fbpx

Letní speciál: Jak se bezpečně opalovat?0

Léto začíná a mnozí z nás vyráží k vodě. Někdo se u ní chce zchladit a osvěžit, jiní se chtějí naopak smažit s vidinou krásně bronzové kůže. Je ale opalování zdravé? Jak se opalovat bez rizika?

Bezpečné opalování

Mírné opalování není škodlivé. Naopak! Sluníčko je zdrojem energie. Působení jeho paprsků má kladný vliv na naše zdraví i na naší psychiku. Sami jistě víte, že pokud je v zimních obdobích dlouho zataženo, máte častěji pochmurnou náladu.

Slunce nás po dlouhé zimě přímo nabíjí energií. Cítíme se silnější a vitálnější. Slunce má také pozitivní vliv na tvorbu vitamínu. Dodává nám především vápník a vitamín D, konkrétně D3 (cholekalciferol), který je důležitý pro tvorbu kostí a jejich mineralizaci. Bez působení paprsků bychom měli velký problém, protože jej získáváme převážně z nich (často tvoří až 80% denní dávky). I když se v souvislosti se sluněním obáváme rakoviny kůže, je nutné si uvědomit, že „zdravé“ slunění naopak mnohé kožní potíže zlepšuje.

Reklama

„Důležité je začít s opalováním postupně. Pokud jste se ještě neopalovali, postačí několik málo minut.“

Rozhodně je ale třeba opalování nepřehánět a používat opalovací krémy s příslušným ochranným faktorem, který přizpůsobujeme době pobytu na slunci a citlivosti naší pokožky. Citlivost pokožky na sluneční paprsky je závislá na pigmentu melaninu, který zabraňuje poškození kůže, tedy spálení.

Někdo může být na sluníčku dlouho, nespálí se a opaluje se do zdravě vypadající hnědé barvy. Jiní jedinci (většinou se světlými vlasy) se spálí během chvilky. Jste-li hodně citliví na sluníčko, opalujte se jen několik minut (5–10). I nejvíce odolní jedinci by ale neměli zůstávat na přímém slunci déle než 45 minut.

Rady do boje se slunečními paprsky

Příprava na opalování

I na opalování je třeba se připravit, zvlášť když víte, že budete na slunci trávit hodně času. V poslední době jsou módní preparáty, které připraví pokožku na opalování a zaručují také to, že vám opálení dlouho vydrží.

Hlavní roli v těchto přípravcích hraje beta karoten a další karotenoidy. Je pravdou, že pokud cca měsíc před větším sluněním (například dovolenou u moře), budete užívat jednu kapsli denně, prodloužíte tím dobu, během které budete mít hezky hnědou pokožku. I když tyto přípravky nemají vedlejší účinky, nepřehánějte to s nimi. Žádné léky (ani vitamíny) tělu v dlouhodobém horizontu nesvědčí.

Chcete se připravit na sluníčko a prodloužit si opálení, ale zároveň netoužíte po umělých tabletách? Konzumujte více ovoce a zeleniny (především mrkev) a pijte zelený čaj. Dnes už je prokázáno, že polyfenoly v čaji účinně chrání před nebezpečným účinkem slunce.

Důležité je začít s opalováním postupně. Pokud jste se ještě neopalovali, postačí několik málo minut, nejlépe ne na přímém slunci (tedy ne někdy kolem poledne). Začínejte pozvolna. Sice nebudete mít bronzovou kůži hned, ale alespoň nebudete v noci skuhrat bolestí způsobené popáleninami.

Krémy na opalování

Na trhu dnes najdete velké množství opalovacích krému. Vybírejte pečlivě, ne každý krém vás může ochránit před škodlivým vlivem slunce. Často i preferované krémy, které obecně uznáváme, nemají ochrannou schopnost, a i když ano, nejde o stoprocentní ochranu. Proto se sluňte vždy přiměřeně dlouho, a to dle své fototypu.

Při výběru vhodného opalovacího krému se nesnažte za každou cenu ušetřit. Levnější výrobky vám často nezaručí vhodnou ochranu. Nejste-li si jistí, který opalovací krém je pro vás nejlepší, informujte se v lékárně. Tam vám jistě rádi poradí.

Stupnice ochranného faktoru sahá až ke stovce, ale neznamená to, že s těmito opalovacími krémy můžete být o tolikrát více na sluníčku než bez opalovacího krému. I s největším ochranným faktorem to se sluněním nepřehánějte! Standardem jsou v dnešní době krémy s ochranným faktorem do 50, nejlépe kolem 30. Tento faktor je vhodný pro první opalování po zimě.

S každým dalším opalováním se vaše kůže obrňuje, a proto můžete ochranný faktor zmenšovat. Stále však s přihlédnutím k vašemu fototypu. Samozřejmě záleží na tom, kde trávíte dovolenou. V exotických destinacích typu Egyptu či Tuniska si musíte dávat větší pozor a ochranný faktor snižovat jen velmi pozvolna.

Pokud jste u českého rybníku a navíc jste poměrně odolný typ, postačí vysoký faktor na prvotní opalování a pak přejít na opalovací krém s nízkým ochranným faktorem (10). Reakce na slunce je ale individuální, nebojte se v případě obtíží vrátit k vyšším číslům

Pozor: Natírejte se krémem několikrát denně a nejlépe ještě předtím, než jdete na slunce. Opalovací krémy totiž nepůsobí okamžitě!

Jaký máte fototyp?

Základním parametrem krému je ochranný faktor. Jaký zvolit? Ochranný faktor určujeme podle toho, jaký máme fototyp a jak dlouho se hodláme vystavovat slunci.

Existují čtyři základní typy fototypů.

1) velmi citlivý typ: Pokožka je světlá či pihatá (vlasy světlé či zrzavé). Člověk s tímto fototypem se snadno spálí. Bez opalovacího krému by proto na přímé slunce vycházet neměl.

2) citlivý typ: Máte pravděpodobně světlé nebo plavé vlasy a citlivou pleť. Vlastní ochrana trvá jen několik minut, poté by měla následovat umělá ochrana pomocí krémů.

3) normální typ: Nejčastější typ v našich zeměpisných šířkách (čtyři pětiny obyvatel, hnědé vlasy). Běžná pokožka, i když na slunci může červenat, většinou později zhnědne. Ochranná doba pleti je zhruba 20 minut, opalovací krémy zajistí plynulejší a dlouhodobější opálení.

4) odolný typ: Snáší sluníčko velmi dobře. Jeho vlastní ochrana je až 40 minut. Vyskytuje se ve většině případů u tmavovlasých lidí. I když je jejich kůže odolnější, přípravky mohou zabránit například jejímu vysušování.

Krémy po opalování

Opalujete-li se dlouho a často, jsou vhodné krémy po opalování. Krémy po opalování vyživují a zklidňují kůži, což je důležité především v okamžiku, kdy nedodržíte doporučené postupy a přežene to s opalováním.

Pokrývka hlavy a sluneční brýle

Na přímé slunce choďte vždy jen s pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi s UV  filtrem. UV filtr je důležitý, protože zabraňuje působení UV záření. Existují UV filtry, které záření pohlcují a UV filtry, které UV záření odrážejí.

Dostatek tekutin

Ve skutečně horkých dnech vypijte 3 a více litrů tekutin – nejlépe čajů, vody, minerálek… Zkuste se vyvarovat nápojům s velkým množstvím cukru. Nepodceňujte pravidelný přísun tekutin. Dehydrace organismu je vážným oslabením zdraví. Nezapomeňte především hlídat pitný režim vašich potomků. Ti jsou na dehydraci zvláště citliví.

Slunce ve zdravé míře má bezpochyby kladný vliv na náš organismus i na naší psychiku. Avšak má i své stinné stránky. Ty si podrobněji rozebereme v příštím článku.

Autor: Redakce Nazeleno.cz