Naši slovenští sousedé se mohou těšit na povedené bydlení nedaleko centra Bratislavy. V soutěži zde zvítězili mladí architekti, kteří plně využili potenciálu zajímavého místa bývalého amfiteátru.
Bydlení v centru města a přitom na dosah přírodě. Projekt slovenských Nice architects pro bratislavskou lokalitu Machnáč – Staré město dýchá svěžím přístupem. Projekt mladé bratislavské firmy je povedeným návrhem na uspořádání zástavby a relaxační plochy na ploše bývalého amfiteátru nedaleko centra Bratislavy.
„Vítězný návrh využívá vnitřního prostoru pro vytvoření zahrady.“
ReklamaV dnešním globalizovaném světě není problém hledat inspiraci na druhé straně zeměkoule. Proč se ale nepodívat i k našim nejbližším sousedům, kteří v tomto případě rozhodně věděli jak na to? Soutěž o urbanisticko-architektonické řešení obytného komplexu a občanské vybavenosti ve Starém městě v Bratislavě, která byla uzavřena na konci listopadu 2012, vyhrál projekt, který nejlépe hospodaří s prostorem a vytváří příjemné vnitroblokové prostory. Však posuďte sami.
Lokalita, pro niž architekti svůj návrh vytvářeli, má krásný výhled na město a její výhodou je blízkost přírody i města zároveň. Na ploše 60 tisíc metrů čtverečních vznikne 350 bytů, ale i administrativní prostory, hotel a další veřejná zařízení. Co se však opravdu povedlo, je uspořádání domů, které architekti rozmístili po obvodu území, uvnitř tak vzniklo příjemné veřejné prostranství. Díky zeleným střechám, zeleným plochám a vertikálním zahradám si zde ani nepřipadáte jako ve městě.
Spousta zeleně a místa pro relaxaci. Zdá se, že žít by se tu mohlo velmi příjemně. Foto: nicearchitects.sk
Celkovou atmosféru dotváří různorodé fasády domů, které vzdáleně připomínají bývalý amfiteátr. „Domy budou koncipované jako řadová zástavba jednoho typu obytného domu s flexibilní dispozicí a možností variability fasád, kompozic otvorů, umístění balkonů a lodžií, materiálového i barveného řešení, šikmých anebo plochých střech či teras,“ popisují svůj projekt Nice architects.
A architekti si pohráli i s dalšími záležitostmi. Díky tomu, že okraje pozemku jsou o 6 až 7 metrů vyzdvihnuté oproti vnitřku pozemku, se díky zapuštění domy zdají menší. A „skryté“ garáže jsou právě v prvních dvou podlažích domu orientovaných do svahu. V celkové kompozici se to zdá jako sympatické řešení. Přestože jde zatím pouze o vizualizaci, už teď zde dýchá příjemná atmosféra, co říkáte?
Různorodé fasády přidávají místu na svěží stmosféře. Foto: nicearchitects.sk