fbpx

Partneři sekce

Biomasa opět zdražuje: Za topení peletami si připlatíme 2 000 Kč0

Pořídili jste si domů kotel na biomasu? Připravte se na to, že za vytápění zaplatíte víc než minulý rok. Ceny ekologických pelet a briket totiž narostly v průměru o 15 %. Za tunu pelet můžete zaplatit přes 4 500 Kč. Proč biomasa zdražuje? Vyplatí se vůbec ještě vytápění ekologickými palivy?

Kotle na biomasu jsou dlouhodobě podporovány pomocí dotačních programů coby ekologická a úsporná varianta kotlů na tuhá paliva či plyn. Dotace, např. z programu Zelená úsporám, se ale vztahují pouze na pořízení kotle. Samotné palivo (biomasa v podobě briket či pelet) však podléhá tržním mechanismům, které mohou mnohé majitele ekologických kotlů docela nepříjemně překvapit. Obzvláště pokud si zvykli na příznivé ceny z předchozích let. Biomasa zdražovala již minulý rok. Přes nárůst cen však zůstává stále palivem, o nějž roste zejména v posledních měsících zájem.

Reklama

„Doba levné biomasy je pryč: odborníci odhadují, že cena pelet a briket by mohla narůst až na 5 500 korun za tunu.“

Letošní zima si od domácností topících biomasou vyžádá opět o něco víc peněz něž minulý rok. Obrovský zájem o levnější vytápění totiž žene ceny ekologických paliv nahoru. Splnila se tak jejich dlouhodobá očekávání, kdy poukazovali na to, že ceny pelet a briket jsou podhodnocené. Jednak v poměru vůči zahraničí, jednak kvůli mírným zimám.

Topná sezóna 2010 na Nazeleno.cz

   – Ceny tepla: Kolik zaplatíme za vytápění?

   – Plyn od října zlevnil: Kolik ušetříme?

   – Cena elektřiny 2010: Kolik zaplatíme za kWh?

   – Možnosti vytápění: Čím topit a za kolik?

I když se peletami a briketami zákazníci předzásobili, mohou se ekopaliva stát místně nedostatkovým zbožím. Přímo na pilách začaly používat piliny pro vytápění a k zákazníkům se tak dostane menší množství než dříve. Na druhé straně objemy prodané v České republice jsou natolik nízké, že celkový nedostatek biomasy nehrozí. Mnohé peletárny mají pelet dostatek.

Pelety a brikety jsou v českých domácnostech stále oblíbenější. Také proto cena biomasy stoupá
Pelety a brikety jsou v českých domácnostech stále oblíbenější. Také proto cena biomasy stoupá

Ceny pelet a briket nezadržitelně stoupají

Zatímco se v roce 2008 cena tuny briket a pelet vlivem mimořádně slabé zimy a velkých zásob pohybovala okolo 3 000, resp. 3 300 korun za tunu, dnes brikety koupíte za zhruba 4 200 korun, za tunu pelet pak zaplatíme přes 4 500 korun. Za zdražováním biomasy stojí rostoucí poptávka. Češi se totiž během hospodářské recese naučili poohlížet se po úspornějších variantách vytápění, a tak nakupují kotle na ekologická paliva.

Od státu navíc mohou na ekologické kotle získat dotaci, například z programu Zelená úsporám. Také to zvyšuje zájem o biomasu. „V meziročním srovnání prodáváme asi o 200 % víc paliv než vloni,“ potvrzuje statistiky Marek Řebíček ze společnosti CDP Ekopaliva, která se prodejem a distribucí ekologických paliv zabývá. Tím ale nic nekončí. Odborníci odhadují, že cena biomasy by mohla narůst až na 5 500 korun za tunu.

Kolik paliva si vyžádá 1 GJ?

1 GJ (gigajoule) = 277 KWh = 30 m3 zemního plynu = 73 kg hnědého uhlí

I přesto se vytápění biomasou vyplatí. Náklady na topení biomasou jsou srovnatelné s náklady na zemní plyn a biomasa je stále levější než koks nebo propan. Při spotřebě 80 GJ (což je průměrná spotřeba tepla malého rodinného domku), zaplatí domácnosti za koks zhruba 35 000 korun, za propan kolem 40 000 korun. Peletky a brikety je vyjdou o 8 – 13 000 korun levněji.

Orientační vývoj cen briket a pelet (za tunu)

Topná sezona 2006

 • Cena pelet: 3 924 korun
 • Cena briket 3 597 korun

Březen 2008

 • Cena pelet 3 270 korun
 • Cena briket 2 943 korun

Září 2008

 • Cena pelet: 3 706 korun
 • Cena briket 3 270 korun

Listopad 2008

 • Cena pelet: 3 815 korun
 • Cena briket: 3 270 korun

Leden 2009

 • Cena pelet: 4 142 korun
 • Cena briket 3 815 korun

Listopad 2009

 • Cena pelet: 4 600 korun
 • Cena briket: 4 200 korun

Biomasa: nejperspektivnější obnovitelný zdroj v ČR

V energetice se pod pojmem biomasa rozumí běžně používané kusové dřevo a dřevní hmota: kůra, štěpka či piliny. Dřevní odpad pak výrobci během vysokotlakého lisování zpracují do pelet, které mají tvar granulí. Ty mají jedinečnou vlastnost: vysokou výhřevnost.

Biomasa má také zásadní význam pro snížení emisí skleníkových plynů. Spalováním vzniká pouze malé množství popela. Ten lze navíc využít jako hnojivo, které navrací půdě potřebné živiny. Dřevěná paliva jsou chápána jako ekologický přínos pro životní prostředí. Neobsahují žádná pojiva ani síru, halogeny či těžké kovy. Při spalování dřeva se uvolňuje jen tolik oxidu uhlíku, kolik ho stromy spotřebují při svém růstu.

Topení biomasou ve formě pelet nebo briket se i přes letošní zdražení vyplatí
Topení biomasou ve formě pelet nebo briket se i přes letošní zdražení vyplatí

V současnosti Češi spotřebují zhruba 30 000 tun ekopaliv ročně. Oproti Rakousku je to však stále dvacetkrát méně (přitom ceny v Rakousku se pohybují okolo 6 – 6 500 korun za tunu). V České republice je biomasa nejperspektivnějším obnovitelným zdrojem energie. Díky poklesu poptávky po zemědělských produktech lze účelně využít ornou půdu například k zakládání plantáží vytrvalých energetických rostlin pro přímé spalování.

Výhody vytápění biomasou

 • nízká cena
 • šetrnost k životnímu prostředí
 • využití odpadů u dřevařského průmyslu
 • vysoká výhřevnost
 • nízký obsah popelovin
 • nízký obsah vody
 • dotace státu (nákup kotlů)
 • obnovitelný zdroj energie

Roste výběr i počet prodejců ekopaliv. Kvalita je ale různá

Domácnosti to dnes s biomasou nemají jednoduché. Na trhu se objevují různá ekopaliva s odlišnou kvalitou. „Výběr a nákup pelet zákazníkům v ČR rozhodně nezávidím. U nás je peleta prostě peleta, a jestli je agro, dřevní, tmavá, světlá, v tom vidí rozdíl jen několik málo zákazníků s vlastními těžce nabytými zkušenostmi,“ doplňuje Marek Řebíček z CDP Ekopaliva.

Měkké nebo tvrdé brikety?

Brikety lze rozdělit na světlé z měkkých dřev, které hoří rychleji, a tmavé z tvrdého dřeva s pomalejším spalováním. Světlá varianta je schopna rychle uvolnit energii, a tak je vhodná především na počáteční zátop a rychlé rozehřátí studeného obydlí. Černé kůrové brikety naproti tomu v sobě udržují teplo déle, hoří delší dobu, a proto jsou vhodné zejména na noc.

Jaké parametry peletek bychom měli při nákupu sledovat? Jedním z rozhupujících faktorů je bezpochyby cena, kterou může ovlivnit také doprava peletek domů. Ceny biomasy jsou příznivější vždy v létě, proto mnoho odborníků doporučuje se peletami a briketami zásobit právě v této době. Sledovat bychom měli také výhřevnost biomasy; čím vyšší, tím pochopitelně lepší. Kvalitu a výhřevnost biomasy ovlivňuje mj. obsah vody, proto věnujte pozornost i tomuto údaji. Pokud přemýšlíte, co s popelem vzniklým spalováním biomasy, řešením může být jeho využití na hnojení záhonů.

Autor: Redakce Nazeleno.cz