fbpx

Opalování v soláriu: Nebezpečí pro pokožku!0

Solária jsou oblíbenou náhražkou slunce. Zvláště na podzim a v zimě zde chceme obnovit vytrácející se bronz. Opalování v soláriu je ale rizikové a většina českých solárií nesplňuje předepsané požadavky. Jaké nebezpečí solária skýtají? Lze se zde zdravě opálit? Jaké zásady dodržovat při první návštěvě solária?

Sluneční paprsky slábnou a opalování na koupališti nebo u rybníka už odzvonilo. Udržet módní opálenou kůži, po níž touží především mladší ročníky, pomáhají solária. Říká se také, že slunce zlepšuje náladu. Pro mnohé návštěvníky solárií je proto pobyt v nich jistou formou relaxace a náhražkou slunečních paprsků v sychravých podzimních dnech. U některých osob se dokonce může vyvinout závislost na opalování, které se odborně říká tanorexie.

„Pravidelné návštěvy solárií zvyšují pravděpodobnost vzniku melanomu o tři čtvrtiny.“

Solária mají obdobný účinek jako opalování na slunci. Pozitivně působí na různá kožní onemocnění jako je lupénka, akné, neurodermatida nebo ekzém. Prohřátí v soláriu pomáhá při obtížích s páteří a revmatismem. Více než jinde tady však platí známé úsloví všeho s mírou. O škodlivosti solárií a negativním vlivu na pokožku toho bylo řečeno již hodně. Jsou skutečně tak škodlivá? Je lepší se soláriím vyhnout nebo stačí pouze dodržovat pravidla zdravého opalování?

Reklama

Bezpečné opalování

   – Betakaroten: přispívá ke zdravému opálení?

   – Přírodní přípravky na opalování

   – Zásady bezpečného opalování

Solária ubližují pokožce!

Opálení pokožky způsobují dva druhy záření: UVA UVB. Spálení kůže a vznik rakoviny má na svědomí UVB záření. Solária proto vyzařují především UVA paprsky. Jenže ani ty nejsou k lidské kůži zcela přívětivé. UVA záření poškozuje DNA v buňkách kůže a urychluje její stárnutí. Tvoří se popraskané žilky, pleť je vysušená a již v mládí se mohou objevit stařecké pigmentové skvrny. V nejhorším případě vede dlouhodobé opalování v soláriu i ke vzniku kožního melanomu.

Podle jednoho z výzkumů, který se zabýval opalováním v soláriu, bylo zjištěno, že u lidí, kteří pravidelně navštěvují solária, je riziko vzniku kožního melanomu o tři čtvrtiny vyšší. K nejvíce ohrožené skupině patří mladí lidé kolem třiceti let. Právě ti jsou nějčastějšími návštěvníky solárií.

V soláriu si chraňte pokožku vhodným přípravkem určeným pro opalování v soláriu. Oči chraňte speciálními brýlemi
V soláriu si chraňte pokožku vhodným přípravkem určeným pro opalování v soláriu. Oči chraňte speciálními brýlemi!

Výběr kvalitního solária je bezpodmínečný

Pokud se i přes rizika, která s sebou opalování v soláriích nese, rozhodnete využít umělých slunečních parsků, neměli byste rozhodně podcenit výběr solárního studia. Před první návštěvou si určitě ověřte, zda se jedná o pracoviště schválené krajským hygienikem a přístroje mají provedené příslušné hygienické testy. Majitel solária by vám měl tyto materiály poskytnout k nahlédnutí a měl by vás informovat o stáří zářivkových trubic.

Profesionalitu a kvalitu solárního studia poznáte i podle toho, zda je vybaveno tzv. dozimetrií. Podle toho lze určit, kolik záření se do vašeho těla během pobytu v soláriu dostane. Platí přitom, že maximální dávka záření, která je pro lidské tělo za celý život přijatelná, je 1 000 J/cm2 za celý život. Za rozumnou míru se považuje deset pobytů v soláriu za rok, ovšem bez dalšího vystavování se přímému slunci.

Obsluha ve vybraném soláriu by měla být kvalifikovaná. Nešvarem některých českých solárií je, že zde obsluhují brigádníci, kteří nejsou dostatečně proškoleni. Obsluha v soláriu by vás měla dostatečně poučit o používání solária a ochotně předvést jak vše funguje. Také by vás měla seznámit s možnými riziky umělých paprsků, nabídnout příslušnou péči o pokožku a doporučit program slunění ušitý přímo na míru vašemu fototypu.

První návštěva v soláriu

Před první návštěvou v solárním studiu byste měli mít zjištěný svůj fototyp, který vám napoví, jakou zátěž záření vaše pokožka snese. Každý fototyp je jinak citlivý a vydrží různou intenzitu a délku slunění. Pokud berete nějaké léky, je vhodné prostudovat si příbalové letáky. Některé pilulky mohou způsobit nežádoucí účinky na kůži. Například antikoncepce může v kombinaci s pobytem v soláriu vyvolat hnědavé skvrny na kůži.

Obsluha solária by před vámi měla solární lůžko vydezinfikovat a zapůjčit vám brýle, které ochrání oči před UV zářením. Pouhé zavření očí nestačí! UV záření totiž bez problémů proniká také přes víčka. Před tím, než se do solária zavřete, odstraňte z kůže veškerou kosmetiku, parfémy, deodoranty a šperky!

Nikdy nezapomínejte na ochranu pokožky. Kůži chraňte patřičnými opalovacími prostředky stejně jako při opalování na slunci. Pro pobyt v soláriu se však nehodí ty samé opalovací krémy jako pro venkovní opalování. Používejte proto pouze přípravky určené do solária! Zakoupit se dají téměř v každé drogerii a pochopitelně také v samotném opalovacím studiu. Pokožku ošetřete vhodným krémem i po opalování.

Dlouhodobé návštěvy solárií zvyšují pravděpodobnost výskytu kožního melanomu
Dlouhodobé návštěvy solárií zvyšují pravděpodobnost výskytu kožního melanomu

Kdy do solária nechodit?

Po pobytu v solárním studiu se několik hodin nesprchujte a vyhněte se pobytu na přímém slunci. Kombinovat solární a venkovní opalování se rozhodně nedoporučuje. Pokud se vám na kůži objeví červené skvrny, různé otoky nebo jiné nepřirozené reakce, navštivte kožního lékaře.

Návštěvu solária vynechejte, pokud jste prodělali nějaký kosmetický zákrok (například depilaci, plastiku prsou apod.). Ti, kteří na sobě mají mnoho pigmentových znamének, patří k osobám s nízkým fototypem a jejich kůže je příliš citlivá, by se měli soláriu vyhnout velkým obloukem. Lékaři před návštěvou solárií varují také těhotné ženy a osoby mladší 18 let.

Kontrola solárií: většina jich nevyhovuje!

Již před prázdninami podnikla Česká obchodní inspekce v rámci společné kontrolní akce Evropské unie kontrolu namátkově vybraných solárií. Úkolem bylo změřit, zda při provozu jednotlivých českých solárií nedochází k překračování maximální přípustné hodnoty vyzařování, která je stanovena evropskou normou na 0,3 W/m2.

Výsledky byly alarmující. Z deseti náhodně vybraných solárii jich osm překročilo tuto hranici a to dokonce několikanásobně. Právě závažnost zjištěných nedostatků vedla inspektory k tomu, že zveřejnili jména a adresy solárií. Všem kontrolovaným soláriím bylo uloženo nedostatky odstranit a podat o přijatých opatřeních vedoucích k nápravě zprávu. Kontroly ČOI budou kvůli alarmujícím výsledkům nadále pokračovat. Pokud tedy teprve vhodné solárium hledáte, zkuste se na stránkách ČOI informovat o tom, zda vámi vybrané studio splňuje předepsaná nařízení a je pro opalování bezpečné.

Autor: Redakce Nazeleno.cz