fbpx

Bydlení nedaleko centra Bratislavy, kde si nepřipadáte jako ve městě0

Naši slovenští sousedé se mohou těšit na povedené bydlení nedaleko centra Bratislavy. V soutěži zde zvítězili mladí architekti, kteří plně využili potenciálu zajímavého místa bývalého amfiteátru.

Bydlení v centru města a přitom na dosah přírodě. Projekt slovenských Nice architects pro bratislavskou lokalitu Machnáč – Staré město dýchá svěžím přístupem. Projekt mladé bratislavské firmy je povedeným návrhem na uspořádání zástavby a relaxační plochy na ploše bývalého amfiteátru nedaleko centra Bratislavy.

„Vítězný návrh využívá vnitřního prostoru pro vytvoření zahrady.“

Reklama

V dnešním globalizovaném světě není problém hledat inspiraci na druhé straně zeměkoule. Proč se ale nepodívat i k našim nejbližším sousedům, kteří v tomto případě rozhodně věděli jak na to? Soutěž o urbanisticko-architektonické řešení obytného komplexu a občanské vybavenosti ve Starém městě v Bratislavě, která byla uzavřena na konci listopadu 2012, vyhrál projekt, který nejlépe hospodaří s prostorem a vytváří příjemné vnitroblokové prostory. Však posuďte sami.

Lokalita, pro niž architekti svůj návrh vytvářeli, má krásný výhled na město a její výhodou je blízkost přírody i města zároveň. Na ploše 60 tisíc metrů čtverečních vznikne 350 bytů, ale i administrativní prostory, hotel a další veřejná zařízení. Co se však opravdu povedlo, je uspořádání domů, které architekti rozmístili po obvodu území, uvnitř tak vzniklo příjemné veřejné prostranství. Díky zeleným střechám, zeleným plochám a vertikálním zahradám si zde ani nepřipadáte jako ve městě. 


Spousta zeleně a místa pro relaxaci. Zdá se, že žít by se tu mohlo velmi příjemně. Foto: nicearchitects.sk

Celkovou atmosféru dotváří různorodé fasády domů, které vzdáleně připomínají bývalý amfiteátr. „Domy budou koncipované jako řadová zástavba jednoho typu obytného domu s flexibilní dispozicí a možností variability fasád, kompozic otvorů, umístění balkonů a lodžií, materiálového i barveného řešení, šikmých anebo plochých střech či teras,“ popisují svůj projekt Nice architects.

A architekti si pohráli i s dalšími záležitostmi. Díky tomu, že okraje pozemku jsou o 6 až 7 metrů vyzdvihnuté oproti vnitřku pozemku, se díky zapuštění domy zdají menší. A „skryté“ garáže jsou právě v prvních dvou podlažích domu orientovaných do svahu. V celkové kompozici se to zdá jako sympatické řešení. Přestože jde zatím pouze o vizualizaci, už teď zde dýchá příjemná atmosféra, co říkáte?


Různorodé fasády přidávají místu na svěží stmosféře. Foto: nicearchitects.sk

Autor: Redakce Nazeleno.cz