fbpx

Bosá chůze: Cesta k lepšímu zdraví a duševnímu klidu0

V dnešním hektickém životním tempu, které je plné uspěchaného pohybu, často přehlížíme význam jednoduchých radostí. Ty nám přitom mohou pomoci pečovat o naše tělo a jeho zdraví. Jednou z nich je například vědomá bosá chůze. V čem všem je prospěšná a proč ji začít praktikovat? Pojďte se na to podívat.

Zdroj: Pixabay

Bosá chůze: Její krása spočívání v jednoduchosti

Chůze naboso je jednoduchým a přirozeným způsobem pohybu, který nám umožňuje být v kontaktu s přírodou a se zemským povrchem. Při bosé chůzi dochází ke stimulování tisíce nervových zakončení. Právě tato stimulace pomáhá zklidnit mysl, snížit stres a zrelaxovat se po náročném dni.

Při bosé chůzi také dochází k přirozenému vyvažování těla a posílení svalového aparátu. Při chůzi po různorodém terénu navíc zapojíte i svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte, respektive je při chůzi v klasických botách nevyužíváte. Nohu tedy zdravě rozpohybujete a můžete tak hezky předcházet některým druhům bolestí zad a kloubů.

Reklama

Tip

Zkuste se v létě projít ráno po trávě, která je ještě orosená. Uvidíte, že se jedná o krásný zážitek.

Masážní chodníčky: Pohodové wellness pro vaše nohy

Masážní chodníčky jsou dalším způsobem, jak využít přírodní povrchy pro zdraví našich nohou. Tyto chodníčky se skládají z různých materiálů, různé hrubosti, jemnosti a struktury. Při chůzi po těchto chodníčcích dochází k masáži chodidel, stimulaci akupresurních bodů, prokrvení tkání a celkové stimulaci pohybového aparátu. Pravidelnou chůzí po masážních chodníčcích můžete snížit napětí ve svalech, podpořit lepší cirkulaci krve a zlepšit flexibilitu a stabilitu chodidel. Tohle malé wellness ocení hlavně všichni, kdo často nosí nevhodné boty, které podporují vznik deformit nohy. Jedná se především o lodičky, boty s úzkou špičkou a velmi hrubou podrážkou.

Tip

Vyzkoušejte také masáž nohou, a to za použití přírodních olejů, nejlépe s osvěžujícími a chladivými účinky (např. mátový, rozmarýnový nebo tea tree).

Zdroj: Pixabay

Barefooty: Zdravé obutí pro “bosou” chůzi

Barefooty jsou boty s velmi tenkou podrážkou a střihem, který podporuje zdravý a přirozený tvar nohy. Jejich nošením dochází k prevenci deformit nohou jako je kladívkový malíček a vbočený palec (hallux valgus). Dochází také k přirozenému uvolnění a posílení pohybového aparátu. Díky tomu se můžete zbavit bolestí zad a dokonce i hlavy. 

Pokud máte zafixováno, že barefooty seženete jen v nevzhledné podobě “klaunských” bot s širokou špičkou, jste na omylu. V dnešní době najdete na trhu hned několik modelů, které mají prvotřídní design, a to při zachování všech benefitů a parametrů barefootové obuvi. Díky tomu si tedy barefooty můžete obout nejen do přírody, ale také do práce nebo do divadla.

Bosá a vědomá chůza: Čas pro sebe, zklidnění a meditace

Bosá chůze, masážní chodníčky a nošení barefootů nejsou jen o zlepšení fyzického zdraví, ale také o péči o naši duši. Když si dopřejeme chvíli pro ponoření našich chodidel do trávy, písku nebo jiných přírodních materiálů, dáváme svému tělu a mysli příležitost zklidnit se a najít vnitřní harmonii. Mnozí lidé dokonce nacházejí v bosé chůzi a nošení barefootů jistou formu meditace.

Zdroj: Pixabay

Autor: Bára Kocmánková