Počet kožních chorob, souvisejících s působením slunečního záření (včetně rakoviny kůže), stále narůstá. V čem nám sluneční paprsky škodí a jak se tomu bránit? Ideální informace pro jeden z nejteplejších týdnů v roce.
Když je opalování moc…
Opalování na sluníčku je zdravé a prospěšné. Dává nám energii, hezky nás opálí a má další příznivé účinky. Jelikož však dnešní doba svádí k extrémům, které zdraví rozhodně prospěšné nejsou, přiblížme si i možná rizika slunečních paprsků. Zvláště teď, v období dovolených, je dobré vědět, na co si speciálně dát pozor.
„Nejnebezpečnější je pobyt na přímých slunečních paprscích mezi 12. a 14. hodinou.“
ReklamaUV záření
Ultrafialové (UV) záření představuje elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší, než má viditelné světlo. Jeho zdrojem je právě slunce. UV záření dělíme na UVA, UVB a UVC, které je nejvíce nebezpečné. Naším štěstím může být fakt, že UV záření neproniká až do hloubky našeho těla – to by nás zabilo. Postihuje „jen“ kůži a oči.
Díky UVA záření nám zhnědne kůže. To od slunce očekáváme a takové opalování máme nejraději, zbylé dvě varianty (UVB a UVC) bychom si raději odpustili. UVB záření způsobuje červení kůže a někdy i tvoření puchýřů. UVC záření se přisuzuje zvyšování rizika rakoviny kůže. Ochranou před UV zářením vám poskytnou kvalitní sluneční brýle, opalovací krém s přiměřeným UV faktorem a především přiměřené slunění.
Důležité je také správné načasování opalování. Nejhorší variantou je slunit se mezi 12. a 14. hodinou, kdy je přímé sluneční záření neškodlivější. Budete-li se chtít vyskytovat na přímém slunci v tuto dobu, čiňte tak maximálně opatrně a na pár minut.
Dětem škodí UV záření nejvíce
Dospělý člověk dokáže s postupem času a s ohledem na svůj typ odhadnout, jak dlouho může být na slunci, jakým ochranným faktorem se chránit, aniž by to zanechalo nepříjemné následky. Horší situace je s dětmi, jež jsou na sluníčko obzvlášť citlivé (zejména díky tenčí kůži). Proto je také nutné jejich pobytu na slunci věnovat větší pozornost. Čím menší dítě, tím více buďte opatrní a pozor: I když vám se může zdát, že slunce zdaleka tolik nepálí, dětská pokožka může reagovat odlišně.
Kritickým obdobím jsou letní prázdniny, kdy jsou děti často zvyklé celé dny pobíhat někde venku, a často je samotné v zaujetí hry ani nenapadne, že by si měly dávat pozor na zrádné sluneční paprsky. Dejte na svého potomka pozor vy! Především dbejte na to, aby byl co nejméně vystavován přímému slunci, tedy v období poledne. Přímé slunce může ošklivě uškodit dospělému člověku, natož malému prckovi.
Móda bronzových těl a maximálního opálení zvyšuje riziko kožních chorob
Máte-li hodně malé dítě a chodíte-li s ním do parku či na hřiště, tak si vybírejte místo někde ve stínu a vždy stavte kočárek tak, aby na kojence nesvítilo slunce. Důležité je také hlídat pitný režim ratolestí. Připomínejte jim, aby hodně pily, a jdou-li někam na výlet, nezapomeňte jim přibalit přiměřené množství tekutin.
Kojence nevystavujte letnímu slunci vůbec, ale ani do jednoho roku není pro dítě slunce příliš vhodné. Do dvou let potomka chraňte oděvem s dlouhými rukávy a nohavice. Oblečení by mělo být z příjemně vzdušného materiálu.
Možné následky nadměrné opalování a jak se jim bránit
Nadměrné opalování může způsobit různé zdravotní komplikace. Jednou z nejvážnějších je rakovina kůže.
Rakovina kůže
Nebezpečí nadměrného vystavování těla slunečnímu záření je stále podceňováno, a proto každoročně narůstá počet lidí s rakovinou kůže. Základní rada je ale jednoduchá: Nesluňte se příliš často a vždy jen s dostatečně ošetřenou pokožkou (krémy s ochranným faktorem atp.).
Vyděsili jsme vás a obáváte se, že vám bezprostředně hrozí rakovina kůže? Nádor vzniká, když se vám některá z pih na těle začne zvětšovat, tmavnout, vystupovat a měnit tvar. Ne, vždy se musí jednat o počínající rakovinu, ale určitě neprohloupíte, když se hned vydáte na kožní oddělení. Čím dříve se nemoc odhalí, tím větší je šance na úplné uzdravení.
Nepříliš pohledné záběry nebezpečné choroby
Stárnutí pleti
Kromě rakoviny kůže a dalších nemocí související s pokožkou, je dokázáno, že pleť, která je častěji vystavovaná slunci, rychleji stárne. To proto, že se pokožka na slunci dehydruje. Opalujete-li se často, měli byste určitě používat různé poopalovací krémy na zvláčnění pokožky.
Popálení
Nejčastější zdravotní komplikací, která se jistě nevyhnula ani vám, je popálenina. Zvláště u lidí s citlivější pokožkou je to vcelku běžný jev. Mírnější formou popáleniny je zarudnutí, v horším případě se objevují nepříjemně bolavé puchýřky.
Existují různé přípravky na spáleniny, které podrážděnou pokožku alespoň částečně zklidní, ale i tak si při spálenině pravděpodobně nějakou tu chvíli protrpíte. Říká se, že pokud se jednou spálíte, zůstane na stejném místě pokožka odolnější a riziko opakovaných nehod se sníží. Nespoléhejte na to!
Úžeh a úpal
Úžeh i úpal vznikají nebezpečně dlouhým působením slunce. Postihují převážně menší děti a staré osoby, které jsou méně odolné proti slunečnímu záření. Úpal vzniká v dusném prostředí a v prostředí, kde je nepřiměřené teplo. Hlavními příznaky jsou bolesti, hučení v hlavě, nevolnosti, zvracení, průjmy, zarudnutá kůže…
Podobné příznaky se objevují i u úžehu, ale pokud slunce nadměrně dlouho působí, může mít úžeh nepříjemnější následky než úpal. I zde je důležité dbát na prevenci: Přijímejte hodně tekutin, chraňte si hlavu pokrývkou, mažte se a nevystavujte se po dlouhou dobu přímému slunci.
Blíží se čas prázdnin a dovolených. Určitě se budete slunit někde u vody, ale nezapomínejte, že příjemně hřející sluníčko se snadno může změnit ve vašeho nepřítele, který dokáže hodně potrápit. Dbejte na prevenci a nenechte si zbytečně znepříjemnit vaší dovolenou!