Pro řadu lidí je symbolem léta grilování. Podle odborníků není grilování zrovna nejzdravější. Dodržením některých zásad lze ale i na grilu připravit jídlo zdravě. Co patří mezi hlavní problémy grilování a jak se jim vyvarovat? Jak zdravě a správně grilovat?
Léto je čas přímo stvořený k takové společenské aktivitě, jako je grilování. Teplé večery přináší pravou atmosféru léta ve všech jeho vůních. V takových chvílích je lákavé připravit si pod širým nebem výbornou pochoutku na grilu. Komu by se při myšlence na grilování nezačaly sbíhat sliny na jazyku? Úprava pokrmů na grilu je oblíbená nejen pro svou vynikající chuť, ale také proto, že je velice jednoduchá.
„Tuk z grilovaného masa by neměl kapat na rozžhavené uhlíky – jeho spalováním totiž vznikají karcinogenní látky, které se dostávají zpět do masa.“
ReklamaPřestože podle odborníků není grilování příliš zdravý způsob přípravy jídla, při správném postupu můžeme připravit potraviny zdravěji, než při běžném smažením na oleji. Co patří mezi hlavní problémy grilování a jak se jim vyvarovat? Jak udělat grilované maso nejen lahodné, ale také zdravé?
Zdravé ingredience na Nazeleno |
– Nebezpečí obilovin– Listová zelenina– Med jako lék– Olivy: zdravé, nekalorické, plné vitamínů– Goji: nejhodnotnější ovoce? |
Jak se zbavit karcinogenů vznikajících při grilování?
Prvním pravidlem zdravého grilování je, že bychom se měli vyhnout opékání tučných kusů masa. Důvod je jednoduchý. Při grilování totiž tuk, který z masa odkapává, padá na rozpálené uhlíky, kde se při teplotách okolo 400°C rozkládá na polycyklické uhlovodíky, jež stoupají zpět na grilované maso. Tyto sloučeniny jsou karcinogenní a pro naše tělo tedy velmi škodlivé. Je proto důležité zvolit vždy libové maso, případně z něj tučné části odstranit. Pokud se chcete tuků vyvarovat, zkuste místo masa grilovat třeba ryby, mořské plody nebo zeleninu.
Na grilu opékejte libové maso, které jste zbavili zbytečného tuku
Vzniku karcinogenních látek způsobených odkapáváním tuku je možné zabránit i jiným způsobem – použitím jiného typu grilu než toho klasického na dřevěné uhlí. Například vodní gril zachycuje tuk pomocí vodní lázně, která je umístěna nad ohništěm a nad ní je teprve postaven samotný grilovací rošt. Pára cirkuluje pod přiklopenou poklicí, a tím potraviny prohřívá. Grilované maso nebo zelenina do sebe zároveň vstřebávají kouř a dým z hořícího dřeva v ohništi a získávají tak to pravé „grilovací aroma“.
Zdravou alternativou jsou lávové grily
Odkapávání tuku je dobře vyřešené také u grilů lávových. Zde se maso prohřívá nad sálavým žárem z lávových kamenů. Síla grilování je regulována intenzitou plamene plynového hořáku. Lávové kameny pocházejí z vyhaslých sopek a velice rychle absorbují teplo. Jejich velkou výhodou je porézní povrch, který vstřebává tuk odkapávající z potravin a nedochází tak k jejich náhlému vzplanutí a vzniku zdraví škodlivých látek. Navíc se díky žáru dokážou lávové kameny samy vyčistit.
Zdravější je grilování na lávových grilech. Zdroj: www.landmann.co.uk
I při grilování na klasickém grilu na dřevěné uhlí lze při dodržení několika zásad grilovat zdravě. Důležité je především vystihnout správný okamžik pro kladení potravin na gril. Pro dostatečné rozžhavení uhlíků je potřeba zhruba 40 minut. Potraviny na rošt klademe až tehdy, když plamínky uhasínají, uhlíky rudě žhnou, na jejich povrchu je tenká vrstva bílého popela a nad ním se tetelí horký vzduch. Trikem jak zjistit teplotu pro grilování bez teploměru je následující pomůcka: opatrně položte ruku asi 12 – 13 cm nad uhlí. Pokud ji tam udržíte:
- 1 – 2 sekundy: jsou uhlíky žhavé, vhodné pro přípravu řízků a filet z ryb
- 3 – 4 sekundy: jsou středně rozpálené a můžete opékat kousky masa, ryby, drůbeže
- 5 – 6 sekund: jsou mírně rozpálené, vhodné pro příprav větších porcí a masa vcelku
- 6 – 7 sekund: teplota je mírně nižší, ideální pro grilování ovoce a zeleniny
- 7 – 8 sekund: teplota je nízká, připravujte cibulku a rajčata.
Pokud u grilu dáváte přednost designu, i pro vás je na trhu možnost vybrat si ten, který je pro vás „šitý na míru“. Zdroj: homeappliances.files.wordpress.com
Na co jsou grilovací misky?
Dalším způsobem, jak grilování udělat zdravější je použití grilovacích misek. Ty se pokládají na rošt a zabraňují přímému styku masa s rozžhaveným topidlem a stékaní tuků a marinád do ohně. Pokud ale přece jen maso kladete přímo na rošt, je důležité používat pro obracení kleště a ne vidličku, která maso propíchne a způsobí zbytečné odkapávání tuku. Pokud pak tuk na uhlících vzplane, je třeba mít po ruce rozprašovač s vodou a okamžitě jím uhlíky pokropit. Zmenší se tak riziko vzniku karcinogenních látek, které stoupají zpět na maso.
Aby se při grilování z masa odstranily všechny nebezpečné bakterie, je důležité maso péci dostatečně dlouho. Zatímco se při grilování teploty pohybují v rozmezí cca 250°C – 350°C, uvnitř masa je teplota okolo 70°C. Pokud se maso neohřívá minimálně 10 minut při teplotě 72°C, hrozí riziko, že se bakterie a paraziti zcela nezničí. Je proto lepší grilovat spíše tenčí kousky masa, které se lépe propečou.
Jak dlouho maso grilovat?
Malou nápovědou, která nám prozradí, zda je maso již upečené, je následující trik. Pokud se domníváte, že je skutečně hotové, píchněte do něj vidlicí. Pokud z něj vyteče červená šťáva, je uvnitř stále syrové a je třeba ho péci déle.
Grilované maso podávejte s velkým množstvím zeleniny nebo celozrným pečivem
A co poradit závěrem? Asi to, co nám stále doporučují odborníci na zdravou výživu – podávejte maso s bohatou přílohou. Je zdravější servírovat spíše menší kousky masa „na chuť“ a k němu mnoho zeleniny nebo celozrnného pečiva. Příloha obsahuje vyšší množství ochranných faktorů jako je vláknina, minerální látky a vitamíny, které tělu s trávením masa pomohou.