fbpx

Nejlepší vánoční dárky pro zelené nadšence0

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi i obvyklé vybírání nejvhodnějších dárků. Chcete být letos originální a zároveň ekologičtí? Ve spolupráci se serverem Dárkoviny vám přinášíme tipy na dárky pro zelené nadšence.

Nejlepší zelené vánoční dárky

Tip na dárek – Dřevěné hračky pro děti

Kromě zelených rodičů si je zamilují i ekologií nepoznamenané děti dřevěné hračky jsou příjemné na omak, hezky voní, a co si budeme povídat, dá se s nimi úžasně třískat. Doporučujeme třeba dřevěnou autodráhu, která na rozdíl od té elektrické nenaučí děti závodit, ale naopak jezdit hezky podle pravidel a nebourat. Krásné a vděčné jsou i dřevěné loutky nebo poctivý houpací koník.

Reklama

Tip na dárek – Biopotraviny

Suroviny či jídla vyrobená bez konzervantů a dalších nepřírodních látek se dají koupit v každém velkém supermarketu či v krámcích se zdravou výživou. Pro běžnou konzumaci jsou na české poměry stále drahá, ale jako dárek naopak vyjdou docela levně. Zkuste například kvalitní biohovězí, víno v biokvalitě nebo čokolády vyrobené v systému fair trade, šetrném k zemi i k místním rolníkům.

Tip na dárek – Koloběžka

S trochou nadsázky nejzelenější dopravní prostředek – nemá žádné emise a při jeho výrobě se spotřebuje méně materiálu než při výrobě jízdního kola, nemluvě o levnější přepravě (a menší uhlíkové stopě). Levný kousek pro popojíždění po městě vás vyjde už na tisícovku, pořádný macek do terénu i na 10 000 Kč.

Tip na dárek – Pobyt na farmě

Zážitek, který nabízejí draze některé zážitkové agentury anebo o něco levněji biofarmy. Pokud se třeba vaše sestra s rodinou zbláznila do biopotravin a šetrného zemědělství, kupte jí a její rodině víkendový pobyt na farmě, která se všemi těmito ušlechtilými zásadami řídí. Samozřejmě takovou dovolenou doporučujeme i vám samotným, pokud potřebujete utéct z města.

Tip na dárek  – Oblečení z biobavlny nebo recyklované vlny

Při pěstování takzvané biobavlny se nesmí používat pesticidy, umělá hnojiva a rostlina nesmí být geneticky upravená; výsledné tričko nebo džíny jsou sice o několik desítek procent dražší, ale přinejmenším fungují jako skvělý začátek konverzace. Do své nabídky produkty z biobavlny a recyklované vlny zařadily už i klasické spotřební značky, jako jsou Levi’s nebo H&M.

Tip na dárek – Koš na tříděný odpad

Dárek vhodný pro ty, kteří ekologicky smýšlejí především teoreticky, ale prakticky zatím „skutek utek“. Nejčastější výmluvou, proč netřídit odpad, je tvrzení, že je doma jen jeden koš a třídění by bylo nepohodlné. Tento koš však pojme až tři různé materiály najednou a je možné vynášet jeho části samostatně a nezávisle. Činí tak třídění odpadu tak uživatelsky příjemné, jak to jen jde.

Tip na dárek – Přírodní kosmetika a biokosmetika

Ekologicky smýšlející dceru, přítelkyni či manželku zcela jistě potěší přírodní kosmetika. Tyto výrobky nesmějí obsahovat žádné syntetické látky, použité rostlinné látky musejí pocházet z ekologického zemědělství, nesmějí být testovány na zvířatech a jejich výroba musí probíhat ekologicky šetrným způsobem. Pokud se v tomto segmentu příliš neorientujete a přesto chcete mít jistotu, že koupíte solidní výrobek s požadovanou kvalitou, hledejte na obalech kosmetických přípravků symboly certifikátů „Kontrolovaná přírodní kosmetika“ a „Certifikovaná přírodní kosmetika“.

Dárkoviny - logoČlánek vznikl ve spolupráci s webem Dárkoviny, největší nezávislou databází tipů na dárky na českém Internetu. Kromě stovek tipů na dárky pro všemožné příležitosti zde najdete šikovné funkce, které vám připomenou s předstihem všechna důležitá výročí a významné oslavy. Již nikdy nebudete ve stresu shánět dárky na poslední chvíli, stačí se zaregistrovat na Dárkovinách a nastavit si svůj osobní profil.

Autor: Redakce Nazeleno.cz