fbpx

Futony – přírodní matrace s japonskou inspirací0

Biopotraviny se v našich končinách už zabydlely, nyní přichází novinka, která přinese kus přírody i do našich ložnic. Zapomeňte na vrzající pružiny, syntetickou pěnu i jiné umělé materiály a přivítejte matrace z přírodních materiálů. Je jen na vás, jestli si ustelete raději na kokosu, latexu, bavlně nebo konopí.

Solární panely na penzioSpánkem strávíme téměř třetinu svého života, proto bychom měli být při výběru matrace velice pečliví. Ve většině českých domácností najdete klasické pružinové matrace. Ty jsou sice nejdostupnější, ale přinášejí řadu negativ. Jestliže byste raději matraci, která má vysokou absorpci i výdej vlhkosti, nevrže a můžete díky ní ušetřit spoustu místa, pak je futon tou pravou volbou.

„Futon je jedna z mála matrací, které rolování a ohýbání vůbec nevadí, ba naopak.“

Pokud máte malý byt a obáváte se, že budete muset trávit své noci na rozkládacím gauči, nemusíte se strachovat. Futon je jedna z mála matrací, které rolování a ohýbání vůbec nevadí, ba naopak.

Reklama

Alternativa pro alergiky a astmatiky

Ať už jste s evropskou klasikou v podobě pružinových matrací spokojeni či ne, neuškodí, pokud se dozvíte o přírodní alternativě. Tajemné slovo futon je označením pro japonské matrace, které se už celá staletí tradičně vyrábí pouze z přírodních materiálů. V posledních letech zažívají boom i na evropském a americkém trhu. Důvodem je nejen jejich pohodlnost a přírodnost, ale také antialergičnost.


Dejte sbohem starým pružinovým matracím

Japonci sice tyto matrace umisťují přímo na zem, nicméně Evropané je pokládají klasicky na postel. Jejich přírodní původ pak inspiroval i celou řadu lůžek, která se také honosí názvem futon a jsou taktéž vyrobeny z nesyntetických materiálů, tedy ze dřeva. „Futony mají několik výhod. Předně dřevěný rošt umožňuje dobrou ventilaci a snižuje utváření prachových a jiných částic, čímž je vhodný pro astmatiky a lidi s alergiemi. Rovněž přírodní vlákna, ze kterých je utvořena matrace futonu, umožňují cirkulaci vzduchu, takže kůže během spánku dýchá, a nepřítomnost kovových pružin snižuje riziko elektromagnetického stresu,“ říká S. Lavery v knize Léčivá síla spánku.

Konopí, kokos nebo latex?

Móda futonů zavítala také do České republiky. Na trhu působí celá řada firem, které se specializují na výrobu a prodej těchto matrací z přírodních materiálů. Jakmile se rozhodnete právě pro tuto alternativu, bude před vámi stát nelehká volba. Futonů totiž existuje celá řada, společné mají to, že jejich náplň pochází z přírodních zdrojů. Volba specifického materiálu je nicméně na každém zákazníkovi, který musí uvážit své potřeby a finanční možnosti.


Futon nesmíte zapomínat rolovat a větrat

Nejlevnější alternativou bývá čistě bavlněný futon. Stejně jako u ostatních typů si i u něj budete muset zvolit tloušťku, od které se odvíjí jeho cena. Například 10 centimetrů široký futon naplněný bavlnou v rozměru 180 × 200 cm pořídíte za něco málo přes 6 000 Kč. Luxusnější volbou je futon, který má jádro naplněné kokosovou žíní. Za své peníze získáte větší pružnost i pevnost a díky tomu je vhodný i pro pohovky. Latex je další variantou, která zajistí tu správnou podporu pro páteř. Cena se v tomto případě vyšplhá přes 9 000 Kč. Nejdražší variantou bývá konopný futon, za který zaplatíte v tomtéž rozměru přibližně 10 000 až 15 000 Kč.

Otáčejte, rolujte, větrejte

Jako jednu z mála nevýhod mohou někteří vidět nutnost údržby matrace. S klasickými pružinovými matracemi mnohdy nepohnete za celá léta, která stráví ve vaší ložnici. Přírodní náplň futonů nicméně vyžaduje určitou péči. Všechny by měly být alespoň jednou měsíčně rolovány, aby získaly zpět svou formu. Zároveň by měly být větrány a otáčeny. Najít si čas 12× ročně na údržbu ale pro většinu asi není příliš velký závazek.

Futon u vás doma – praktické zkušenosti

Co by to bylo za článek bez praktických zkušeností…

Při výběru matrací jsem zvolila variaci double latex, tedy futon, ve kterém je zdvojená vrstva tohoto přírodního materiálu. Důvod byl prostý, oproti jednoduchému typu byl měkčí. Jeho cena se nicméně v rozměru 180 × 200 pohybuje okolo 9 500 Kč. Za 14 dní po objednání futon dorazil a dopravní služba mi jej přivezla před dům. (Zde je důležité upozornění pro dámy, zajistěte si, aby vám s odnesením a umístěním futonu někdo pomohl, jeho váha je totiž velká).

Jakmile futon dopravíte domů, zjistíte, že z něj koukají jakési tkaničky, ty rozhodněte není vhodné odstřihávat, jsou součástí matrace a zajišťují správné rozprostření náplně. Pokud se vám zdá, že futon je o něco menší nežli rám vaší postele, nezoufejte, po několika nocích se roztáhne. A jaké je samotné spaní? Hodnotím ho velice kladně, po letech strávených na pružinových a molitanových matracích bych už neměnila. Odvážní navíc mohou vyzkoušet i spaní na futonu umístěném přímo na zemi, které je také překvapivě pohodlné.


Futon může plnit také roli rozkládacího gauče

Autor: Redakce Nazeleno.cz