fbpx

TEST: Skládací kolo Foldy do města i na kratší výlety0

Rádi jezdíte na kole, ale nemáte už pro něj místo v autě třeba při cestě na dovolenou? Je vaše kolo příliš těžké a neskladné? Řešení nabízí moderní skládací kola. Vyzkoušeli jsme model Foldy za 8 000 Kč a přinášíme své dojmy z cestování.

Kolikrát jste si už na dovolené nebo při procházce městem řekli, že zrovna teď by bylo dobré mít s sebou kolo? Nemuset trčet v dopravní zácpě, vychutnávat si památky a skvosty měst ze sedla kola nebo prozkoumat mnohem větší část turisticky zajímavé oblasti.  Klasická kola jsou však velká, těžká a jejich přeprava je nepraktická.

Reklama

„Skládací kolo Foldy má délku 145 cm a hmotnost 11,2 kg, když jej složíme, má rozměry pouze 84 x 65 x 35 cm.“

Řešení je přitom jednoduché – skládací kolo! Vyzkoušeli jsme skládací kolo Foldy, které se na českém trhu prodává ve čtyřech metalických barevných provedeních (červená, modrá, stříbrná, tmavě fialová) za cenu 7 990 Kč (včetně DPH).

Kola a alternativní doprava

   – Skládací kola: Nový hit?

   – Jak vybrat elektrokolo?

   – Auto na vodíkový pohon

   – Vozy na solární pohon

Již samotný název tohoto kola – Foldy – plně vystihuje jeho hlavní podstatu (angl. folding = skládací). Výrobce se chlubí výhodnou cenou, elegantním designem a mobilností kola. Má tato chlouba opodstatnění?

Skládací kolo Foldy: UNI model

Foldy je jedno z nejlevnějších skládacích kol na českém trhu. Tvůrci se ale přesto zaklínají, že nízká cena nejde na úkor kvality. Foldy je univerzální „skládačka“ vhodná jak pro pány, tak pro dámy (tzv. UNI model).

Toto skládací kolo je vybaveno komponenty, jejichž úroveň je srovnatelná například se skládačkou Dahon Speed D8, nicméně jeho cena je méně než poloviční. A právě v atraktivní ceně, která nejde na úkor vybavenosti kola, tkví jeho zajímavost,“ říká Jakub Ditrich ze společnosti ekolo.cz.


Skládací kolo Foldy v různém barevném provedení. Zdroj: ekolo.cz

Na první pohled působí toto 145 cm dlouhé kolo jako šlapadlo pro děti, kterému chybí postranní kolečka. Malá kola, užší řídítka (rozteč přední vidlice má vnitřní rozměr 72 mm), vysoký posed, nižší hliníkový rám, díky němuž však vše váží pouhých 11,2 kg. Zvláštní pocit rychle zmizí po pár ujetých metrech.

Jde jen o zvyk a počáteční rozkoukání, než se s kolem žijete. Musíte si zvyknout na vzpřímenější sed než u klasických kol. Nejprve se nám kolo zdálo nemotorné, příjemným překvapením byla ale jeho snadná ovladatelnost.


Jízda na skládacím kole Foldy. Zdroj: ekolo.cz

Gumová výškově nastavitelná řídítka jsou opatřená přední a zadní brzdou, přehazovačkou s 8 rychlostmi, která bez problémů splní veškeré jízdní požadavky a přizpůsobí jízdu kondici jezdce a terénu. Nastavit lze i sedlo, jež definitivně odmítá možnost, že Foldy je model pro děti. Můžete jej totiž nastavit až do výšky, jež bude vyhovovat i 190 cm vysokému člověku (sedlo je možné vysunout do výšky 70– 102 cm). Nosnost samotného kola je odhadovaná na 100 kg.

Skládací kolo Foldy
Skládací kolo Foldy. Foto autorka

Foldy se hodí do města a na krátké výlety

Foldy je městský typ kola, a proto od něj nelze očekávat, že bude zvládat jízdu v terénu. Hladké pneumatiky jsou předurčené spíše pro asfaltové cesty. Náročnější jezdci si je mohou vyměnit za pneumatiky s hrubším dezénem, který lze uplatnit například pro bezpečnější jízdu po mokrém nebo nerovném povrchu (při dešti nebo při jízdě v rozkopaných částech měst).


Kolo Foldy je ideální do města i na krátké výlety. Zdroj: ekolo.cz

Jak jsme si sami ověřili, na dlouhou trať není toto kolo příliš vhodné. Malý průměr kol způsobí, že se jezdec našlape více než na klasickém kole, a tak je ideálním terénem pro hladké pneumatiky asfalt. Foldy je perfektním dopravním prostředkem spíše pro cesty městem nebo na krátké výlety.

Skládání kola Foldy je snadné a rychlé

Hlavním tahákem kola je pochopitelně jeho skladnost. Skládání kola je poměrně snadné, ale člověk si jej musí nacvičit. Celé kolo se složí, když jej „zlomíte“ na třech místech. Začínáte od protiskluzových pedálů, následuje samotný rám (skládá se, jako když zavíráte knihu) a posledním krokem je sklopení řídítek. Kola pak zajistíte pomocí suchého zipu, který zabrání jejich rozložení při přenosu.

Skládání kola Foldy je velmi jednoduché - jde jen o trochu cviku
Skládání kola Foldy je velmi jednoduché – jde jen o trochu cviku. Foto autorka

Vše je upevněné pomocí rychloupínáků, které vám složení usnadní. Podobným principem připevníte i blatníky, sedačku a kola. Dvacetipalcová kola můžete díky tomuto systému v případě defektu velice rychle vyndat a pneumatiku vyměnit. Velkou výhodou je, že k opravě nepotřebujete žádné nástroje, jen své ruce.

Parametry skládacího kola Foldy

Typ kola
skládací kolo
Rám kola
Aluminium 7005 T6
Ráfky
20″ x 1.5 single wall
Pláště
Kenda Kriterium 20 x 1,35 s reflexním pruhem
Brzdy
Přední i zadní čelisťové, Tektro
Řídítka
Výškově polohovatelná
Přehazovačka
SRAM X-4, 8 rychlostí (11T – 28T)
Sedlo a sedlovka
Velo gelové, sedlovka 52 cm
Blatníky
ABS plast, odjimatelné
Pedály
VP, skládací s protiskluzovou vrstvou
Stojan
Postranní, polohovatelný
Výbava
Zvonek, odrazky, chránič přehazovačky, transportní vak (za příplatek)
Max. zatížení
100 kg
HMOTNOST
11,2 kg

Dodavatel: ekolo.cz

Při skládání musíte dávat pozor na nastavenou výšku sedátka, které by v případě příliš nízké nebo naopak vysoké pozice mohlo při skládání překážet. Složené kolo má rozměry 84 x 65 x 35 cm a můžete jej uložit do transportního vaku, který z kola vyrobí úhledný balíček. Tento vak však není součástí základní nabídky, můžete jej ale dokoupit za 690 Kč.

Složené kolo Foldy
Složené kolo Foldy. Foto autorka

Skládací kolo Foldy: Doplňková výbava

Pokud už budete nakupovat další doplňky, neměli byste zapomenout na součásti povinné výbavy a další příslušenství. Je trochu škoda, že věci jako světla nebo chrániče převodovky nejsou již ve standardní výbavě (to je ale zjevně daní za nízkou cenu). Při nákupu doplňků si dávejte pozor, aby vám nové příslušenství zbytečně nekomplikovalo proces skládání a sestavování kola. Tím by zmizela hlavní konkurenční výhoda Foldy.

Jak nakupovat příslušenství?

Ke kolu si můžete pořídit nejrůznější originální příslušenství. Co konkrétně můžete svému kolu nadělit? Například košíky, boxy a nejrůznější typy taštiček, které se dají z kola snadno sundat. Můžete dokoupit i nosič, který se umístí na sedlovku. Dětské sedačky bohužel nejsou pro tento typ kola doporučovány z důvodu bezpečnosti uchycení sedačky. Veškerý sortiment doplňků naleznete na internetových stránkách www.ekolo.cz.

Foldy si můžete vyzkoušet nebo půjčit

Skládací kolo Foldy si díky svým parametrům jistě najde své příznivce. Pokud váháte, zdali je tento typ vhodný právě pro vás, můžete si model vyzkoušet. V showroomech ekolo.cz nebo u vybraných partnerů si můžete domluvit testovací jízdu, popřípadě si za poplatek a vratnou zálohu půjčit kolo na celý den. V případě koupi pak obchody samozřejmě zajišťují i případný servis.

Děkujeme za zapůjčení brněnské pobočce společnosti IGI elektrokola.

Autor: Redakce Nazeleno.cz