitou? Rozvoj moderních technologií jde kupředu rychlostí Usaina Bolta v nových tretrách. Co nám dříve připadalo nemožné, je dnes standardem. A v nadcházejících letech se ještě určitě máme na co těšit. Jak asi bude vypadat bydlení budoucnosti?

Ecocapsule: Obydlí pro novodobé nomády

Ne, nejde o moderní přestavbu hobitího domečku Froda Pytlíka pro natáčení dalšího dílu Pána prstenů.Ecocapsule je nízkoenergetický domek z dílny trojice slovenských architektů, kteří si říkají Nice Architects a nabízí bydlení pro dva lidi s vnitřním prostorem o objemu 14,8 m³. Ocení ho všichni, kteří už mají po krk civilizace, touží se odstěhovat někam do přírody daleko od lidí, ale přitom se nechtějí vzdávat pohodlí.

„Šnečí domek“ nepotřebuje dodávky energie ze sítě a může se přemístit všude za svým majitelem. Podle jeho autorů poskytuje stejný luxus jako běžný hotelový pokoj. Vejde se se do něj kuchyňský kout, splachovací WC, sprcha s teplou vodou a má také dostatek úložného prostorů pro sportovní či jiné náčiní. V budoucnu by mohl posloužit nejen dobrodruhům jako příbytek při toulání divočinou, ale také vědcům jako výzkumné stanice nebo záchranářům jako nouzové ubytování.

„Stromové mrakodrapy“ aneb souznění architektury s přírodou  

Domy, které vypadají jako stromy, městská čtvrť připomínající les, nikde žádná auta ani elektrické vedení, tak by měla vypadat zástavba budoucnosti podle nizozemského architekta a designéra Raimonda de Hullua, který se nejspíše inspiroval filmem Avatar. Své město v korunách stromů navrhl tak, aby bylo stoprocentně ekologické a veškerou energii si vyrábělo samo díky solárním panelům, tepelným čerpadlům a systému na uskladnění a filtrování vody.

„Stromové mrakodrapy“ by měly mít čtyři patra a dosahovat až do výšky dvanácti metrů. Skrze střešní světlík z nich lidé budou moci obdivovat například krásu noční oblohy. A nemělo by to trvat dlouho. Architekt de Hullu svůj ambiciózní plán města v korunách stromů již před časem představil veřejnosti a nyní hledá vhodnou lokalitu, kde zelenou oázu postaví.

Dům, který reaguje na vaše potřeby s robotími sluhy

Elektrospotřebiče budou vstávat s vámi. Chytrý náramek na vaší ruce pozná, že se probouzíte, a pošle zprávu kávovaru, ať vám připraví espresso. Při nákupu v supermarketu vám mobil sdělí, co máte v doma v ledničce za potraviny a navrhne z nich vhodné recepty. Než nakoupíte vám váš robot uklidí celý byt. Že vám to zní jako z amerického sci-fi thrilleru Já, robot? Digitální domácnost by se ale měla do roku 2030 stát naprosto běžnou.

Pokud například zapomenete zapnout naplněnou pračku nebo vypnout sporák či žehličku, chytrý telefon vás o tom bude informovat. Vy mu pak můžete dát příkaz, aby se u vás doma dalo vše do pořádku. Roboti by se pak mohli stát skvělými pomocníky pro seniory, handicapované osoby, ale také sklerotiky.

Autor: Komerční sdělení