fbpx

Ekologické matrace: zajistí zdravý spánek?0

Probouzíte se ráno unavení a bez energie? Možná je to tím, že nemáte tu správnou matraci. Jaká matrace je vhodná pro zdravý spánek? Při výběru bychom neměli zvažovat jen cenu a velikost matrace, ale také ekologický faktor. Víte, z jakých materiálů je vaše matrace vyrobena? Vyplatí se investovat do ekologické matrace? A jak ji poznat od té „obyčejné“?

Podle propočtů strávíme v posteli asi třetinu života. Abychom si během spánku dostatečně odpočinuli a probouzeli jsme se plní energie, měli bychom si pro spaní vytvořit zdravé a příjemné prostředí. Jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku, je kvalitní matrace. S jejím výběrem by nám měli poradit odborníci v obchodech se zbožím pro zdravé spaní. Než se však do takového obchodu vydáte, je dobré znát základní informace o matracích: z jakého materiálu se vyrábí, jaké existují typy a v jakých cenových relacích je možné je zakoupit. Rozhodně neuděláte chybu, pokud se budete zajímat také o ekologické parametry matrací.

„Při výběru matrace si zjistěte, zda neobsahuje tzv. samozhášecí látky nebo galvanizované železo, které škodí lidskému zdraví .“

Materiály, ze kterých jsou matrace vyrobeny, bychom neměli podceňovat. Ačkoli většina prodejců uvádí, že jejich výrobky jsou zdravotně nezávadné, není to zdaleka vždy pravda. Z matrace se mohou uvolňovat látky, které našemu zdraví neprospívají. Zjistěte si, z čeho je vyrobeno jádro matrace. Ověřte si především, zda neobsahuje tzv. samozhášecí látky, které jsou pro lidské zdraví škodlivé. Pátrejte po tom, jaké látky obsahují pružiny matrace (ptejte se, zda neobsahují galvanizované železo), zjistěte, z čeho jsou vyrobeny potahové tkaniny a jaká byla použita lepidla. V každém případě je vhodné matraci po zakoupení nechat pár dní vyvětrat.

Reklama

Nezávadné a ekologické bydlení

   – Ekologické a nezávadné podlahy

   – Ekologické a šetrné hračky

   – Futony: přírodní matrace inspirované Japonskem

Ekologická matrace

Pokud si chcete být jisti, že vaše matrace neobsahuje zdraví nebezpečné látky, dejte přednost výrobkům z přírodních materiálů. Samotné přírodní materiály však ještě nemusí být zárukou ekologičnosti a nezávadnosti. Důležitý je rovněž postup při jejich výrobě. Ačkoli nabídka „zelených“ matrací na českém trhu zatím není tak rozmanitá jako v zahraničí, i u nás je  z čeho vybírat. Ekologické a zdravotně nezávadné matrace jsou vhodné především pro alergiky, astmatiky, lidi s citlivou pokožkou a děti. Sáhnout po nich ale může kdokoli, kdo si chce zajistit zdravý spánek na matraci, která nezatěžuje životní prostředí ani organismus člověka.

Zvláště při výběru matrace pro děti bychom neměli podceňovat potahy matrací. Přírodní materiály mají zelenou, u syntetických bychom měli být obezřetní. Kupovat bychom měli jen takové matrace, které jsou řádně a podrobně označeny. Určitým vodítkem mohou být certifikáty kvality, které byly danému výrobci matrací uděleny. Pro další informace se podívejte na směrnici Ministerstva životního prostředí, kde najdete požadavky na udílení ekoznačky „Ekologicky šetrný výrobek“ ložním matracím.

Tipy pro inspiraci: ekologické matrace na českém trhu

Vybrali jsme pro vás několik ekologických matrací, které najdete na našem trhu. Vybírat můžetez českých i zahraničních značek.

Matrace od firmy DŘEVOČAL

Matrace české firmy Dřevočal splňují ekologické standarty. V nabídce tohoto výrobce najdete i matrace z přírodních materiálů. Jde o tzv. latexové matrace, které jsou vyrobeny z přírodního kaučuku. Tuto matraci s potahem vyrobeným z Aloe vera můžete pořídit od 4 800 Kč.

Matrace Leona s potahem z Aloe vera od 5 765 Kč. Zdroj: Dřevočal
Matrace Leona s potahem z Aloe vera od 5 765 Kč. Zdroj: Dřevočal

Dřevočal vyrábí také matrace pro děti. Matraci Tom, vyrobenou z kokosového vlákna, s potahem z Aloe vera můžete pořídit od 1 123 Kč.

Dětská matrace Tom s froté potahem od 953 Kč. Zdroj: Dřevočal
Dětská matrace Tom s froté potahem od 953 Kč. Zdroj: Dřevočal

Matrace od firmy MATERASSO

Tato slovenská firma vyrábí pěnové matrace z různých materiálů, například z tzv. bio pěny, která je používána na jádro matrace. Jedná se o pěnu, u níž jsou suroviny původně vyráběné z ropy nahrazeny surovinami z přírodních olejů. Bio pěna  neškodí ani našemu zdraví ani životnímu prostředí. Můžete si vybrat ze tří typů bio pěny: pěna BIOGREEN je vyrobena z ricinových olejů a obsahuje výtažky z Aloe vera, z ricinových olejů je vyrobena také pěna VISCOGREEN a ze sóji pěna SOYAFLEX. Ceny těchto matrací začínají na cca 5 000 Kč.

Matrace BIOGREEN lux. Zdroj: Materasso
Matrace BIOGREEN lux. Zdroj: Materasso

Matrace firmy MAGNIFLEX

Italská firma Magniflex patří k předním výrobcům matrací a polštářů. Jedná se o zavedenou firmu, která na trhu působí již půl století. Při výrobě vychází z vlastních výzkumů. Matrace kolekce GEOETHIC jsou vyrobeny pouze z přírodních materiálů s ohledem na uživatele i na životní prostředí. Potahová látka je nabízena ve variantách z bambusu, kukuřice, sóji, bavlny a mořských řas. Matrace mají anatomickou vrstvu Geomemory Aloe, která obsahuje výtažky z aloe a proteiny sóji. Prodávají se od 11 590 Kč.

 Matrace Eco Bamboo koupíte od 11 590 Kč. Zdroj: Magniflex
Matrace Eco Bamboo koupíte od 11 590 Kč. Zdroj: Magniflex

Futony firmy FOTON CENTRE

Místo klasické matrace můžete dát přednost i tzv. futonům, japonským matracím z přírodních materiálů. Tradičně jsou vyráběny z bavlny, kokosu, přírodního kaučuku, vlny či ze směsí těchto materiálů.

Firma FUTON centre nabízí ručně vyráběné futony v různých rozměrech. Jejich výhodou oproti klasickým matracím je snadná manipulovatelnost a ohebnost. V rozměru 140 x 200 cm je můžeme u této firmy koupit od 4 550 Kč.

Matrace mohou být vyrobené také z futonu. Na obrázku matrace Futon KOKOS vyrobená ze směsi bavlny, vlny a kokosu, 140 x 200 cm za 6 300 Kč
Matrace mohou být vyrobené také z futonu. Na obrázku matrace Futon KOKOS vyrobená ze směsi bavlny, vlny a kokosu, 140 x 200 cm za 6 300 Kč

Ať už dáte přednost jakékoli matraci z přírodního materiálu, měla by splňovat také další požadavky pro zdravé spaní. Vhodně zvolená matrace by měla v kombinaci s podkladem (roštem) zaručit dostatečnou vzdušnost a rozložení hmotnosti. Díky tomu je pak zajištěna ideální anatomická poloha páteře a kostní svalstvo si během spánku může odpočinout. Výběr matrace je vhodné konzultovat s odborníkem, zvláště pokdu máte problémy s páteří.

Autor: Redakce Nazeleno.cz