fbpx

Budeme létat elektrickými letadly? Možná už za pět let…0

Také letecká doprava by se mohla časem elektrifikovat. Na světě existuje už několik konceptů elektrických dopravních letadel, které ale zatím znějí spíš jako sci-fi. Německý startup jde ale na elektrické létání jinak – chce vybudovat síť malých elektrických letadélek.

Mnichovská firma Lilium nedávno představila koncept malých osobních letadel napájených elektřinou. Elektrická letadla pojmou až pět osob, které zvládnou dopravit do vzdálenosti až 300 km. Letadlo bude umět přistávat a vlétat vertikálně, bude tak moci dopravovat pasažéry třeba na přistávací plochu na střechách budov.

Letadla Lilium nepotřebují velká letiště, stačí jim malá plocha, kterou firma nazývá „Lili pad“.

Leckoho možná napadne, že firma s velkou slávou „vynalezla“ vrtulník. Revoluce se však skrývá v elektrickém pohonu letadla, který by měl být mimo řádně tichý. O pohon letadla se stará 36 elektromotorů a firma uvádí, že takové elektrické letadlo nebude na vzdálenost větší než 400 metrů vůbec slyšet. Srovnejte si to s běžnou helikoptérou…

Reklama

Elektrická letadla Lilium by podle svých tvůrců měla umožnit stejně rychlou dopravu, jakou nabízí vysokorychlostní železnice. Měla by být ale také čtyřikrát rychlejší než běžná doprava autem.

Je důležité poznamenat, že zde nejde pouze o nějaký koncept na papíře. Firma Lilium už provozuje dva výrobní závody v Mnichově a bude spolupracovat se dvěma letišti – v Kolíně/Bonnu a Düsseldorfu, kde by tato letadla měla sloužit jako rychlé taxi. Firma také jedná s některými městy v USA, kde by se dopravní systém malými elektrickými letadly mohl uplatnit. Elektrická letadla Lilium mají za sebou první testy a lety, zatím ale bez posádky. Do provozu by se měla dostat v roce 2025.       

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.