fbpx

Březová míza – skvělý pomocník pro jarní očistu0

Bříza bělokorá je v České republice jedním z nejhojněji rostoucích stromů. Její listy se často používají jako přísada do léčivých bylinných směsí. Opomenout byste ale neměli ani její mízu, která má doslova blahodárné účinky, a ne nadarmo se jí říká „nápoj bohů“.

Zdroj foto: Pixabay

Léčivé účinky březové mízy

Stejně jako listy má březová míza pozitivní vliv na ledviny a močové ústrojí. Pomáhá čistit od ledvinového písku a kamínků a posiluje funkce močového měchýře. Oceníte ji ale také při:

  • Bolestech kloubů a revmatismu
  • Žaludečních potížích
  • Chronickém kašli
  • Vysokém cholesterolu
  • Detoxikaci jater

Získání březové mízy

Nejvhodnější čas je právě teď. Tedy v období pomalu začínajícího jara, kdy se v břízách po zimě začíná míza probouzet a na stromech ještě nevyrašily pupeny. Pro sběr jsou nejvhodnější mladší stromy, které nemají průměr kmene silnější než 30 cm.

Reklama

Zdroj foto: Pixabay

Mízu je potřeba sbírat opatrně a s citem, abyste strom nepoškodili! Asi ve výšce půl metru v kmeni vytvořte malý otvor o hloubce 4 – 5 cm s mírně šikmým sklonem, aby mohla šťáva vytékat a kapat dolů.

Do otvoru pak vsuňte trubičku, pod kterou dejte záchytnou nádobu. Jakmile sběr ukončíte, uzavřete otvor dřevěným špalíčkem a štěpařským voskem nebo propolisem. Pamatujte také, že z jednoho stromu byste měli odebrat maximálně 1 litry mízy.

Jestli si na odběr březové mízy netroufáte, nebo přímo tuto možnost nemáte, lze si mízu objednat také přes internet v některém z e-shopů zaměřeném na prodej přírodních doplňku stravy.

Použití březové mízy

Mízu je nejlepší pít ráno na lačný žaludek. Má ovšem velmi krátkou trvanlivost. Je tedy potřeba ji skladovat v lednici a spotřebovat nejdéle do 5 dnů od sběru.

Pokud si chcete přímo dopřát detoxikační kůru – pijte 2 deci mízy třikrát denně po dobou 2 týdnů. V průběhu se samozřejmě vyvarujte alkoholu, omezte pití kávy a vynechejte z jídelníčku těžká jídla.

Autor: Bára Kocmánková