fbpx

Balená voda, nebo voda z vodovodu – kdo vítězí?0

Ještě nedávno nikoho nenapadlo, že by se voda kupovala v obchodě. Časy se ale změnily. Nakupování balené vody se stalo běžnou záležitostí. Proč ale zapomínáme na vodu z vodovodu? Je o tolik horší, nebo je to naopak? Jaké jsou přednosti obou typů a na co si dát pozor?

Stále více a více lidí nahrazuje vodu z kohoutku vodou balenou. Nikde ale přitom není psáno, že je voda v PET lahvích kvalitnější, chutnější a zdravější než voda, která teče každému doma z kohoutku. Může tomu být právě naopak, jak ukázal test časopisu Instinkt z loňského roku.

„Kontrola kvality vody se provádí ročně u mnoha tisíc vzorků vody.“

Reklama

Ten analyzoval vodu z kohoutku dostupnou v běžné pražské domácnosti a výsledky srovnal s balením 1,5litrové Dobré vody, koupeným v obchodě.

Pitná voda poráží balenou?

Voda z kohoutku byla měkčí a obsahovala méně hořčíku než odpovídá normě. Dobrá voda nesplnila stejné ukazatele, ale navíc obsahovala více železa a méně hořčíku. Nejhůře v testu dopadla balená voda Euroshopper, který dokonce překročila takřka dvojnásobně mezní hodnotu manganu.

Tabulka srovnání kvality vody z vodovodu a vody balené

Pražské vodárny
Dobrá voda přírodní minerální voda nesycená
DH = doporučená hodnota
MH = mezní hodnota
cena za 1,5 l
0,06 Kč
9,90 Kč
tvrdost celková mmol/l
1,41
0,52
DH 2-3,5
vápník mg/l
44,4
7
MH min. 30
hořčík mg/l
7,4
8,4
MH min. 10
železo mg/l
0,04
0,22
MH max. 0,2
mangan mg/l
< 0,02
< 0,02
MH max. 0,05
celková mineralizace mg/l
259
145
dusičnany mg/l
25,4
< 0,1
MH max. 50

Červeně vyznačené hodnoty neodpovídají vyhlášce pro pitnou vodu
Zdroj: Instinkt, 31.5.2007

Jeden test samozřejmě neznamená, že automaticky každá balená voda je špatná. V případě balené vody je klíčová metodika skladování. Je-li voda dlouhodobě vystavená slunci a vysokým teplotám, mohou se v ní přemnožit bakterie, čímž se voda stane mnohem méně kvalitní než čerstvá voda z vodovodu. Voda z kohoutku sice prochází pravidelně povinnými kontrolami, ale pochopitelně ani v jejím případě se zpravidla neanalyzuje výsledné složení u vás doma, které je ovlivněno distribucí ve vodárenské soustavě.

Právo na informace o kvalitě vody z vodovodu má každý z nás. Vodárny zveřejňují analýzy pravidelně na internetu. U balených vod je tomu trochu jinak. Zákon výrobci ukládá povinnost uvést na etiketě jak druh vody, tak i minerálové složení. Jde ovšem o střední hodnoty, které se mohou v průběhu času měnit.

Na otázku, zdali je lepší balená voda, nebo voda z vodovodu není možné odpovědět jednoznačně. Na straně kohoutku je rozhodně ekonomické hledisko – balená voda vám může při pravidelném užívání udělat pořádnou díru do peněženky. Na druhou stranu vám prostřednictvím různých příchutí může konzumaci tekutin zpříjemnit. Různé typy balených vod (kojenecká voda) zase mohou pomoci ve speciálních případech. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv mix, poradíme vám, jak se na trhu s vodami zorientovat a eliminovat zbytečná zdravotní rizika.Z dobré a kvalitní vody totiž můžete udělat nevhodným používáním zdravotně závadnou tekutinu i vy.

Balená voda – spousty názvů, ale co je co?

Přírodní minerální voda se získává z ověřeného, popř. certifikovaného, přírodního zdroje. U těchto vod mají výrobci povoleny pouze omezené množství úprav – např. filtrací odstraňují nestabilní látky. Z důvodu velkého množství rozpuštěných minerálů mají tyto vody zajímavou chuť. Proto byste je ale neměli pít každý den.

Pramenitá voda pochází z chráněného podzemního zdroje, povětšinou z hlubinných vrtů. Vyjma odstranění manganu a železa a ošetření UV zářením se už neupravuje ani nezpracovává. Je vhodná k trvalému přímému požívání jak dospělými, tak i dětmi.

„Minerální voda není vhodná pro každodenní konzumaci.“

Kojenecká voda je suverénně nejkvalitnější vodou na trhu balených vod. Je získávána z chráněného podzemního zdroje a podléhá nejpřísnějším hygienickým normám. S výjimkou ošetření UV zářením se kojenecká voda žádným způsobem neupravuje, proto je vhodná i pro přípravu kojenecké stravy a pohrdnout by jí neměli ani dospělí.

Pitná voda podléhá stejným požadavkům jako voda ve vodovodní síti. Na její „výrobu“ nemusí být použita podzemní voda. Běžně se pitná voda chemicky upravuje.

Balená voda – tipy pro správný režim

  • Ke stálému pití (bez ohledu na věk a zdravotní stav) se hodí vody kojenecké a stolní. Přírodních minerálních vod bychom neměli vypít více než 0,5 l za den, je dobré střídat jejich značky. Užitečné jsou v době veder, kdy vypotíme hodně minerálů.
  • Rčení „všeho s mírou“ platí i u perlivých vod. Ty mohou při nadměrné konzumaci způsobovat trávicí potíže a zvyšovat tepovou frekvenci.
  • Nepijte přímo z lahve, voda se tak může kontaminovat choroboplodnými zárodky.
  • Otevřená láhev s vodou by se měla uchovávat v chladu a zkonzumovat do tří dnů.

Pitná voda – i vy můžete ovlivnit, jak je kvalitní

Kontrola kvality pitné vody je u nás hodnocena podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 376/2000 Sb., která je v souladu s požadavky Evropské unie na pitnou vodu. Kontrola kvality vody se provádí ročně u mnoha tisíc vzorků vody, a to při výstupu z vodáren, ve vodojemech i v domácnostech.


V obchodech na nás dnes čekají stovky různých typů balených vod a minerálek

Aby byla voda zdravotně nezávadná, přidává se do ní chlór. Množství chlóru ve vodě je velmi malé, přesto je někdy ve vodě cítit. Tento charakteristický zápach lze odstranit přidáním několika kostek ledu nebo trochou šťávy z citrónu. Vodu také můžeme nechat odstát nebo krátce převařit, aby chlór vyprchal.

Horší kvalitu vody občas způsobují zdánlivé maličkosti. V nepoužívaných trubkách se může držet stojatá voda, v níž se tak mohou celkem nerušeně množit bakterie. Kvalitu vody snižují také neudržované vodovodní baterie a filtry či zpětné nasátí vody, proto se nedoporučuje nechávat zahradní hadici v konvi s vodou ani sprchu v nevypuštěné vaně. Nepříliš valná chuť vody se dá odstranit kvalitním filtrem, který odstraní látky způsobující špatnou chuť i jakost.

5 tipů, jak zlepšit kvalitu vody z kohoutku:

  • Před pitím, zejména ráno nebo po víkendu, nechávejte vodu po dobu cca půl minuty odtéci, budete tak mít jistotu, že voda je čerstvá.
  • Pokud máte bíle zakalenou vodu, je to důsledek rozptýleného vzduchu v trubním systému, stačí nechat vodu několik minut odstát.
  • Pravidelně čistěte sítko vodovodní baterie, na kterém se zachycují mechanické nečistoty z trubek.
  • Na vaření nikdy nepoužívejte teplou vodu z vodovodu.
  • Vodu uchovávejte mimo přístup vzduchu a světla.

 

Je libo měkkou, či tvrdou? Teplou, nebo studenou?

Sloučeniny vápníku a hořčíku způsobují tvrdost vody. Oba tyto prvky patří mezi významné doplňky pro náš organismus, proto je jejich výskyt v námi požívané vodě pro naše tělo žádoucí. Jednoznačně tedy můžeme říct, že k pití je lepší tvrdá voda. Jak víme z médií (především z některých reklam), tvrdá voda se vyskytuje v domácnostech na většině území České republiky.


Vodu z kohoutku nechte nejdříve na chvíli odtéct

Až dosud byla řeč o pitné vodě z kohoutku. Nesmíme však zapomenout, že pitnou vodou máme na mysli pouze vodu studenou. Z kohoutku nám teče i teplá voda. Ta už však nesplňuje požadavky na pitnou vodu. Rozhodně byste ji neměli používat na přípravu pokrmů a teplých nápojů. Označení teplá užitková voda (nikoli pitná) má své opodstatnění.

Balená voda versus voda z vodovodu

Jakou vodu bychom tedy měli požívat? Která je ta nejzdravější, nejkvalitnější, nejchutnější – zkrátka nejlepší? Jednoduchá otázka, ale jednoznačná odpověď na ni neexistuje. Jak voda balená, tak i ta, která nám teče doma z kohoutku, má svá pozitiva i negativa. Správná volba je značně komplikovaná. V každém případě byste se měli vyhnout nejčastějším chybám spojeným zejména s jejich skladováním a konzumací.

Autor: Redakce Nazeleno.cz