fbpx

„Éčka“ v potravinách: Vyhněte se těm, která škodí0

„Éčka“ jsou všude kolem nás. Schovávají se pod tajemným číselným kódem začínajícím na „E“. Jaké záhadné ingredience to vlastně společně s jídlem konzumujeme? Pátráte po tom, které z nich jsou škodlivé a proč? Podívejte se na seznam „éček“ a zapamatujte si, kterým se raději vyhnout!

Pojem „éčka“, z něhož zastáncům zdravého životního stylu naskakuje husí kůže, slyšel snad každý z nás. Přídatné látky, nebo též aditiva, se přidávají při výrobě, balení, přepravě nebo skladování do potravin a při konzumaci se pak dostávají do lidského těla. Každý výrobek, v němž se aditiva objevují, musí mít jejich seznam vypsán na obalu.  Nejčastěji jsou zde uváděna jako číselný kód začínající na písmeno E.

„Vitamín C přidávaný do potravin bývá obvykle vyroben uměle.“

Reklama

E kódy zavedla Evropská unie pro ta aditiva, která prošla toxikologickými studiemi a v povolených dávkách jsou podle těchto studií bezpečná pro zdraví konzumentů. Přesto je veřejnost vnímá spíše negativně a čím dál tím víc lidí se vyhýbá potravinám, jejichž složení se „éčky“ jen hemží.

Zdravé potraviny na Nazeleno.cz

   – Jídlo bez „éček“: jak ho poznat?

   – Káva neškodí, ale léčí

   – Když nám chybí vitamín B

   – Umělé vitamíny? Šance nebo hrozba?

Potraviny bez škodlivých „éček“ jsou drahé

Potravina „bez chemie“ se rychleji kazí a její výroba a distribuce je náročnější, což se promítá i do ceny výrobku, takže si ho pak nemůže dovolit každý. Můžeme se o tom přesvědčit jednoduchým srovnáním obyčejných výrobku s těmi označenými bio, například cena 1 l mléka se může lišit i o více než 10 Kč.

Na druhé straně stojí zákazník, který chce jíst zdravě a levně zároveň. Pokud nemá možnost vypěstovat si nezávadné potraviny doma, musí se spokojit se sortimentem českého trhu. Většina lidí si nemůže dovolit kupovat výhradně biovýrobky ,a tak i zde platí zákon nabídky a poptávky. Výrobce přidává tolik potravinových přísad, kolik je zákazník ochotný akceptovat, přičemž cena hraje významnou roli pro obě strany.

Bez nejrůznějších přídatných látek by se instatní jídla neobešla
Bez nejrůznějších přídatných látek by se instatní jídla neobešla

„Éčka“, která neškodí…

Neměli bychom zapomínat na to, že kromě škodlivých éček, z nichž některá jsou v tuzemsku už dávno zakázaná, mají E kód i některé přírodní přísady, které nám ublížit nemohou. Do této „bezpečné“ kategorie patří například kurkumin, karoteny nebo vitamín C.

E100 Kurkumin (CI přírodní žluť 3)

Kurkumin je oranžovo-žluté barvivo získané přírodní cestou z kořene turmeriku, rostlině podobné zázvoru. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje trávení a může mít i protinádorové účinky.

E160a Karoteny (CI potravinářská oranž 5)

Karoteny se běžně vyskytují v přírodě, najdeme je například v mrkvi či obilovinách. Pro potravinářské účely bývají bohužel často nahrazeny synteticky vyrobeným beta-karotenem, jehož použití je v ČR povoleno, s výjimkou dětské výživy. Karoteny najdeme v lineckém těstě, koblihách či Eidamském sýru.

E300 Vitamín C (Kyselina L-askorbová)

Vitamín C se vyskytuje téměř ve všech živočiších a rostlinách a pro lidský organismus je nezbytný, neboť zvyšuje imunitu, je prevencí nachlazení, srdečních chorob i šedého zákalu oka. Pro člověka představují nejpřirozenější zdroj vitamínu C ovoce a zelenina, za zmínku stojí hlavně citrusové plody, šípky a brokolice.

Jako potravinářská přísada se používá synteticky vyrobená kyselina askorbová, která je zcela bezpečným aditivem, v ČR je povolena k výrobě všech potravin i dětských příkrmů. Používá se jako antioxidant v ovocných džusech, najdeme ji i v přesnídávkách, rýžovo-mléčných kaších nebo bonbónech.

„Éčka“, která škodí…

O žádném z „éček“ nemůžeme tvrdit, že by bylo vyloženě zdraví škodlivé nebo dokonce jedovaté, lékaři však spekulují o tom, že dlouhodobá a pravidelná konzumace může lidské zdraví ovlivňovat. Odborníci mají podezření, že některá aditiva způsobují alergie, astma, hyperaktivitu či ekzémy.

20. července 2010  vejde v platnost nové nařízení EU, podle kterého se bude muset na každém obalu výrobku obsahujícího některé z aditiv E 102, E 104, E 110, E 122, E 124 a E 129 objevit varování: „Mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí.“ Přesto, že přidávání těchto látek nebude zakázané, jen málokdo si takto označenou potravinu koupí, proto výrobci už nyní mění výrobní postupy a „nevhodná“ syntetická barviva nahrazují dražšími přírodními alternativami.

Vypadá to krásně, až na ta
Vypadá to krásně, až na ta „éčka“ a barviva…

Žlutá syntetická barviva

E102 Tartrazin (Cl potravinářská žluť 4) je synteticky vyráběné žluté barvivo, které může způsobovat alergie, rýmu, migrénu a dokonce i hyperaktivitu. V současné době se používá k dobarvování hořčice nebo prášku Tang citron. Může být nahrazen přírodními žlutými barvivy – např. karoteny z mrkve.

K dalším látkám, které budou muset být speciálně označeny, patří E 104 Chinolinová žluť (Cl potravinářská žluť 13) a E110 – Žluť SY (Cl potravinářská žluť 3). Odborníci mají podezření, že chinolinová žluť, zeleno-žluté syntetické barvivo, může vyvolávat kopřivku nebo jiné alergické reakce. Žluť SY se původně vyráběla z uhelného dehtu a i dnes je chemicky odvozena od prokazatelně karcinogenních látek, takže je možné, že v sobě obsahuje škodlivé nečistoty.

Proto se změna výrobních postupů nevyhne např. tyčinkám DELI a Margot, pudingům, Věnečkům Dr. Oetkera nebo oblíbenému energetickému nápoji Big Shock!, neboť všechny tyto výrobky obsahují alespoň jedno z uvedených barviv.

Červená syntetická barviva

E122 – Azorubin (Cl potravinářská červeň 3, Karmoisin), E124 – Ponceau 4R (Cl potravinářská červeň 7) i E129 – Červeň Allura AC (Cl potravinářská červeň 17) patří mezi synteticky vyráběná červená barviva. Mohou způsobovat alergie, zhoršovat astma či negativně ovlivňovat hyperaktivitu dětí.

Pro svou barvu se často používají v „jahodových“ výrobcích, najdeme je ve Fruit Drops, pudingu, šumivých tabletách, tyčince Milky Way Minute ale i višnové Corny Linea či v červeném dortovém želé.


„Éčka“ vylepšují chuť a barvu potravin a prodlužují jejich trvanlivost

„Éčka“ v lécích i v mobilu

Synteticky vyráběná barviva nenajdeme jen v potravinách, ale i v léčivech. Bývají používány k obarvování léků. Nemají žádný vliv na účinné látky, ale plní zde „rozlišovací“ funkci. Někteří lidé, obzvlášť v důchodovém věku, berou několik léků denně a lépe se jim pamatuje, že po snídani si mají vzít „ten červený“ a před spaním zase „ten zelený“. Malé děti bohužel mohou zářivě zbarvené léky zaměnit s lentilkami, proto bychom  vždy měli všechna léčiva uchovávat mimo dosah našich ratolestí.

Jak se ale ve všech těch „éčkách“ vyznat? Nemusíte si vytvářet vlastní dlouhý seznam toho, co v potravinách konzumovat chcete a co nikoli. Na adrese www.emulgatory.cz/ecka.jar si můžete zdarma stáhnout aplikaci Éčka. Tento program vymyslel pan Filip Malý a komunikuje se všemi mobilními telefony, které podporují Javu. Aplikace je pravidelně aktualizována a tak i vy můžete mít přehled o tom, která aditiva jsou škodlivá a která ne, stále s sebou.

Autor: Redakce Nazeleno.cz