fbpx

Skládací kola: nový hit zelené dopravy?0

Patříte k přívržencům zdravého životního stylu a nebaví vás už po městě jezdit přecpanou hromadnou dopravou? Řešením může být skládací kolo, které lze jednoduše složit do tašky, přenášet přes nepohodlná místa, převážet v kufru auta nebo MHD. Co od moderních skládaček čekat a kolik stojí?

Nechcete do práce jezdit autem, ale nebaví vás ani trávit čas v hromadné dopravě? Pokud jste alespoň trochu sportovní typ a chcete se rychle pohybovat po městě, můžete zkusit skládací kolo, které lze jednoduše složit do tašky.

„Zapomeňte na těžkopádnou skládačku – moderní skládací kola jsou lehká, jednoduše ovladatelná a vejdou se do tašky.“

Reklama

Již dávno neplatí, že skládací kolo je těžké, špatně ovladatelné a vyšlapat na něm kopec je téměř nadlidský výkon. Velkou předností moderních skládacích kol je jejich snadné ovládání, možnost rychlého složení a minimální váha. Vybírat můžeme rovnou od několika výrobců, kteří nám nabízejí více variant těchto skládacích kol.

Bezemisní doprava

   – Auto do města? Skoro kolo

   – Elektromobily: kdy bude elektrická Fabia?

   – Chevrolet Volt: „Obamův“ hybrid na cestě

   – Honda připravuje hybrid za 350 tisíc

   – Konkurenti pro Prius: Honda Insight a další

Na první pohled se mohou zdát všechna skládací kola stejná. Liší se ale například ve váze, výbavě a pochopitelně v ceně. Pokud nechcete strávit čas pročítáním prospektů nebo webových stránek a porovnáváním jednotlivých parametrů kola, můžete se svěřit do rukou odborníků a nechat si poradit. Nejjednodušší způsob ale je, domluvit si u prodejce zkušební jízdu na kole a vyzkoušet si také jeho skládání a rozkládání.

Na trhu jsou různé druhy skládacích kol - do města, ale i do terénu
Na trhu jsou různé druhy skládacích kol – do města, ale i do terénu. Zdroj: http://www.cellbikes.com

Jak vybírat skládací kolo?

Před samotným výběrem bychom si měli ujasnit, v jakém prostředí budeme chtít kolo používat. V nabídce najdeme kola určená pro městské ježdění, ale také kola do terénu, divokou jízdu nebo pro fitness. Pro seniory nebo ty, co neradi vynakládají větší fyzickou námahou, se vyrábí také kolo s motůrkem. Dětem můžeme ke skládacímu kolu přidat ještě balančními kolečka jako u klasického dětského kola. Pokud chceme na kole vozit malé dítě, není problém přidat na nosič dětskou sedačku.

Dalším kritériem při výběru vhodného kola jsou bezesporu finance. Ne každý z nás si může dovolit utratit za kolo desetitisíce. Obchody nabízejí kola, která jsou již plně vybavená, včetně tašky, do které si můžeme kolo při našich cestách zabalit. U jiných typů musíme ještě dokoupit povinnou výbavu nebo jiné doplňky a tím se koupě prodraží. Cena skládacího kola se v obchodech a na internetu pohybuje mezi 10 000 až 40 000 Kč.

Výrobci nabízejí různé druhy kol. Nejlepší způsob jak si vybrat vhodné kolo je vyzkoušet si na něm jízdu osobně
Výrobci nabízejí různé druhy kol. Nejlepší způsob jak si vybrat vhodné kolo je vyzkoušet si na něm jízdu osobně. Zdroj: http://www.oyama.com/

Skládací kola by měla být lehká

Plno lidí má obavy, že nebude umět se skládacím kolem zacházet. Složit, rozložit, dát kolo do obalu a někam jej přenést se pro mnohé z nás může zdát jako nadlidský úkol. Stačí však jen trochu cviku a ze složení kola se stane záležitost na několik vteřin, a to bez použití jakéhokoli nářadí. Přesvědčit se můžete zde.

Pro jednoduchou manipulaci je pochopitelně důležitá hmotnost kola. Jednotlivá skládací kola se od sebe odlišují především hmotností. Ta záleží na použitém materiálu, na konstrukci, velikosti a množství doplňků. Nejlehčí skládací kolo, které se dá v ČR koupit, váží kolem 8,7 kg. Čím bude kolo lehčí, tím se naopak bude zvyšovat jeho cena. Připlatit se ale v tomto případě vyplatí.

Skládací kolo by mělo být v první řadě lehké, aby šlo snadno přenášet z místa na místo
Skládací kolo by mělo být v první řadě lehké, aby šlo snadno přenášet z místa na místo. Zdroj: http://www.paelectrics.com

Na skládacím kole do zaměstnání i do školy

Možnost rychlého složení kola přímo vybízí ke každodennímu používání. Díky jeho konstrukci a designu nemusíte na toto kolo nosit pouze sportovní oblečení. Používat ho proto bez problémů můžeme na krátké vzdálenosti, třeba do práce, do školy nebo na menší nákupy.

U skládacích kol oceníte především to, že nebudete muset hledat místo na jejich „zaparkování“ a nosit s sebou zámek na zabezpečení kola proti krádeži. Po skončení jízdy kolo složíte do tašky a vezmete s sebou přes rameno nebo v práci schováte do skříně.

Pro překonání kopců jsou skládací kola vybavena řazením, díky němuž s přehledem zvládnou stoupání okolo 10 %. Pokud přece jenom narazíte na překážku, kterou nejste schopni zdolat, není opět nic snazšího než kolo složit a překážku zdolat pěšky nebo naskočit na MHD, vlak nebo autobus.

Skládačka pro všechny věkové skupiny

Skládací kolo se hodí téměř pro všechny, kteří jsou ochotni vynaložit alespoň malou fyzickou námahu.  Nezáleží zde na věku, pohlaví ani na fyzické kondici. Jediným omezením je nosnost kola, která pohybuje od 90 do 110 kg dle typu kola.

Kolo lze díky teleskopickému posunování sedátek a řídítek nastavovat pro různě vysoké osoby. Vysoký člověk, zvyklí na sportovní kola, si může na skládacím kole ze začátku připadat jako slon v porcelánu, ale jde jen o zvyk. Skládací kola jsou díky své nízké váze rychlejší a živější a velmi dobře ovladatelná.

Skládací kolo je pohodlné pro převážení autobusem
Skládací kolo je pohodlné pro převážení autobusem

Pro ty, kteří skládacím kolům propadnou, je připravena řada doplňků. Od nejrůznějších tašek, košíků až po designové prvky. Obal na kolo se vyrábí ve dvou základních variantách. Nosit ho můžeme přes rameno nebo na zádech. Složené a sbalené kolo je výhodné v tom, že nebudete muset platit za jeho přepravu. Jednoduše a levně s ním proto můžete cestovat třeba i do zahraničí. Protože se bez problému vejde do kufru auta, můžete ho pohodlně převážet na chalupu nebo na dovolenou, aniž byste museli kupovat střešní nosič.

Autor: Redakce Nazeleno.cz