fbpx

Přírodní opalovací krémy: ochrání naši pokožku?0

Před slunečními paprsky je potřeba kůži chránit. Dáváte přednost přírodním přípravkům a chcete proto také přírodní opalovací krém? Jsou takové přípravky k dostání na českém trhu? Jaká je jejich kvalita, cena a jak je rozeznáme od běžných opalovacích krémů? Dokáží nás před sluncem ochránit?

Na léto a slunce se těší snad každý z nás. Slunce pozitivně působí na naši psychiku, ale není již tak přátelské k lidské kůži. Ať už budete čas na slunci trávit sportováním, opalováním nebo prací na zahrádce, vždy je třeba pamatovat na ochranu našeho těla před slunečními paprsky. K tomu poslouží dobře zvolené opalovací a ochranné krémy. Vybírat nemusíte pouze z běžných přípravků, ale také z přírodní kosmetiky.

„Velkou předností přírodních opalovacích přípravků je, že neobsahují syntetické látky, a proto je mohou používat i alergici.“

Reklama

Jaké existují přírodní opalovací krémy?

Opalovací přírodní krémy u nás zatím nejsou tak rozšířené jako ostatní přírodní kosmetika. S rostoucí poptávkou po přírodních výrobcích se ale na trhu objevuje čím dál více firem, které do své nabídky zahrnují i kompletní řady opalovací a ochranné kosmetiky. Na trhu tedy najdeme jak výrobky určené k ochraně pokožky během opalování, tak i k následné péči po opalování.

Letní speciál: bezpečné opalování

   – Letní speciál: Jak se bezpečně opalovat

   – Letní speciál: Slunce coby nepřítel

Jedná se o nejrůznější opalovací mléka, fluidy, krémy, gely, spreje a ochranné tyčinky s různými ochrannými faktory. Vybírat lze z prostředků určených pro dospělé, stejně tak jako pro citlivou citlivou dětskou pleť (například Weleda, Lavera, Dr. Hauschka, Altermed, Cannaderm Cannasol, Lotina, Santé Soleil/Logona – Kosmetik, Urtekram aj.).

Mléko na opalovaní s aloe vera, jojobovým a sojovým olejem (Santé – Soleil).
Mléko na opalovaní s aloe vera, jojobovým a sojovým olejem (Santé – Soleil). Zdroj: http://www.naturaleurope.com/ne/S-40214.html

Samoopalovací přírodní krémy

Paradoxně na českém trhu najdeme více přírodních výrobků určených k péči po opalování, než na opalování. Vybírat můžeme ze široké šály rostlinných olejů lisovaných za studena (Saloos Naturcosmetic), chladivých, osvěžujících nebo regeneračních sprejů, mlék, gelů a pěn obsahujících nejrůznější přírodní ingredience (například Doliva, Lavera, Dr. Hauschka, Hempz aj.)

Pro ty, kteří neradi tráví čas zdlouhavým opalováním a dávají přednost samoopalovacím krémům, připravili výrobci nabídku přírodních samoopalovacích krémů (tzv. autobronzanty – například Lavera, Santé Solei/Logona – Kosmetik aj.). Tyto krémy nám mají zajistit snědou kůži během celého roku bez zatížení pokožky UV zářením. Používání samoopalovacích krémů v praxi vyžaduje značný cvik a trpělivost a přesto není výsledek vždy optimální.

Kde nakupovat přírodní přípravky?

Přírodní opalovací krémy můžeme sehnat ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, kosmetických salónech, drogeriích, lékárnách a především na internetu. E-shopy, jako je například Vsebio.cz, nabízejí široký sortiment přírodní sluneční kosmetiky. Na internetu je nabídka sortimentu zatím největší a nejpestřejší. Na trhu najdeme především zahraniční výrobky. Z českých výrobků je nejvíce vidět Saloos Naturcosmetic, Cannaderm Cannasol, nebo Atok. Velkou výhodou domácích výrobků je oproti zahraničním nižší cena.

Krém pro citlivou pokožku dospělých i batolat s olejem z kdoulových semínek a měsíčku lékařského (Dr. Hauschka)
Krém pro citlivou pokožku dospělých i batolat s olejem z kdoulových semínek a měsíčku lékařského (Dr. Hauschka). Zdroj: http://www.drhauschka.com

V lékárnách najdeme zejména výrobky firmy Dr.Hauschka, která nabízí kompletní řadu přírodní sluneční kosmetiky pro celou rodinu. Výhodou je, že si tuto značku můžeme vyzkoušet v malých baleních ve formě vzorečků. K výrobkům této značky je k dispozici podrobný letáček s přesně popsaným složením a kompletním přehledem ostatních nabízených produktů. V drogeriích a specializovaných obchodech najdeme hlavně značku Lavera, Saloos, WeledaCannaderm Cannasol.

U všech těchto výrobků nechybí na krabičce nebo samotném obalu kosmetiky podrobný přehled látek. Sami se tak můžeme přesvědčit, zda je výrobek opravdu čistě přírodní.

Sluneční set Weleda – Mléko na opalování s alpskou protěží a péče po opalování
Sluneční set Weleda – Mléko na opalování s alpskou protěží a péče po opalování. Zdroj: http://www.weleda.ch/de/kosmetik/sonnenpflege/

Kolik stojí přírodní opalovací krém?

Ceny sluneční přírodní kosmetiky se značka od značky liší. Nejlevněji můžeme tuto speciální kosmetiku koupit přes internet, kde je zároveň největší výběr a kde můžeme jednotlivé výrobky jednoduše porovnat.

Výhodné jsou kompletní balíčky, kdy například při zakoupení krému na opalování dostaneme ošetřující mléko po opalování zcela zadarmo. Takové balíčky sluneční řady nabízí třeba firma Weleda. Cena tohoto balíčku se pohybuje kolem 289 Kč.

Podobné řešení přinesla na trh také Hannoverská firma Lavera, která pro změnu nabízí výhodný letní rodinný set kosmetiky 2+1. Jedná se o opalovací spray pro děti SPF 25 nebo  opalovací spray SPF 15 a opalovací krém Sensitive SPF 40 či opalovací krém SPF 20  AntiAge + Sprchový gel Grapefruit-Máta, který je k balíčku přibalen zdarma jako dárek. Cena je zde však již vyšší – pohybuje se kolem 700 Kč.

Je přírodní opalovací kosmetika kvalitní?

Kvalita přírodní sluneční kosmetiky se nikterak neliší od běžné kosmetiky. Významným prvkem při výrobě přírodních opalovacích prostředků a hlavním rozdílem oproti normálním opalovacím přípravkům je, že syntetické filtry jsou nahrazeny přírodními minerálními pigmenty (oxid titaničitý, oxid zinečnatý), které odráží sluneční paprsky jako zrcadlo. Naše pokožka se tedy nemusí vypořádávat se škodlivým UVA a UVB zářením, které by jinak kůže pohltila.

Významnou předností přírodní kosmetiky je, že nezpůsobuje takové množství alergických reakcí, jako běžná kosmetika. Přírodní opalovací prostředky lze proto doporučit alergikům nebo pro citlivou dětskou pokožku.

Při výběru vhodné přírodní sluneční řady věnujte pozornost jejímu složení a konzistenci. Aby nám dobře posloužila při cestách a na dovolené, je důležité i vhodné praktické balení. Hlavním kritériem by ale měl být dostačující ochranný faktor, který vyhovuje typu vaší pokožky.

Autor: Redakce Nazeleno.cz