Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Zdravá výživa

Zásady zdravé výživy jsou velmi prosté – měli bychom se stravovat pestře, pravidelně a s mírou, používat kvalitní suroviny, které budeme dobře skladovat a šetrně zpracovávat, aby ze své kvality ztratily co nejméně. Současný způsob života a naše zvyklosti stravování jsou bohužel v přímém rozporu s těmito jednoduchými pravidly. Přehledně a jasně o pilířích zdravé stravy vypovídají tzv. potravinové pyramidy. Nejen že ukazují, jakého poměru by v našem jídelníčku měly dosahovat jednotlivé typy potravin, ale postavení v základně či hrotu vypovídá o tom, jak jsou prospěšné pro zdraví. Bez problémů bychom tedy měli být schopni sestavit zdravý jídelníček.

Obecně platí, že místo potravin a jídel bohatých na vlákninu - tedy zeleniny, ovoce či celozrnného pečiva - převažují v našich luzích a hájích na talíři maso, masné výrobky, bílé pečivo a sladkosti. Vyhnout se umělým sladidlům není tak snadné, jak by se mohlo zdát, jsou totiž i tam, kde bychom je ani nečekali. Nejsme však zcela bezmocní a vydaní napospas „bílému moru“, hojně nám totiž obchody i kuchařské knihy nabízejí zdravé sladkosti a cukroví, stačí vyzkoušet zdravější alternativu. Na etiketách potravin stále častěji každý, kdo o informace stojí, najde složení výrobku. Tak kde je zakopán pes? Největším problémem zdravé výživy není v Česku neznalost zdravých ingrediencí, ale naše stravovací návyky, které se mění pozvolna, pokud jsme vůbec změny schopni.

Radikální řez jsou ochotni udělat jen ti, kterým to velí zdravotní stav. Běžně jsme spíše nakloněni postupně vyměňovat pro nás chutnější, ale nezdravé jídlo a pití za zdravé konkurenty. Začít můžeme u toho nejzákladnějšího – vody, která by měla nahradit sladké nealkoholické nápoje. Kávu můžeme alespoň občas vyměnit za čaj, sladkosti za ovocný salát, kalorickou přílohu může zastoupit zelenina a vepřové maso může ustoupit rybímu. Každý takový krok nás přibližuje zdravému, vyváženému jídelníčku.

více informací

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií