fbpx

Britové radí: 5 porcí ovoce a zeleniny denně!0

Britští lékaři a odborníci na zdravou výživu doporučují, aby si lidé počítali množství ovoce a zeleniny, které denně sní. V ideálním případě by měl každý člověk sníst pět porcí denně. Jak velká je jedna porce? Proč vlastně jíst více ovoce a zeleniny? Jak se tato kampaň promítla do života Britů?

Pokud jste v nedávné době navštívili Velkou Británii a lámali si hlavu nad všudypřítomným sloganem Eat your five a day (Sněz svých pět denně), který na vás útočil z reklamních panelů i regálů v obchodech s potravinami,  vězte, že jde o reklamní kampaň. Jejím cílem jedonutit většinou neuspokojivě se stravující a často obézní Brity, aby si více všímali svých návyků a zvýšili svůj denní přísun ovoce a zeleniny.

„Pět porcí ovoce a zeleniny denně je podle britských odborníků ideální množství, do denní dávky se počítají i džusy nebo zelenina v polévce.“

Reklama

Nápad vzešel od National Health Trust, což je britská státní zdravotnická organizace, která si lehce spočítala, že mnohem efektivnější je investovat do programů prevence onemocnění, než pak nákladně léčit rakoviny tlustého střeva, vysoký cholesterol, cukrovku, a jiné důsledky nezdravého životního stylu. Jedním z programů takové prevence je právě přesvědčit Brity, aby jedli více ovoce a zeleniny.

Zdravé ingredience na Nazeleno

   – 7 super-ingrediencí pro vaše zdraví

   – Glykemický index – rádce ke zhubnutí

   – Med jako lék

   – Olivy: zdravé, nekalorické, plné vitamínů

Výše zmíněným sloganem je tedy myšleno: Snězte pět porcí ovoce a zeleniny denně. To, co se zdá jako banální rada pro děti, je ve skutečnosti velmi dobrý nápad – většina lidí jí méně ovoce a zeleniny než se domnívá (podle britských výzkumů jsou to méně než tři porce), a proto se jim doporučuje, aby si své zelené porce počítali a snažili se každý den dosáhnout alespoň pětice.

Co znamená jedna porce ovoce a zeleniny?

Počítání je jednoduché. Klasické ovoce jako jablko, pomeranč, hruška či banán představují jednu porci. Stejně je tomu u obdobně velké zeleniny, jedna porce je ekvivalentem většího rajčete, mrkve, papriky nebo přiměřeně velké řepy. U většího ovoce, jako např. u grapefruitu nebo manga, je to polovina plodu. U melounu se počítá jeden plátek, u ananasu dva. Pokud jde o drobnější ovoce nebo zeleninu, jako třeba třešně, jahody, maliny, hrášek či ředkvičky, jedna porce je to, co se vejde na otevřenou dlaň.

Ovoce a zelenina je důležitou součástí každodenní stravy. Britové radí pět porcí denně
Ovoce a zelenina je důležitou součástí každodenní stravy. Britové radí pět porcí denně

Odborníci přes zdravou stravu i lékaři Britům ochotně poskytují rady, jak správně počítat „svojí pětku“. Připomínají, že nejde o pět porcí ovoce a pět zeleniny, ale cílem je pět porcí ovoce a zeleniny dohromady. Kromě čerstvé zeleniny radí započítat i mraženou nebo konzervovanou, např. rajčata v plechovce. Sušené ovoce se do „pěti za den“ také počítá. Sklenice 100% džusu se počítá jako jedna porce ovoce. Brambory se naopak do denního výsledku nepočítají.

Jak kampaň ovlivňuje životy Britů?

Kampaň získala relativně velkou popularitu. „Zelená pětka“ vstoupila do mnoha oblastí života Britů; plní nástěnky čekáren lékařských ordinací, je častým tématem lifestylových časopisů, a na obalech vybraných potravin se můžeme dočíst, zda výrobek porci obsahuje. Také v nových kuchařských knihách se s pojmem „pět denně“ operuje a recepty jsou doprovázeny poznámkami o tom, kolik zelených porcí si konzumací daného pokrmu můžeme připočíst.

 Hrst jahod se počítá jako jedna porce
Hrst jahod se počítá jako jedna porce

Kampaň se také promítla do velmi oblíbených televizních pořadů o vaření. Šéfkuchař tam nejednou radí, jak dosáhnout „svých pěti“ například přidáním zeleniny do oblíbené omáčky, ovoce do ovesné kaše k snídani nebo třeba jak si doma připravit čerstvé, zelenino-ovocné šťávy. Oblíbený televizní kuchař Jamie Oliver si v domovské Británii získal hodně popularity tím, že realizoval program zavádění zdravých obědů do jídelen britských základních škol. Nový jídelníček byl založen právě na zvýšení počtu zeleninových porcí.

Mají britští lékaři pravdu?

Důvodů proč jíst více ovoce a zeleniny je mnoho a neshodnou se na nich jen lékaři a odborníci na zdravý životní styl v Británii, ale i všude jinde. Vesměs jsme je všechny už slyšeli mnohokrát; ovoce a zelenina jsou plné vitamínů a minerálů, pomáhají udržet si zdravou váhu (což je pro obézní národ Britů významným argumentem), jsou nenahraditelným zdrojem vlákniny, jsou zdrojem antioxidantů a zpomalují tedy stárnutí organizmu a v neposlední řadě pomáhají snižovat riziko srdečních chorob, mrtvice a některých druhů rakoviny.

Proč jíst více ovoce a zeleniny?

  • Jsou plné vitamínů a minerálů.
  • Pomáhají nám udržet si zdravou váhu (mají nízký počet kalorií a až na výjimky, jako třeba avokádo, nemají žádné nebo mizivé množství tuku)
  • Jsou nenahraditelným zdrojem vlákniny a napomáhají tedy zdravému trávení.
  • Jsou zdrojem antioxidantů, tj. zpomalují stárnutí organizmu.
  • Pomáhají snižovat riziko srdečních chorob, mrtvice a některých druhů rakoviny.
  • Jsou osvěžující a pestrost chutí uspokojí každého.

Počítání zelených porcí neprospívá jen Britům, ale jistě by mělo příznivý účinek i na nás. Není tedy důvod proč se jimi neinspirovat. Co takhle dát si zítra místo obvyklé svačinky zeleninový salát a místo dezertu zase salát ovocný či čerstvou ovocnou šťávu? A řízek – pokud si ho opravdu musíte dát – doplňte bohatou a pestrou zeleninovou oblohou.

Nezapomeňte sníst svých 5 denně
Nezapomeňte sníst svých 5 denně!

Autor: Redakce Nazeleno.cz