fbpx

Energetické nápoje: Pozor na kofein a další látky0

Reklamy slibují, že energetické nápoje vzkřísí vaši skomírající energii, vybičují vás k lepším výkonům a takřka vám dají i křídla. Opravdu přinášejí pouze pozitiva? Mohou vám i ublížit? Určitě ne, když budete vědět,kdy se jakým látkám se vyhýbat.

Určitě i vám se někdy stalo, že jste kvůli únavě sáhli po energetickém nápoji v domnění, že reklamy o něm nelhaly. Red Bull, Semtex, Erektus či Kamikaze. Popularita energetických nápojů neustále roste. V roce 2006 vydělaly 3,5 miliard dolarů, zatímco o rok později již 4,7 miliard. S nárůstem obliby vznikají v USA studie, které upozorňují na možné nebezpečí skrývající se v lákavých plechovkách. Jedná se o příliš velký obsah cukru, bylinných výtažků a především o velké množství kofeinu.

„Dietologové však uvádějí, že účinky kofeinu se u různých lidí liší, proto nelze přesně říct, jaký obsah je bezpečný a jaký už ne.“

Reklama

Energetické drinky na trhu mohou obsahovat až 500 mg kofeinu (jde však o nejkřiklavější exotické případy, energy drinky na našem trhu ho obsahují podstatně méně), což se rovná 10 plechovkám coca-coly. Pro porovnání jeden šálek překapávaného kafe má okolo 100 mg kofeinu.

Na základě evropské legislativy mají výrobci povinnost uvádět množství kofeinu na obalu nápoje, pokud je vyšší než 150 mg/l, protože pro lidi, kteří jsou citlivější na kofein, může mít jeho příliš vysoké množství důsledky –  zvýšený tlak, zrychlený puls, nervozita či problémy se spánkem.

Nejznámější
Nejznámější „české“ energy drinky (jako třeba Red Bull) to s kofeinem naštěstí nepřehání

Obsah kofeinu v energetických nápojích

Energetický nápoj Obsah kofeinu (mg)
Red Bull 80
Semtex 58
Erektus 57
Kamikaze 57

Zdroj: http://www.kulturistika.net/

Je prokázáno, že kofein ovlivňuje psychiku člověka a zvyšuje jeho tělesnou i duševní výkonnost. Ve velkém množství však může ublížit (smrtelná dávka je ale vysoká, měla by být okolo 150 mg kofeinu na kilogram člověka, za zdravé se považuje 3-6 mg na kilogram člověka – pokud vypijete dva třetinkové drinky a jeden šálek kávy, dávka kofeinu pro tělo bude více než dostatečná).

Dietologové však uvádějí, že účinky kofeinu se u různých lidí liší, proto nelze přesně říct, jaký obsah je bezpečný a jaký už ne. Když však sečtete celou denní dávku ze všech nápojů a potravin, mohou mít problémy zejména diabetici nebo lidé trpící onemocněními cév a srdce. Právě ti jsou nejvíce ohroženi zvýšeným krevním tlakem či hladinou cukru v krvi.

Nebezpečné ingredience

Další ingredience v nápojích
Jak působí?
Taurin
Podílí se na trávení a vstřebávání tuků, avšak pokud jíte maso, měli byste ho mít dostatek. Působí spíše jako reklamní trik
Ženšen
Jeho zázračné účinky na organismus nebyly vědecky prokázány
Guarana
Další zdroj kofeinu
Vitamíny skupiny B
Jsou potřebné pro přeměnu jídla v energii, avšak v energetických nápojích jsou spíše reklamním trikem, aby drinky vypadaly zdravě
Cukr (některé nápoje jsou i bez cukru)
Rychlý zdroj energie
Ginkgo biloba
Zlepšuje paměť a koncentraci

Obsah cukru

Energy drinky obsahují samozřejmě i cukry. Při vypití nápoje se hladina cukru v krvi rychle zvýší a později zase rychle sníží, což je jednak nevhodné pro udržení stálé váhy a také to vede k psychické nerovnováze. Mozek potřebuje stálý přísun glukózy. Pokud ho nedostane, člověk je nesoustředěný a neklidný, mnohdy může pociťovat závrať, nevolnost a pocení.

Odborníci nedoporučují nápoje s vyšším obsahem kofeinu k ovlivňování výkonu při sportu
Odborníci nedoporučují nápoje s vyšším obsahem kofeinu k ovlivňování výkonu při sportu

Energetické nápoje plus alkohol?

Na každé plechovce je napsáno varování, abychom nemíchali energetický nápoj s alkoholem. A to rozhodně není myšleno v legraci. I přestože můžete mít pocit, že toho za večer vypijete hodně, kombinace alkoholu a těchto drinků vás naopak odvodňuje. Vše nakonec může vyústit v dehydrataci a nakonec i kolaps. Při pití mohou mít lidé také subjektivní pocit, že nejsou opilí a unavení, avšak skutečnost je jiná; jejich hladina alkoholu v krvi je vysoká a momentální schopnosti jsou až pozoruhodně zhoršeny. I přestože jsou energetické nápoje moderní, mnohé země s nimi začínají již bojovat. Například ve Francii je konzumace některých povzbuzujících nápojů přísně zakázaná.

Na trhu se objevily také drinky light s náhradními sladidly, které už nejsou zdrojem energie, ale slouží k rychlému povzbuzení
Na trhu se objevily také drinky light s náhradními sladidly, které už nejsou zdrojem energie, ale slouží k rychlému povzbuzení

Energetické nápoje mohou ublížit, avšak je nutno dodat, že za určitých okolností. Pro zdravé osoby, které potřebují rychlý přísun energie, mohou být prospěšné (ne v kombinaci s alkoholem). Je však nutné si uvědomit, že to, co si může dovolit vypít stokilový dospělý člověk, stěží zvládne bez následků o polovinu lehčí jedinec.

Dávejte si tedy pozor na množství, které vypijete! Konzumace energetických nápojů by se rozhodně neměla stát rutinou. Zcela vyhnout by se jí měly děti, těhotné ženy, diabetici a lidé, kteří mají problémy s kardiovaskulárním systémem.

Autor: Redakce Nazeleno.cz