fbpx

Biokosmetika: Přírodní krém vyhladí vrásky0

Přečetli jste si někdy složení krému, který si mažete každé ráno na obličej? Možná byste ho pak raději odložili a vyměnili za přírodní kosmetiku. Proč je biokosmetika šetrnější k našemu tělu a jak ji poznat? Dokáže také přírodní krém vyhladit vrásky?

Po šampónu, krému nebo jiném kosmetickém přípravku sáhne čas od času každý. Drogérie nám nabízejí přehršel kosmetického zboží nejrůznějšího složení a kvality. Spotřebitelé se často uchylují ke kosmetice, která se tváří dokonale a přitom je levná. Na pátrání po složkách, jež jsou v přípravcích obsaženy, většinou nebývá čas ani chuť.

„Každý výrobek prezentovaný jako biokosmetika by měl mít na svém obalu viditelnou ochrannou známku.“

Málokdo se pozastaví nad obsahem svého oblíbeného denního krému, který slibuje obličej bez vrásek, nebo šampónu, jenž má vlasy zbavit lupů hned po prvním umytí. Takové výrobky jsou mnohdy vyrobeny pouze za účelem okamžitého výsledku, ale na zdravotní stránku moc nedbají. Někdy se mohou objevit vedlejší účinky nebo alergie. Najít kosmetickou značku, která dbá na dodržování přísných zásad a kterou mohou používat i citlivější jedinci ale není zas tak složité.

Reklama

Přírodní produkty na Nazeleno

    – Přírodní kosmetika: poznejte tu pravou

    – Přírodní opalovací krémy: Ochrání nás?

    – Kokosový olej: tajemství krásy

    – Včelí propolis: přírodní medicína

    – Tajemství zeleného čaje

Klasická kosmetika versus biokosmetika. Kdo vede?

Může se klasická kosmetika rovnat biokosmetice? Teoreticky ano. Řada značkových kosmetických firem uplatňuje ve svých výrobcích podobné přírodní produkty, které nabízí i biokosmetika. Jedná se například o výtažky zeleného čaje, máty nebo oliv. Otázka však zůstává viset v případě použití konzervačních látek a jiných složek, které svou přítomností mohou ovlivňovat působení přírodních látek na lidskou pokožku.

V praxi to znamená, že přírodní látky obsažené v klasických krémech neprokážou pokožce takovou službu, kterou by dokázal vytvořit zcela přírodní krém. Syntetické látky mohou zastínit působení přírodních složek a takový krém se tedy nemůže rovnat biokosmetice. Neznamená to ale, že by klasické krémy s přídavkem přírodních výtažků neměly žádné pozitivní účinky.

Přírodní kosmetika nabízí alternativu ke všem běžným kosmetickým přípravkům
Přírodní kosmetika nabízí alternativu ke všem běžným kosmetickým přípravkům

Jak poznat biokosmetiku?

Výrobky označené jako biokosmetika by v žádném případě neměly mít ve složení uvedeny žádné konzervační a syntetické látky, barviva, vonné látky a složky jako je silikon, vazelínu a jiné ropné produkty. Rostliny, které kosmetika využívá, nesmějí být geneticky upravovány a zbytkový odpad musí být šetrně a ekologicky znehodnocen. Výrobci netestují biokosmetiku na zvířatech a nepřidávají do ní žádné suroviny z uhynulé zvěře (zvířecí kolagen či tuk z norka).

Každý výrobek prezentovaný jako biokosmetika by měl mít na svém obalu viditelnou ochrannou známku. Známek může být několik, nejčastější je však BDIH, což je označení certifikátu „Kontrolovaná přírodní kosmetika“. BDIH je přidělena každému výrobku, který splnil všechna kritéria a vydává ji institut Ecocontrol v Německu.

Dokáže přírodní krém vyhladit vrásky?

Otázka, kterou si pokládají asi všichni, kteří začali nebo se teprve chystají používat biokosmetické přípravky. V určitém roce života si především ženy uvědomují rychle stárnoucí pleť a všemožnými prostředky se ji snaží vyhladit. K tomu lze dojít chirurgickou cestou, použít klasické krémy nebo se plně oddat přírodním preparátům. Je ale možné, aby i kosmetika, která neobsahuje žádné syntetické látky, dokázala vyhladit pleť?

Zcela přírodní kosmetika je ochuzena o složky, které jsou obsaženy v klasických krémech a intenzivně se podílí na vyhlazování vrásek. V biokosmetice jsou tyto látky nahrazeny přírodními výtažky bylin či rostlin a účinek je tedy o něco pomalejší. Přesto lze po určité době docílit téměř stejného výsledku, který vytvoří klasický krém proti vráskám. Procedura trvá zhruba o polovinu času déle – vždy záleží na stavu pleti a samozřejmě na celkovém přístupu spotřebitele. Na zpomalení stárnutí pleti a vyhlazování vrásek se podílí zejména avokádo a olivy.

Přírodní kosmetika by měla být vždy označena - poznáte ji podle tohoto certifikátu
Přírodní kosmetika by měla být vždy označena – poznáte ji podle tohoto certifikátu

Jaký přírodní krém vybrat?

Konzervační látky v klasických krémech, které se ve složení objevují jako „parabeny“, mohou u spotřebitele vyvolat alergické reakce. Naše pokožka dokáže do těla některé tyto látky vstřebat a citlivější jedinci mohou zaznamenat různé komplikace. Chemikálie mohou způsobit nejen alergie, ale také hormonální problémy a v některých případech by údajně mohly vyvolat rakovinu. Pokud tedy vyloženě nepospícháte na vyhlazení své pleti, dejte přednost přírodním výrobkům.

document.write(„“);

Při výběru klasické kosmetiky vždy sledujte složení a vyvarujte se výrobků, které obsahují ftaláty, hliník, kolagen či konzervační látku Methyldibromo Glutaronitril (MDGN). (Od září 2005 se kosmetické výrobky s látkou MDGN na pultech v ČR nesmí objevit.)

Bio krémy jsou z větší části snášeny dobře, až na některé výjimky. Těmi mohou být silně alergičtí lidé na některé rostliny, jako je například známý heřmánek. Obecně však platí, že certifikovaná biokosmetika nikdy nemůže způsobit žádné zdravotní komplikace. Vzhledem k tomu, že neobsahuje žádné konzervační látky, podléhá rychlejší zkáze. Do některých bio výrobků se proto přidává alkohol, který může konzervanty z části nahradit.

Přírodní krém proti vráskám nabízí například WELEDA
Přírodní krém proti vráskám nabízí například WELEDA

Oči bez vrásek s biokosmetikou

Nabídka bio krémů je poměrně obsáhlá, vybrat si můžete ze zahraničních nebo českých kosmetických produktů, které jsou opatřeny značkou bio kvality. Například velice známá švýcarská firma WELEDA, která působí již více než 90 let, má ve své nabídce přes sto kosmetických výrobků. V růžové řadě mimo jiné najdete i oční krém proti vráskám bez jakékoliv chemikálie.

Růžový intenzivní oční krém obsahuje vodu, výtažek z rozchodníku červeného, ze světlíku lékařského, dále broskvový olej, avokádový olej, olivový olej, olej ze semen růže muškátové, hydrolyzát z včelího vosku, mýdlo z včelího vosku, glyceridy mastných kyselin a alkohol. Krém není parfemován, oživuje pleť a vyhlazuje vrásky kolem očí.

Ceny biokosmetiky jsou v některých případech vyšší než ceny klasických krémů a to z důvodu větší starostlivosti při pěstování a sběru rostlin a péči při výrobě kosmetiky. Například růžový intenzivní oční krém proti vráskám od firmy WELEDA se v ČR prodává od 330 Kč a oční krém proti vráskám Ecollagen od firmy Oriflame zaplatíte o zhruba 140 Kč méně.

Autor: Redakce Nazeleno.cz