Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Kam na výlet? Pět míst, kde se dobře vaří a neutrácí za topení

Chcete si udělat výlet do budoucnosti nebo se podívat, jak se vyráběla energie před dvě stě lety? Sestavili jsme seznam pěti "zelených" míst v České republice, která stojí za to navštívit. Chtěli jsme vás inspirovat k prázdninovým cestám a rádi si přečteme, kam jezdíte vy.

19. 06. 2012 | Julie Kalodová

Ve zkratce:

Jezdíte s dětmi na farmy, rádi se podíváte na větrný nebo vodní mlýn? Napište pár vět o vašem oblíbeném místě do redakce na adresu julie.kalodova(z)nazeleno.cz a přidejte do mailu ze svých výletů i fotku. Rádi vaše tipy představíme.

Brouzdáte po mapách a hledáte místo, kam jet v létě na výlet nebo na prázdninovou dovolenou? Vybrali jsme pět míst v Česku, která stojí za to navštívit. Pojeďte tam, kde se dobře vaří, šetří za vytápění a žije s vědomím, že naše planeta není jen místo, které je potřeba využít a zplundrovat.

"Doporučujeme nechat tentokrát tatranku a řízek doma." 

Růžohorky: jídlo a pití, které potěší fajnšmekry i ekology

Až budete plánovat výlet na Sněžku, doporučuji nechat pro tentokrát tatranku a řízek doma. Nebudete litovat. Nahoru musíte překonat stovky výškových metrů, ale zhruba uprostřed váš čeká jídlo a pití, které je z říše, kde vaří naše maminky, babičky a hodné tchýně. Na Horské boudě Růžohorky ochutnáte jídla, která se na zdejších kopcích vařila před sto a více lety. Jen si představte: obrovský krajíc domácícho chleba s hustou vrstvou tvarohu, na kterém jsou ležérně poházené plátky česneku a celý povrch zdobí nasekaná pažitka. S tím zvládnete dojít až do Špindlu. Nebo kynuté knedlíky či koláč s borůvkovou náplní, pokropený rozpuštěným máslem a posypaný drobenkou.

 
Z výletu na Horskou boudu Růžohorky. 2 x foto: Julie Kalodová

Zkuste i krkonošské kyselo, houbovou polévku nebo bramborák. K pití si objednejte borůvkový koktejl nebo ledové kysané mléko. Je výborné, nakopne a osvěží. Boudu nemůžete minout. Vydejte se od parkoviště u bobové dráhy v Peci pod Sněžkou až ke stanici lanovky. Zamávejte těm, kteří se nahoru vezou a zakousněte se do kopce. Zhruba za hodinu už budete sedět na dřevěné lavici, kolem se budou pást krávy a dívky v krojích vám na dobití sil přinesou první talíř polévky. 

Kontakt:

Bouda Růžohorky, č.p.182, Pec pod Sněžkou, otevřeno je celoročně od 10 do 19 hodin.
www.ruzohorky.cz

Další tipy na eko a bio výlet

Výlet za sluncem do Solárního parku Strašice

Podobný výlet vždy potěší mého syna. Hltá „ábíčko“ a sleduje všechny dokumenty o technologicích. Zkrátka desetiletý kluk, kterého baví technika. Takže v Solárním parku ve Strašicích u Rokycan by si opravdu užil. V prostředí Brdských lesů je totiž na jednom místě soustředěn největší rozsah fotovoltaických technologií. Areál si můžete projít buď s průvodcem, kterého můžete kontaktovat v místním muzeu, nebo obejít sami podél plotu.


Areál Solárního parku. Foto: Jana Poncarová

Organizátoři připravili tabule, kde jsou popsány všechny zajímavosti, které jsou zde k vidění. Například solární instalace pro rodinné domy i fasády budov či  trackery, které sledují pohyb slunce po obloze a tím udržují co nejideálnější polohu fotovoltaických panelů vůči slunci.

Kontakt:

Sluneční Park Strašice, Strašice 666, 338 45 Strašice
www.slunecniparkstrasice.cz

Přečtěte si: Pět let se solární energií. Zkušenosti čtenáře

Kunclův mlýn aneb jak využít vodu a dřevo z okolí 

Jak využít energii vody původním způsobem? Zajeďte se podívat do Kunclova mlýna do Brziny u Svatého Jana ve středních Čechách. Můžete si sem udělat jedodenní výlet nebo se i ubytovat. Je to harmonické místo v údolí potoka, obklopené lesy a loukami. Zajímavé je, že majitelé vsadili na obnovitelné zdroje energie. K vytápění používají výhradně dřevo a veškerou elektrickou energii pro potřebu farmy vyrábí Francisova turbína.

  
3 x foto: Kuncluvmlyn.cz

Také pila, takzvaná jednuška (ležačka), je poháněna vodou. I když se podle majitelů jedná spíš o muzejní kousek a atrakci pro turisty, přesto slouží k příležitostnému pořezu kulatiny z lesa. Jestli chcete vidět, jak se žije v hisotrickém obydlí, které využívá obnovitelné zdroje energie, kde se hospodaří šetrně k přírodě, zvířatům i krajině, Kunclův mlýn je to pravé místo pro pár dní dovolené. Jestli máte chuť, můžete práce na farmě nejen sledovat, nikdo se  nebude zlobit, když se i zapojíte. Kromě koní, krav a kamerunských ovcí chovají králíky, slepice, kachny a pávy.

Kontakt:

Farma Kunclův Mlýn, Brzina 7, 262 56 Svatý Jan u Sedlčan
www.kuncluvmlyn.cz

Na farmu do Věcova za zvířaty i dobrotami

Před pár lety jsme s kamarádkami našly farmu manželů Kadeřávkových na internetu, zamluvily termín a vyjely sem s dětmi na jarní víkend. Bylo to skvělé. Ukřičené ratolesti se rozutekly po stráních, my jsme si uvařily hrnek kávy a relaxovaly na zahradě. Když se urousané holky a kluci vrátili, šli jsme se podívat do ovčína a nemohli se odtrhnout od zdejších zvířat.

 
Chalupa U potoka ve Věcově. Foto vlevo Julie Kalodová, vpravo Chalupa-vysocina.cz

Na farmě uvidíte dřinu, ale i zázrak narození. To když se na roztřesených nohách rozběhne právě narozené jehně po slámě. Paní Kadeřávková nám na konci víkendu zabalila čerstvé jehněčí, přidala recept na pečeni i výbornou domácí buchtu a poslala nás zase do civilizace. Věcov je krásně zastrčená obec na Vysočině, až budete chtít úplně vypnout, stačí si tady rezervovat termín.   

Kontakt:

Miroslav a Jana Kadeřávkovi, 592 44 Věcov 25
www.chalupa-vysocina.cz

Přečtěte si: "Jak se žije bio? Ráno dojím, odpoledne prodávám a večer sedám k papírům."

Hostětínem po stopách prince Charlese

Když Českou republiku navštívil princ Charles, přál si vidět ekologickou vesnici Hostětín v Bílých Karpatech. Co sem ekologa-aristokrata přivedlo? Možná slyšel o kořenové čistírně vody nebo výtopně na biomasu. Jestli se chcete podívat, jak se dá žít udržitelně a ekologicky, pojeďte sem také. Ubytovat se dá v ekopenzionu a můžete vyzkoušet, jak se žije v energeticky pasivním domě. Centrum Veronica Hostětín totiž nabízí možnost ubytování v budově, která má 7-10 x nižší spotřebu energie na vytápění, než běžné domy. Bílé Karpaty jsou krásný i drsný kraj, který je zajímavý nejen úchvatnou přírodou a bohatou historií, ale i lidovými tradicemi, které se zde zachovaly dodnes.

Kontakt:

Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86, 687 71 Bojkovice
www.hostetin.veronica.cz

Přečtěte si: Bioplynka vyrobí měsíčně elektřinu za dva miliony 

Související články

Tagy: Energie, Bio, Volný čas,

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!