fbpx

Březen v zahradě0

Máme tu březen – měsíc začínajícího jara. Je tedy nejvyšší čas pustit se naplno do zahradních prací. Podívejte se spolu s námi soupis základních kroků a úkonů, které byste rozhodně neměli opomenout.

Zdroj: Pixabay

Květinová zahrada

V březnu začínají naše zahrady zdobit sněženky, bledule, petrklíče, kosatce i violy. U podzimních trvalek je pak potřeba stříhat suché a odkvetlé části a také prokypřit a proplít místa mezi trsy květin. Tento měsíc je také vhodnou dobou v péči o růže – odstraňte z nich chvojí, které je chránili před zimou a pusťte se do jejich řezu. A můžeme také vysadit muškáty do truhlíků. Použijte mladé výhonky z těch loňských, které vysaďte do substrátu přímo určeného pro muškáty nebo použijte zakořeněné sazeničky, které jsou k dostání v zahradnictvích.

Zdroj: Pixabay

Ovocná zahrada

U ovocných stromů pokračujte v zimních postřicích a také je pohnojte kompostem nebo odpovídajícími hnojivy. Omlaďte řezem koruny starších stromů (jabloně, hrušky, švestky a třešně) a nezapomeňte na řezy mladých a tvarovaných stromků. Na konci měsíce pak můžete začít vysazovat nové stromky, například broskvoně a meruňky.

Reklama

V tomto měsíci je také potřeba se věnovat řezu malin, ostružin a rybízů. Dále také potřebují kompost a vláhu, stejně jako jahodníky a angrešt.

Zeleninová zahrada

V březnu je také čas na výsadbu a výsev zeleniny na venkovní záhony (mrkev, petržel, cibule sazečka a naťová). Záhony nejlépe zakryjte netkankou, která chrání před mrazem, ale propouští světlo i vláhu. Ve skleníku pak vysazujeme předpěstované saláty, kedlubny a ředkvičky. A pro domácí vaření plné chuti, začněte s pěstováním bylinek v květináčích (bazalka, majoránka, máta). A jestli si chcete dopřát pořádnou dávku zdraví, můžete vyzkoušet i klíčky.

Zdroj: Pixabay

Úklid zahrady a pomocníci

Ze své zahrady odstraňte staré listí, stejně jako zbytky suchých rostlin z květinových záhonů a ochranné chvojí. Při úklidu dávejte ovšem pozor na přezimující ježky, kteří ještě mohou nějakou dobu spát v hromadách listí nebo větví. Pokud byste je probudili v tuto dobu, mohli by zemřít hlady, protože pro ně ještě není k dispozici dostatek potravy.

Zdroj: Pixabay

Zároveň na svou zahradu můžete umístit několik budek, které ocení například sýkorky. Budou nejen pěknou okrasou, ale postarají se také o velké množství housenek a hmyzu na vašich záhonech. Stejně tak nezapomeňte na zahradě instalovat to správné broukoviště.

Autor: Bára Kocmánková