Na švýcarském jezeře vzniknou tři solární plovoucí laboratoře. Solární ostrovy mohou fungovat na souši i na vodě, a to i v náročnějších podmínkách. Jde o budoucnost solární energetiky?
Ve Švýcarsku vznikají tři výzkumné plovoucí solární ostrovy, které budou sloužit jako solární elektrárny. Jde o jakési plovoucí laboratoře, které by měly být letos v srpnu zprovozněny na švýcarském jezeře Neuchâtel. Jejich klíčovým prvkem je schopnost otáčet se za sluncem, a to až o 220 stupňů, aby zachycovaly optimální sluneční záření za všech okolností. Pracovat by měly 25 let a po vyřazení z provozu bude všechny jejich části možné recyklovat.
„Klíčová je schopnost otáčet se za sluncem a maximalizovat tak sluneční zisky.“
ReklamaPlovoucí ostrovy jsou založeny na modelu koncetrovaných solárních elektráren (CSP), které převádějí sluneční záření na teplo, které ohřívá tekutinu v trubkovém přijímači. Tepelná energie se pak v centrální části přeměňuje na páru, která pohání turbínu. Na jejich vývoji spolupracuje švýcarská energetická společnost Viteos SA a firma Nolaris.
Jedna laboratoř v podobě plovoucího ostrova je osazena asi 100 panely a nachází se 150 metrů od břehu. V průměru bude mít každá z nich 25 metrů, podle konceptu Nolaris to ale může být až 200 metrů. Mezi slunečními panely není třeba dělat velké mezery, a tak je jejich hustota velmi vysoká. Zajímavé je také to, že podle konceptu Nolaris plove ostrov na vzduchovém polštáři, díky čemuž není třeba žádné mechanické konstrukce a jde tedy o významnou úsporu nákladů. Solární kruhová laboratoř může být rovněž umístěna na pevnině, kde jsou její parametry velmi podobné.
Jak vypadá a funguje solární ostrov? Podívejte se:
První prototyp solárního ostrova byl postaven na pevnině v Ras al Khaimah ve Spojených arabských emirátech již roku 2009 ve velmi náročných klimatických podmínkách. V průměru měl 80 metrů a instalován byl na umělé kruhové vodní ploše. Zkušenosti s ním jsou nyní zúročeny při výstavbě švýcarských solárních laboratoří.
První prototyp solárního ostrova ve Spojených arabských emirátech. Foto: nolaris.ch