fbpx

Bílý cukr, třtinový cukr nebo přírodní sladidla?0

Nejpoužívanější sladidlo u nás – bílý cukr – rozhodně nepatří do propagačních materiálů zdravého životního stylu. Málokdo se však dokáže obejít zcela bez něj a používat pouze přírodní sladidla. Přesto jej můžete alespoň částečně nahradit. Vhodné suroviny se nachází okolo vás.

Málokterou věc používáme tak bezmyšlenkovitě a automaticky jako cukr. Cukr původně nebyl součástí každodenní stravy, neměl podobu dnešního cukru ale medoviny, která se vyráběla z rákosu. Dnes si většinou kupujeme cukr v obchodech, a nejčastěji vybíráme mezi bílým cukrem z cukrové řepy a hnědým z cukrové třtiny.

„Dejte si pozor! Hnědá barva automaticky neznamená, že jde o přírodní třtinový cukr.“

Nejpoužívanější surovinou pro výrobu cukru je u nás cukrová řepa. Vyrábí se z ní cukr bílý, který se řadí mezi potraviny rafinované. Rafinovaný cukr prochází při své výrobě procesem bělení, tedy chemickým procesem, při němž  je cukr zbaven veškerých minerálních látek a důležitých vitamínů, především také zbytkové melasy, která cukr obohacuje o cenné minerály.

Reklama

Více o sladidlech na Nazeleno

   – Glykemický index – rádce ke zhubnutí

   – Med jako lék

   – Tloustnete? Možná za to může fruktóza

K dostání už je také cukr v biokvalitě (při jeho pěstování a výrobě se nepoužívají umělé „nepřírodní“ látky). Tato výroba však u nás ještě nemá tradici.

Z cukrové třtiny se vyrábí cukr přírodní (surový). Neprochází procesem rafinace, takže není očištěn o látky jako je např. vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík a zinek, enzymy a vitamíny skupiny B. Z cukrové třtiny se dnes vyrábí hodně druhů cukru. Lepší je, když si vyberete ty tmavší, které mají více minerálů díky většímu obsahu zbytkové melasy. V obchodě najdete přírodní třtinový cukr někdy pod názvem „ raw sugar“. Tento cukr je zárukou toho, že melasa je přímo uvnitř krystalů.

Bílý cukr je nejpoužívanější, ale také zbavený všech přínosných látek
Bílý cukr je nejpoužívanější, ale také zbavený všech přínosných látek

V České republice však někdy nastává problém s tím, že se špatně překládá termín „ brown sugar“. Tento hnědý cukr je ve své podstatě stejný jako bílý rafinovaný, do kterého je při výrobě před samotným sušením přidána melasa. Většina z nás si ho plete s přírodním jenom kvůli hnědé barvě, ale bohužel tento cukr prochází také chemickým procesem. Melasa tvoří obal jen kolem krystalů. Není přímo uvnitř krystalů, jak je tomu u cukru přírodního.

Příliš mnoho cukru škodí

Skoro každý z nás si rád dopřeje každý den nějakou sladkou dobrotu. Ovšem také spousta z nás si neuvědomuje, že cukry konzumujeme, nejen když jíme nějaký dobrý zákusek, bonbon či zmrzlinu.

Co je to melasa?

Melasa je sirupovitá látka, má hnědou až černou barvu a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Obsahuje spoustu stopových prvků a důležitých minerálních látek pro náš organismus, kterých se nám díky současné stravě nedostává. Kvůli výrazné chuti nemusí chutnat každému. Pro své vlastnosti je nazývána černým zázrakem.

Melasa

Pozor si musíme dávat i na tzv. skryté cukry. Stačí si vzpomenout např. na pečivo k snídani, různá dochucovadla při obědě, jogurty, různé polotovary, které si rádi vaříme, když není čas na pořádné jídlo. Špatnou zprávou je, že většina potravin obsahuje právě rafinovaný cukr.

Přírodní třtinový cukr najdete někdy v obchodech pod nálepkou
Přírodní třtinový cukr najdete někdy v obchodech pod nálepkou „raw sugar“

Příliš mnoho cukru může způsobovat nejrůznější nemoci. Pokud začnete trpět např. častou únavou, máte poruchy zažívání, trpíte kvasinkovými onemocněními, depresemi, příčinou může být právě vysoká hladina cukru v krvi. Bílý cukr je totiž dobrou potravou pro kvasinky, různé mikroorganismy a jedovaté látky. Vytváří především kyselé prostředí ve střevech. Kyselina ničí důležité vitamíny a minerální látky v těle. Vzniká tak dobré prostředí pro vytváření nových bakterií, které vyvolávají další problémy. Cukr okrádá organismus například o vápník, což způsobuje větší kazivost zubů.

Pokud si dáme „pořádně do nosu“, stoupne v krvi hladina glukózy. V tomto okamžiku na to reaguje slinivka břišní, která na větší přísun cukru reaguje vyloučením vyššího množství inzulínu. Po uvolnění inzulínu v organismu vznikají látky, jež podporují záněty a ukládání tuků v těle. Po požití cukru máme většinou pocit, že nás povzbudil. Ovšem ve velmi krátké době se může objevit větší únava a ochabnutí. Je to způsobeno právě tím, že se zvýšila hladina cukru v krvi a byl vyslán inzulín do krve. Zvýšená hladina inzulínu nám navíc dodává ještě větší chuť na sladké. A tak to jde pořád dokola, až to tělo přestane „bavit“.

Nadměrná konzumace bílého cukru

Onemocnění, které můžete získat díky nadměrné konzumaci rafinovaného cukru, je spousta.

  • Cukr může oslabit imunitní systém, narušuje hladiny minerálů v organismu
  • Cukr může způsobit kvasinkovou infekci
  • Cukr přispívá k obezitě
  • Cukr může způsobit hemeroidy, zácpu
  • Cukr může způsobit onemocnění srdce a cév
  • Cukr zvyšuje riziko rakoviny střev, slinivky, žaludku a celkově vykrmuje rakovinové buňky
  • Cukr může zvýšit hladinu cholesterolu
  • Cukr může způsobovat bolesti hlavy a deprese, podrážděnost
  • Cukr snižuje učební kapacitu mozku

Co můžete udělat pro zdraví? Stačí si odpustit jen pár sladkostí
Co můžete udělat pro zdraví? Stačí si odpustit jen pár sladkostí

Většina potraviny se sice pořád vyrábí z bílého cukru, ale existuje i řada potravin, které obsahují cukr třtinový. Pro odvážlivce, kteří chtějí rapidně změnit svůj životní styl, existuje nepřeberné množství dalších alternativních sladidel. Některá přírodní sladidla v bio kvalitě můžeme dnes už koupit i v běžných supermarketech. Největší výběr mají ale pořád kamenné obchody zdravé výživy nebo internetové e-shopy se zdravou výživou.

Některá přírodní sladidla jako například med můžete kupovat na jarmarcích přímo od včelařů. Důležité je určitě sledovat, co je na obalu, abyste si nespletli cukr přírodní s cukrem hnědým. Na obalu se objevuje i informace do jakých pokrmů se určitý druh sladidla hodí.
03.jpg

Nahraďte bílý cukr v jídelníčku

Rafinovaný cukr můžeme nahradit buď cukrem třtinovým nebo dalšími přírodními sladidly. Výhody oproti bílému cukru jsou většinou v tom, že nejsou zbaveny cenných látek a minerálů a nepoužívají se chemikálie při výrobě. Patří mezi ně např. med, javorový sirup, třtinová melasa, rapadura. Nízký glykemický index mají především obilná sladidla, sirup z agáve a stevie sladká.

Přírodní sladidla mají sice na organismus blahodárné účinky
Přírodní sladidla mají sice na organismus blahodárné účinky, ale nic se nemá přehánět

Zajímavou alternativou je také použití sušeného ovoce. To si můžeme navíc připravovat doma, alespoň budeme mít jistotu, že ovoce nebude sířené. Výborný je i karob, ze kterého si můžete udělat např. kakao a nemusíte ho sladit. Karob je totiž sám o sobě sladký dost.

Autor: Redakce Nazeleno.cz