fbpx

Březen na zahradě? Poradíme vám, na co nezapomenout!0

V březnu čeká každého zahrádkáře spousta práce. Zahrada se probouzí, takže je třeba upravit záhony, obohatit zeminu o živiny a nakonec vysévat a vysazovat první druhy zeleniny i květin. Péči potřebují také okrasné dřeviny. Na jaké práce v březnu na zahradě rozhodně nezapomenout? Pojďte se na to podívat.

Foto: Pixabay.com

S prvními slunečními paprsky to většina zahrádkářů už nevydrží a vychází na zahradu. Po zimě na ně čeká doslova spoušť. Péči potřebuje zeleninová, květinová i okrasná část zahrady. Abyste všechny březnové práce na zahradě stihli, dobře si je naplánujte.

Příprava zahrady na sezónu

Choulostivé rostliny jste na zimu přikryli chvojím. V březnu už většinou nehrozí velké mrazy, proto můžete rostliny postupně odkrýt a vyčistit trvalkové záhony i místa, kde rostou jarní cibuloviny. Kolem trvalek můžete opatrně zarýt uleželý kompost nebo hnůj. Když je půda dostatečně rozmrzlá, můžete rozdělit trsy pivoněk, což je nutné ještě před nasazením pupenů.

Reklama

Pokud je březen skromný na déšť, zalijte jehličnany. Půda by měla být časně zjara dostatečně vlhká. Prohlédněte stav okrasných dřevin a zbavte je uschlých nebo poškozených větví. Shrabte zbytky listí nebo mechu. Záhony jemně nakypřete, dobrým pomocníkem jsou hrábě nebo rycí vidle.

Okrasná zahrada v březnu

Připravte si substrát na výsev letniček, které mají delší vegetační dobu. V březnu můžete vysévat například lobelky, astry, afrikány, slaměnky nebo hvozdíky. Semena vysévejte do pařeniště nebo je předpěstujte v truhlících na okenním parapetu.

V březnu vás na zahradě čeká spousta krásné práce!

Koncem března můžete vysazovat okrasné trvalky nebo bylinky. Rozmnožují se nejčastěji dělením trsů a přesazováním. Trvalky nejdříve opatrně vyryjte, abyste nepoškodili kořeny, potom trsy rozdělte tak, aby každý měl zdravý střed s několika výhonky. Kořeny zhruba o pětinu zkraťte. Vysaďte je do dobře prohnojené půdy a prolijte vodou.

Foto: Michal Doležel

Péče o trávník v březnu

Každá dobře udržovaná zahrada má hezký trávník. Začněte o něho pečovat hned v březnu. Odumřelá stébla, suchou trávu a mech z něho vyhrabte. Provzdušněte ho pomocí vertikutace, dobrým pomocníkem jsou speciální vertikutační hrábě, ale použít můžete například i vidle.

S prvním sekáním počkejte, až bude tráva dostatečně vzrostlá, kolem 8 centimetrů. Stále populárnější jsou místo zeleného koberce pestré louky, které se vracejí na české zahrady. Oblíbené jsou také půdokryvné rostliny.

Zeleninová zahrada v březnu

Jestli jste loni po sklizni zryli a obohatili půdu o živiny, máte zjara polovinu práce za sebou. Záhony pouze odzimujte, zbavte je případných zbytků, které se nestačily přes zimu rozložit, půdu provzdušněte a načechrejte rycími vidlemi. Jen málo druhů zeleniny snese přímé hnojení. Kravský nebo koňský hnůj použijte jen tam, kde budete sázet rajčata, okurky nebo cukety.

Autor: Jana Poncarová