fbpx

Biopotraviny pod lupou: Jaké mýty kolují o biopotravinách?0

Biopotraviny nejsou na českém trhu žádným nováčkem, přesto o nich mezi lidmi i v médiích koluje řada mýtů a polopravd. Co si o biopotravinách myslíme? Nakolik jsou naše tvrzení pravdivá? Opravdu jsou biopotraviny drahým marketingovým lákadlem?

Mezi bioprodukty jsou biopotraviny nejžádanějším sortimentem. Ze specializovaných prodejen se rozšířily do maloobchodních řetězců a rázem se výrazně zvýšil obrat z jejich prodeje (za poslední dva roky se jedná o navýšení přesahující 1 mld. Kč). Navíc příchod privátních značek maloobchodních řetězců posunul biopotraviny do cenově příznivější hladiny, a tak jsou dnes dostupnější než dříve.

 „Nejrozšířenější mýtus o vysoké ceně biopotravin je na ústupu, a to zejména díky privátním značkám obchodních řetězců.“

Reklama

Mýtus o vysoké ceně biopotravin tedy postupně bere za své. Bohužel je s rozšířením biopotravin do supermarketů, popř. hypermarketů spojena nová vlna nedůvěry. Biopotraviny, zejména ovoce a zelenina, zůstávají v regálech i poté, co ztratí vzhled čerstvosti, a tak se právem zákazníci obávají, že si za své peníze nepořizují proklamovanou kvalitu. Biokvalita, kterou zaručují zemědělci, se může nevhodným skladováním a zacházením snížit. Koncový zákazník si pak do paměti ukládá nelichotivé hodnocení.

 

Biopotraviny na Nazeleno.cz

   – Biopotraviny: co je dobré vědět před nákupem

   – Kolik stojí bio a kde nakupovat?

   – Výzkum: biopotraviny nejsou zdravější

   – Kolik biopotravin nakupují Češi a kde?

Navíc chybí v anonymních řetězcích zákaznický servis – kvalifikované rady a doporučení, které jsou samozřejmostí ve specializovaných prodejnách. Odtud je jen krůček k pochybnostem o tom, zda bio neznamená podvod a nejedná se jen o záležitost marketingu. Jak to s biopotravinami ve skutečnosti je? Jak o nich získat informace a nenechat se zmást?

Biopotraviny nemusí být drahé

Ceny biopotravin se v současnosti pohybují v dostatečně širokém rozpětí, aby si každý mohl vybrat, kolik je ochoten za produkty ekologického zemědělství zaplatit. Nejdráže většinou vyjdou potraviny pořízené ve specializovaných prodejnách, exotické potraviny a potraviny vyhlášených zahraničních značek. Na opačném konci cenové nabídky se pohybují maloobchodní řetězce a produkty českých biofarem. Řetězce jsou také častěji nakloněny poskytovat slevy, ať už jde o propagační akce nebo výprodeje. Např. v Měsíci biopotravin (září letošního roku) nabídly prodejny Albert svou privátní značku o 20 % levněji.

Levnější, přesto velmi kvalitní zelenina je k dostání na českých biofarmách a ve formě tzv. biobedýnek
Levnější, přesto velmi kvalitní zelenina je k dostání na českých biofarmách a ve formě tzv. biobedýnek

Rozhodnete-li se nakupovat přímo od pěstitelů a chovatelů na tuzemských biofarmách, zvolíte nejlevnější variantu pořízení biopotravin. Samozřejmě je takový nákup podmíněn dostupností biofarmy. Přehled českých biofarem najdete např. zde  (stačí vybrat region nebo zboží, o které máte zájem). Novinkou v nabídce pěstitelů ovoce a zeleniny je dodávání tzv. biobedýnek, také v tomto případě zaplatíte méně než v běžné maloobchodní síti.

Existuje i možnost nakupovat biopotraviny z domova prostřednictvím internetových obchodů. Ceny závisí na aktuální nabídce a nelze jednoznačně tvrdit, že e-shopy patří k nejlevnějším, jako je tomu v případě spotřebního zboží. Bez větších problémů najdete cenově přijatelný sortiment, ale i drahé bioprodukty (např. exotické potraviny).

Nakupování biopotravin

Biofarmy a ekologičtí zemědělci

  • výhoda: nejnižší ceny, čerstvost sortimentu
  • nevýhoda: horší dostupnost v některých regionech

Biobedýnky

  • výhoda: dobrá cena, čerstvost sortimentu
  • nevýhoda: sezónní sortiment, nemožnost výběru

Maloobchodní řetězce

  • výhoda: levnější privátní značky, nejlepší dostupnost
  • nevýhoda: bez zákaznického servisu, nižší kvalita (skladování)

Internetové obchody

  • výhoda: možnost porovnání cen, široká nabídka
  • nevýhoda: náklady spojené s dopravou, delší dodací lhůty

Specializované prodejny

  • výhoda: nejlepší zákaznický servis, specifický sortiment
  • nevýhoda: vyšší cena, malé zastoupení v menších městech

Biopotraviny nejsou podvod

O biopotravinách se šíří mezi lidmi i v médiích řada rozporuplných informací. Zatímco na jedné straně propagaci biopotravin a ekologického zemědělství v tuzemsku zajišťují nejrůznější kampaně (např. letošní září se neslo ve znamení 5. ročníku Měsíce biopotravin vyhlášeného za podpory Ministerstva zemědělství ČR), zejména ze zahraničí přicházejí výsledky výzkumů, které kvalitu biopotravin zpochybňují. Výsledky výzkumů jsou často interpretovány výběrově a ke kvalitě biopotravin se vyslovují ti, kteří s nimi nemají prakticky žádné zkušenosti. Na nás samotných zůstává, abychom se rozhodli, zda budeme sortimentu s nálepkou bio důvěřovat, či ne.

Biopotraviny se rozšířily do maloobchodních řetězců, a tím se snížila jejich cena
Biopotraviny se rozšířily do maloobchodních řetězců, a tím se snížila jejich cena

Důvěra nevzniká náhle a toho jsou si vědomi všichni, kteří se na produkci a prodeji biopotravin podílejí. V první řadě je třeba zajistit dostatek informací pro stávající i potenciální zákazníky. Média obecně zveřejňují spíše aktuální záležitosti. Osvětu je lépe hledat prostřednictvím internetu, navíc se k údajům můžeme vracet podle libosti. Upřednostněny bývají takové informace, které nám slouží k vytvoření představy, co přesně se pod pojmem biopotraviny, resp. ekologické zemědělství skrývá. Vedle toho jsou cenné všechny pokusy zveřejnit to, jak jsou označeny biopotraviny, o jejichž kvalitě není pochyb (podrobněji např. zde: http://www.mesic-biopotravin.cz/duverujte-bio).

Nic ale nepřesvědčí člověka víc než vlastní zkušenost. Smyslový zážitek z ochutnávky bioproduktu v supermarketu stojí někde na začátku. Mnohem působivější a lákavější je nabídka tuzemských ekofarem, které umožňují jednotlivcům i skupinám návštěvu přímo v terénu. Vyžaduje to ale ze strany zákazníků aktivní přístup. Pro ty méně aktivní je tu ještě možnost navštívit biofarmu zprostředkovaně.

Biokvalita

Přehled označení, která bývají zaměňována s biokvalitou

  • Light (snížený obsah výrobcem označené látky)
  • Bez cukru, sugar free (výrobky nesmí obsahovat více než 0,5 g cukrů na 100 g nebo 100 ml)
  • Bez konzervantů, bez přidaných konzervačních látek (trvanlivost zajištěna jinou cestou)
  • Bez glutamátu a umělých barviv (vzhled a chuť zvýrazněny jinými prostředky)

Biopotraviny nezaručují štíhlou linii a zdraví

Biopotraviny se tak trochu svezly na vlně popularity zdravého životního stylu a získaly přívlastek zdravé, popř. dietní. Ani v jednom případě nelze zcela souhlasit. Protože do sortimentu biopotravin patří nejen ovoce a zelenina, ale stejně tak jsou v biokvalitě dostupné uzeniny,alkoholické nápoje či konzervy, tvrzení o zdravotní prospěšnosti získává povážlivé trhliny.

Jinými slovy z biopotravin se dá nejen ztloustnout, pokud se při jejich konzumaci neřídíme zásadami zdravé výživy, ale bez potřebné disciplíny ve stravování si můžete zvednout hladinu cholesterolu (např.plnotučnými mléčnými výrobky,vejci a uzeninami, přestože jsou v biokvalitě). Kdo si chce udržet zdraví nebo štíhlou linii, musí i v případě biopotravin dodržovat přísné zásady zdravé výživy, které jedině vedou k úspěchu. Prohřešky ve stravovacích návycích biokvalita nesrovná.

To, co biopotraviny svým konzumentům skutečně garantují, je maximálně možná míra zdravotní nezávadnosti a ohleduplný přístup k přírodě. Zatímco chemie a genetické modifikace patří dnes neodmyslitelně k potravinářskému průmyslu všude na světě, biopotraviny jdou proti tomuto proudu. Produkty ekologického zemědělství jsou při pěstování chráněny před používáním umělých hnojiv a geneticky modifikovaných organismů, při výrobě pak nejsou použita umělá barviva, ochucovadla a cizorodé látky. V tomto smyslu lze mluvit o „zdravých potravinách“.

Autor: Redakce Nazeleno.cz