fbpx

Deodorant a antiperspirant: strašák ve vaší koupelně?0

Antiperspiranty a deodoranty patří k běžné hygieně. Většina z nich však obsahuje hliník, který podle některých odborníků způsobuje rakovinu. Jaký výrobek používáte vy? Najdeme na trhu antiperspiranty a deodoranty, které jsou účinné a neškodí zdraví?

Deodoranty a antiperspiranty patří k nejvíce využívané kosmetice. Většina z nás ale vůbec netuší, jaké je jejich složení a zda neohrožují naše zdraví. Někteří z nás jsou natolik posedlí hygienou, že tyto výrobky používají několikrát za den, aniž by si uvědomili, jaké komplikace jim mohou způsobit. Při používání deodorantů a antiperspirantů si všímáme především toho, jak na ně reaguje naše kůže. Jediným důvodem pro vyhození těchto výrobků z koupelny bývá vyrážka nebo svědění.

„Přírodní deodoranty by neměly obsahovat syntetické konzervační látky a hliník.“

Reklama

Antiperspirant má zcela potlačit pocení. Na obalech těchto výrobků je mnohdy uváděn údaj, jenž zaručuje absenci potu až na 24 hodiny. Pocení je však pro lidské tělo jedinou možností, jak udržet optimální teplotu těla, aby nedošlo k přehřátí organismu a následnému kolapsu. Pocením se také z těla vylučuje část toxinů. Je tedy zřejmé, že by se běžné „chemické“ antiperspiranty měly používat jen v krajních případech.

Přírodní alternativy na Nazeleno.cz

   – Přírodní kosmetika: Jak ji poznat?

   – Oblečte se bez chemikálií

   – Trpíte alergiemi? Zkuste šetrný textil!

   – Ekologické a šetrné hračky

Deodorant není oproti antiperspirantu nástrojem pro potlačení pocení, nýbrž pouze odstraňuje zápach potu. Pot vyloučený z těla je bez zápachu. Jakmile se ale dostane na povrch kůže, bakterie, jež jsou přítomny na naší pokožce, se začnou množit a vzniká nepříjemný zápach. Deodorant vydrží na kůži jen pár hodin, je tedy potřeba použít ho během dne častěji.

Ve složení běžně dostupných antiperspirantů a deodorantů se objevuje hliník, resp. hydrochloridová sloučenina hliníku. Někteří odborníci tvrdí, že našemu tělu neškodí, nicméně přiznávají, že u citlivějších jedinců může dojít k podráždění kůže a alergické reakci. Jiní však argumentují tím, že tato sloučenina byla nalezena v lymfatických žlázách operovaných žen, u nichž byla zjištěna rakovina.

Deodorant bez hliníků a syntetických konzervačních látek
Deodorant bez hliníků a syntetických konzervačních látek

Jsou přírodní antiperspiranty účinné?

Hliník v deodorantech a antiperspirantech zužuje a blokuje potní žlázy. Díky tomu je z těla odváděno méně potu. Přírodní antiperspiranty hliník neobsahují a místo nich jsou přítomny například krystalky soli. Ty prokážou zcela stejnou službu jako hydrochloridová sloučenina hliníku. Není tedy důvod se obávat, že by přírodní produkty měly nižší účinek než běžné antiperspiranty.

Světoví výrobci některých značek deodorantů a antiperspirantů sice nevěří v nepříznivé vlivy hliníku na lidské tělo, svým zákazníkům přesto vycházejí vstříc a na trhu lze zakoupit také výrobky bez obsahu hliníků.

Vybíráme přírodní deodorant

Zcela přírodní deodoranty by neměly obsahovat žádné parabeny, tedy jsou syntetické konzervační látky, které mohou u některých jedinců vyvolávat alergické reakce. Stejně tak by se ve složení neměly objevit žádná barviva a hydrochloridová sloučenina hliníku. Alkohol není na škodu, jen může při častém užívání vysušovat pokožku. Lidé s citlivější kůží, by se ale měli výrobkům, v nichž je alkohol použit, vyhýbat.

Ačkoli se dají na trhu najít přírodní deodoranty s vůněmi, oblíbené jsou především antiperspiranty a deodoranty bez vůně, protože nám dovolí použít oblíbený parfém. Ostatně, není ani důvod používat parfemované deodoranty. Jejich úkolem není šířit do okolí vůni, ale pouze odstranit nepříjemný pach.

Přírodní deodoranty mohou být parfémované. Oblíbené jsou ale především ty bez vůně
Přírodní deodoranty mohou být parfémované. Oblíbené jsou ale především ty bez vůně

Mezi přírodní antiperspiranty patří například „deodorant krystal stick“. Ten se aplikuje téměř stejně, jako jiné antiperspiranty. Před použitím se jeho povrch mírně navlhčí a postupuje se dál jako u běžných přípravků. Neobsahuje žádný hliník, parabeny, je bez parfemace a nezanechává skvrny na oblečení. Přírodní deodorant „deo spray unisex“ je také bez hliníku a navíc obsahuje výtažky z bylin měsíčku, šalvěje, heřmánku a tymiánu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz