fbpx

Ekologické hotely v Česku? Žádný boom se zatím nekoná0

V oblasti ekologicky šetrných hotelů se očekával velký rozvoj. Počáteční nadšení provozovatelů je však to tam, a dnes u nás zbylo jen pár certifikovaných ekohotelů. Ekologické ubytování se v Česku hledá těžko.

Českému hotelovému trhu, který by se vyznačoval přívětivým přístupem k ochraně životního prostředí, byl před sedmi lety prorokován raketový start. Právě tehdy byl totiž v České republice oficiálně certifikován první ekologický hotel. Počet takto certifikovaných hotelů během dvou let od té doby vzrostl na 12 ubytovacích zařízení, v následujících letech však hotely tento spolek z různých důvodů opouštěly, až jich v roce 2013 zůstalo pouze pět.

Jak už je ale v Česku zvykem, oficiální certifikace není tím hlavním ukazatelem počtu ekologicky smýšlejících hotelů, stejně jako oficiální klasifikace Asociace hotelů a restaurací (ony známé hvězdičky) zdaleka nezahrnuje všechna ubytovací zřízení v České republice. A tak, pokud se počítáte mezi zeleně smýšlející turisty, vám nezbude nic jiného, než spolehnout se na doporučení přátel nebo na sílu internetových diskusních fór a vyhledávačů.

Reklama

Ekologické certifikáty znamenají vysoké náklady

Ekologická certifikace samozřejmě nevznikla jen pro nic za nic a hostům přijíždějícím do takto označených hotelů dává určitou jistotu, že to majitelé a ředitelé myslí s ochranou životního prostředí tak vážně, že jsou schopni investovat obrovské finanční obnosy do zařízení, která jim pomohou dodržovat limity stanovené Evropskou unií. Splněním kritérií Ekoznačky EU (jinak také Ecolabel nebo Ecoflower) hotel zároveň plní požadavky na udělení českého označení Ekologicky šetrná služba, platit však musí za každou zvlášť. V případě českého označení je to 10 tisíc Kč za udělení a dalších 5 tisíc Kč za roční užívání, v případě EU stojí pořízení 9 tisíc Kč a roční poplatek se vypočítává jako 0,15 % ročního obratu (min. 15 tisíc Kč, max. 750 tisíc Kč).

V pražském hotelu Mosaic House používají větrání s rekuperací a recyklují šedou odpadní vodu (Foto: autorka)

Hostům je tak zaručeno, že hotely nejen třídí odpad, snižují průtok vody, svítí úspornými zářivkami a nepoužívají jednotlivě balenou kosmetiku, ale nově od roku 2010 odebírají 50 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů, zvýšili účinnost vytápění a klimatizace a zlepšili izolační schopnosti oken. Tyto činnosti již vyžadují investice v řádech statisíců Kč, což nakonec podstoupilo pouhých pět hotelů: Hotel Adalbert (v roce 2006 první certifikovaný ekohotel v ČR), Hotel Alta Plaza, Hotel Adria, Chateau Mcely (první ekologický pětihvězdičkový hotel v EU) a Centrum Veronica Hostětín.

S troškou do mlýna

Každý z těchto hotelů neustále zdůrazňuje, že být součástí ekologicky přívětivých ubytovacích zařízení vyžaduje součinnost každého zaměstnance hotelu. A tak například ředitel hotelu Adria Karel Doubek jezdí po Praze na elektrokole a hostům na recepci nabízí ranní běžecké trasy, zatímco jeho zaměstnanci natírají lavičky ve Františkánské zahradě nebo připravují džem z vlastnoručně sesbíraných jahod. Možná proto se hotelu podařilo získat ocenění E. ON Energy Globe Award 2012 za úsporu elektrické energie o 16 % a snížení emisí CO2 o 330 tun.

Ekologické certifikace hotelů se ukázaly jako nepříliš nefunkční. Zaručují však ekologicky šetrný provoz hotelu

V Chateau Mcely zase vyrábějí vlastní certifikovanou přírodní kosmetiku a snaží se své hosty přesvědčit, že ekologie neznamená ústupek v oblasti kvality a prvotřídních služeb. Hotel Adalbert těží ze svého umístění v areálu tisíc let starého Břevnovského kláštera a hladkou spoluprací s organizacemi zabývajícími se ochranou životního prostředí, například Arboristickou společností nebo Českou ornitologickou společností, která odkazuje ke skupině Birdwatching, zabývající se výrobou ptačích budek, na níž se podílí skautský oddíl působící v klášteře.

Jeden z mála certifikovaných ekologických hotelů je Chateau Mcely. Snaží se hosty přesvědčit, že ekologicky šetrný přístup neznamená kompromisy v luxusu. (Foto: autorka)

Jde to i bez certifikátu

I když většina hoteliérů, která si ekologickou certifikaci udržela, zdůrazňuje pozitivní vliv na hodnocení zákazníka a četné marketingové využití, na českém trhu existuje několik výrazně se ekologicky profilujících hotelů, které jako by ke svému fungování ekologickou certifikaci nepotřebovaly. Patří mezi ně například pražský hotel Mosaic House, který se velkolepě uvedl mezi nejzajímavější hotelové projekty v roce 2010. Kromě toho, že téměř stovkou pokojů zahrnuje ubytování od čtyřhvězdičkového standardu až po pokoje hostelového typu, jsou zde solární panely, čidla, která zatahují rolety a tlumí klimatizaci i vytápění neobsazených pokojů, rekuperační jednotky, ale především systém následného druhotného užití šedé odpadní vody, kdy se přečištěná voda ze sprch a umyvadel používá ke splachování a údržbě budovy.

Svěží pojetí otevřeného prostoru hotelu, kde každý může fungovat s každým, jej právě díky osobnímu hodnocení a doporučení vyneslo mezi konkurencí na obdivuhodné místo. A nebyla k tomu třeba žádná certifikace.

Autor: Redakce Nazeleno.cz