fbpx

Čas sázení stromů se blíží: Na co dát pozor?0

Babí léto je ideální období na plánování výsadby stromů. Do začátku prodeje ovocných stromků ještě sice pár týdnů zbývá, přemýšlet, co a kam zasadíte, už ale můžete začít.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Stromy do zahrady patří. A to nejen ovocné, ale i okrasné. Kromě květů nebo plodů poskytnou i příjemný stín a vytvoří mikroklima, kterého nelze žádným jiným způsobem dosáhnout. Stromy tak v zahradě působí jako přírodní klimatizace. V nejteplejších dnech z listů odpařují vodu, čímž se chladí a ochlazují i okolní vzduch. Proto se ve stínu pod stromem cítíme mnohem lépe než například pod rozpálenou plachtou slunečníku. Ovšem výsadbu stromů je nutné pečlivě plánovat.

Strom potřebuje místo

Nejčastějším problémem je, že se při sázení mladého stromku podcení, jak moc se časem rozkošatí. Zasadíte-li strom blízko hranice pozemku, během let se může stát, že větve budou přesahovat přes plot k sousedům nebo do ulice. Čím blíž k plotu strom bude růst, tím častěji budete muset jeho korunu upravovat a prořezávat.

Reklama

Větve přesahující k sousedům mohou být příčinou zbytečných sporů. Čím blíž k plotu strom bude růst, tím častěji budete muset jeho korunu upravovat a prořezávat. Obdobně mohou větve později poškozovat zdi a střechy domů, opadávající listí může ucpávat okapy.

I ovocné stromy dokážou v zahradě vytvořit příjemnou atmosféru. Foto: autorka

„Předtím než strom vysadíte, zjistěte, do jaké šířky může koruna stromu dorůstat a místo pro výsadbu zvolte v rozumné vzdálenosti od všech míst, kde by mohly větve stromu vadit. Zejména u vzrostlejších stromů však počítejte s tím, že budete muset korunu stromu průběžně udržovat. Z počátku si asi vystačíte se zahradnickými nůžkami a malou pilkou. Po pár letech se ale pravděpodobně neobejdete bez vyvětvovací pily nebo housenice, abyste mohli pohodlně odstranit i větve ve větší výšce,“ říká Petr Tichý z prodejny zahradního nářadí Hecht.

Prostor na prokořenění

Při výsadbě nesmíme zapomínat ani na kořeny stromů. Některé stromy (například dub, topol, bříza apod.) mohou mít dlouhé a silné kořeny, které mohou poškozovat základy staveb, zvedat chodníky a dlažby, vyrůstat nad povrch v trávníku a v záhonech, nebo způsobovat spoustu jiných problémů. Vysazování takovýchto stromů v blízkosti domů, zdí a chodníků se proto raději vyhněte.

Jaké stromy vybrat?

Také bych ráda měla na zahradě broskve, ale vím, že na našem místě se jim prostě nedaří. Při výběru stromů proto vždy respektujte tradiční místní druhy a odrůdy. Například moje zahrada je v tradičním „hruškařském“ kraji a hruškám se tu daří docela dobře. Do vyšší nadmořských výšek volte raději odolné odrůdy. Třeba i některou ze starých odrůd, které začínají být opět populární. Podle toho, kolik máte prostoru, volte vysokokmen nebo polokmen. Pěstovat můžete i čtvrtkmeny nebo zákrsky.

Vysokokmenné stromy jsou ideální pro větší zahrady s dostatečným prostorem a vytvářejí klasický vzhled vzrostlého sadu. Tyto stromy mají jednoduchou formu s vysokým kmenem a korunou, která začíná ve výšce několika metrů. Jsou vhodné pro ovoce jako jsou jablka, hrušky nebo třešně.

Polokmeny mají středně dlouhý kmen a korunu, což je dobrá volba pro menší zahrady. Tato forma umožňuje snadnější údržbu a sklizeň. Jsou vhodné pro ovoce jako jsou broskve, meruňky a třešně. Čtvrtkmeny a zákrsky jsou ještě menší – zákrsky se také často tvarují do pásů.

Kdy nakupovat stromky?

Času na promýšlení výsadby stromů je zatím dost. Ovocné stromky z domácí produkce se totiž začínají prodávat od 1. října a některé druhy ještě později. Nejvhodnější doba na jejich výsadbu začíná až koncem října. V každém případě ale výsadbu stromů nenechávejte až na jaro. Podzimní výsadba z hlediska jejich prosperity mnohem lepší.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.