fbpx

Jarní očista organismu: Syrovátka, ječmen nebo pu-erh0

Trápí vás jarní únava? Holdovali jste přes zimu nezdravému jídlu? Pak byste neměli zapomenout na jarní očistu organismu, která povzbudí vaše tělo i mysl. Přinášíme tipy na zdravé nápoje a pitné kúry. Nenechte se zlákat reklamou na zázračné prášky či koktejly, tudy cesta nevede!

Reklamě se podařilo proniknout téměř do všech sfér našeho života, je jen na nás zda se jí necháme vést. Jednou z těchto oblastí je i jarní očista, kterou ve snaze zkrásnět, zeštíhlet nebo prostě jen ozdravit tělo i duši dnes vyznávají ženy i muži všech věkových kategorií.

Je ale na první pohled zřejmé, že právě jarní očista organizmu nemá nic společného s chemickými preparáty, které nám často přehlcený trh nabízí. Tělu jimi většinou příliš neprospějeme, a navíc nás obvykle budou stát mnohem více než přírodní alternativy.

Reklama

Pu-erh: lék Dálného Východu

Pu-erh není nic jiného než čaj. Není však důvod ho podceňovat. Již více než před 1700 lety byl díky svým účinkům, pro které je směli pít jen vznešení obyvatelé Číny, nazýván čajem císařů, a ještě dnes se jeho nejkvalitnější třída označuje jako čaj „dvorský“. Vyniká specifickou zemitou hutnou vůní a červenohnědým zabarvením. Intenzivní chuť může zprvu odradit, později si ji však oblíbíte.


Nejen pu-erh pročistí organismus, v tuzemsku je osvědčený také čaj z kopřiv

Pravý pu-erh vzniká dlouholetou fermentací, při níž se na proměně čajových lístků podílejí specifické bakterie a plísně. Není se ale čeho bát. Na „ušlechtilé plísně“ jsme si již zvykli u francouzských sýrů – proč dělat výjimku u čaje? Prodává se buď sypaný, nebo lisovaný – ať už v krychličkách, nebo v tzv. hnízdech.

Pu-erh se stal populární ve spojitosti s tím, že „spaluje tuky“. Toto tvrzení je sice troufalé, ovšem mnohé vědecké průzkumy potvrdily, že spalování tuků ve spojitosti se správnou životosprávou a aktivním životním stylem opravdu napomáhá.

Pu-erh a jeho účinky:

 • redukce hladiny cholesterolu – při pití tří šálků denně ji lze snížit až o 13 %!
 • podpora látkové výměny
 • usnadňuje trávení tučných jídel – takže pokud se cítíte po jídle „těžce“, pu-erh vám zaručeně pomůže cítit se lépe
 • působí antidepresivně
 • zabraňuje množení bakterií a zvyšuje imunitu organizmu
 • je prokázáno, že kvalitní pu-erh obsahuje přírodní antibiotika a zlepšuje tak zotavování při infekčních onemocněních

Mladý ječmen: Nápoj zelený jako samo jaro

Nápoj z mladého ječmene možná někteří znají z bio restaurací. Zdraví z něj sálá už na první pohled a to díky jeho svěže zelené barvě. Je navíc i velmi chutný a připravit si ho můžeme také doma – koupíte ho ve formě instantního nápoje v obchodech s bio produkty a seženete ho i na internetu. V čem ale tkví jeho zdraví?

Nápoj z mladého ječmene obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, E, kyselinu listovou, minerály (železo, křemík, draslík, vápník, atd.), aminokyseliny, antioxidanty a další látky. Navíc obsažené aktivní enzymy ve spojení s chlorofylem podporují detoxikaci organizmu i hojivé procesy.


Očistný nápoj se připravuje z mladého ječmene

Mladý ječmen a jeho účinky:

 • posílení imunitního systému
 • dezinfekční vlastnosti – možné použít i zevně při popálení či kožním onemocnění
 • zdroj železa – bojuje proti chudokrevnosti
 • aktivní enzymy jsou nezbytné pro celkový chod organizmu od trávení po tvorbu hormonů

Sušená syrovátka: Působí uvnitř i navenek

V první řadě nezaměňujme sušenou syrovátku s tou, která vzniká při sražení mléka. Sušená syrovátka vzniká při výrobě sýrů a tvarohu (rozdíl je v obsahu bílkovin – ta, která vzniká při výrobě mléka, jich obsahuje mnohem méně a dále až 60 % sacharidů). Obsahuje mnohé vitaminy (B1, B2, B6, B12, C, E), minerály (hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík…), bílkoviny a kyselinu listovou. Pozor by si měli dát lidé alergičtí na laktózu – těm syrovátka neprospěje.


Nápoj ze sušené syrovátky je lahodný a osvěžující

Sušenou syrovátku koupíte v obchodech se zdravou výživou, v supermarketech v koutcích s bio potravinami a v lékárnách. Nápoj z ní připravíte tak, že dvě polévkové lžíce sušené syrovátky rozmícháte v 200 ml teplé vody. V mixéru směs můžete smíchat s ovocem, ať už čerstvým nebo mraženým – připravíte si tak zdravý jarní koktejl. Pro ideální efekt popíjejte nápoj ze sušené syrovátky 3x denně.

Účinky sušené syrovátky:

 • detoxikace organizmu
 • podporuje látkovou výměnu
 • pomáhá snižování hladiny cholesterolu
 • bojuje proti zánětům žaludku a střev
 • nízkokalorická – vhodná při redukčních dietách i jako součást zdravého jídelníčku
 • dá se použít zevně – má protizánětlivé účinky – prospěje proto citlivé pleti, vyhlazuje pokožku a zmírňuje akné

Zažeňte únavu s fresh džusy

Těm z vás, kteří nemají chuť zkusit něco nového, ale přesto by chtěli svůj organizmus zjara napumpovat vitaminy, přijdou vhod ovocné i zeleninové fresh džusy. S pomocí mixéru je zvládne každý a použít se dá v podstatě jakékoliv ovoce či zelenina, které doma najdete. Nebojte se přimíchat nastrouhaný zázvor – váš nápoj netradičně okoření a probudí váš organizmus.

Autor: Redakce Nazeleno.cz