fbpx

Bydlení v jurtě? Proč ne, je ale dobré se připravit na některá specifika0

Většina z nás zná jurty jako tradiční kruhové obydlí nomádů žijících v Mongolsku, bydlení v jurtách se však poslední dobou stává běžnou alternativou i v jiných zemích. A Česko není výjimkou.

Jurta stavěná do evropských podmínek se od svého asijského vzoru trochu liší. Je potřeba lepší izolace proti vlhku.

Jurty přitahují mnoho zájemců hlavně díky svému osobitému vzhledu, dostupné ceně, přírodním materiálům a snadnému stěhování. Bydlení v jurtě má také určitou antisystémovou příchuť skromného a nekonzumního života bez břemene velké hypotéky. A to může ledaskdo ocenit.

Výhody a nevýhody bydlení v jurtě

Jurty se staví převážně z přírodních a recyklovatelných materiálů, jsou levné a ke stavbě nepotřebujete stavební povolení. Jurta o průměru 8 m poskytuje zhruba 50 m2 obytné plochy, přičemž využití místa v kruhu je mnohem efektivnější než u běžných domů. Svým kruhovým provedením jurty navíc vzbuzují až magický pocit. V Mongolsku se do takové jurty pohodlně vejde rodina s 5 dětmi, kteří zde žijí pohromadě. Jurtu bez problému vytopí jedny kamna, není problém do nich zavést vodu i elektřinu a zvýšit tak komfort na maximum.

Reklama

Jurta je tradiční obydlí v mnoha regionech Asie.

I přesto je důležité myslet na to, že na rozdíl od Mongolska je v České republice větší vlhkost vzduchu, které neblaze působí na použité materiály. Dřevěná konstrukce sice vydrží dlouho, problém ale nastává u plachet, které se musí alespoň 2x ročně impregnovat, aby neplesnivěly. I přes průběžnou péči je nutné plachty zhruba po 3-8 letech (u látky 440gr/m2 spíše po 4-6 letech) zcela vyměnit. Aby jurta stíhala vysychat, doporučuje se použít speciální izolační filc v maximální šířce 1-2 centimetry. V zimě tedy bude potřeba neustále udržovat oheň a v létě jurtu naopak větrat.

Tento problém může vyřešit hydroizolační TPO folie – trvanlivější (a syntetická) alternativa klasického plátna. Fólie je odolná vůči UV záření a může být vystavena jakýmkoliv povětrnostním podmínkám. Je tvrdá a hůř se s ní pracuje, ale prodlouží životnost jurty až na 35 let. Protože je tato krytina neprodyšná, je potřeba v takové jurtě vytvořit dvě konstrukce s provětrávaným prostorem. Výhodou je, že můžeme použít více izolace (z ovčí vlny, lnu nebo konopí) a tím získáme lepší vlastnosti jurty – déle udržené teplo v zimě a větší chládek v létě.

Jurty v Mongolsku mohou stát rovnou na zemi. V Česku je nutná dřevěná podlážka, která izoluje před chladem a vlhkostí. (Foto: Veronika Křístková) 

Důležité je také zvážit, odkud čerpat energie a jak naložit s odpadem. Vodu lze brát z hloubkového vrtu, odpadní vody můžete čistit pomocí kořenové čističky (za použití ekologických prostředků), jurtu může vhodně doplnit také kompostovací toaleta.

Kolik stojí jurta?

Cena jurt se odvíjí od jejich velikosti a použitého materiálu. Ceny konstrukce menší neizolované jurty (kostra + plachta) začínají zhruba na 50 000 Kč, za plně izolovanou jurtu o 50 m2 včetně dřevěné podlahy zaplatíte kolem 250 000 – 300 000 Kč. Klasickou jurtu si můžete pořídit v Mongolsku za 90 000 Kč. Jurtu si můžete postavit svépomocí nebo na zakázku od českých firem.

Obydlí velikosti garsonky a minimálními náklady na provoz

Jak se žije v jurtě na okraji Brna? „Počítali jsme naše provozní náklady na domácnost a vlezeme se do tisícovky na měsíc. Největší měsíční položkou je vlastně vysokorychlostní internet za tři stovky,“ uvažuje Libor Macek, který bydlí v jurtě, a dále vypočítává: „Tři stovky internet, dvě stovky elektrika a pak těch pět stovek, to je voda, amortizace plachet, olej do motorové pily a benzín, abych mohl dovézt dřevo z lesa“ upřesňuje.

Nízkonákladový život však vyžaduje určitou píli a skromnost, jak doplňuje jeho partnerka Veronika: „Dřevo si děláme sami, takže za topení nic nedáváme. Vodu jsme brali ze studny, ale i ta městská studená je levná a nesplachujeme záchod, protože máme pilinový.“ Naznačuje tak, že výměnou za svobodný život v kontaktu s přírodou se jurtě musí člověk trochu přizpůsobit.

Více v článku Jak se žije v jurtě.

Jurty se výborně hodí jako stavby na časté stěhování (například pojízdný obchůdek) nebo jako víkendový rekreační objekt. I přes to, že si v jurtě můžete zařídit poměrně komfortní bydlení, počítejte ale s jistými kompromisy v pohodlí i životním stylu, a také s tím, že stavba pravděpodobně nebude sloužit několika dalším generacím. Zda je to výhoda nebo naopak přednost si už vyberte sami.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.