Pokud jste dosud hedvábí z etických důvodů odmítali, máme pro vás dobrou zprávu. Hedvábí lze totiž vyrobit i bez uvaření živých housenek. Na speciálních farmách se kokony zpracovávají až poté, co motýl kuklu bezpečně opustí.
Nádherná hebkost a lesk tradičního hedvábí je vykoupena životem obrovského množství larev bource morušového. Hedvábí se zpracovává již několik tisíc let a bourec morušový je již domestikovaný živočich závislý na člověku. To však neznamená, že bychom neměli být kritičtí ke krutému způsobu získávání hedvábné suroviny.
ReklamaHousenka bource morušového. (Zdroj: wikipedie, autor M. Cook)
Housenky bource tráví veškerý čas konzumací morušového listí. Po několikanásobném svlékání se larvy zakuklí do kokonu z hedvábného vlákna, které může po rozmotání měřit téměř 1 km. Právě nepřerušenost vlákna je důvod, proč se v tradičním chovu housenky ve stádiu kukly zahubí horkou vodou, která následně pomáhá rozvolnit slepená vlákna. V přírodě by si za normálních okolností motýl prokousal kokonem cestu ven, čímž by se vlákno poškodilo. Na druhé straně málo známým faktem je, že domestikovaný bourec ztratil po tisíciletí intenzivního chovu schopnost samostatného života. Uvádí se, že dospělý jedinec není schopen letu, bývá slepý a nedokáže přijímat potravu. Z kukly by se tedy pravděpodobně nebyl schopen sám dostat. Už samotný chov takto zmrzačeného druhu nelze považovat za etický.
Dospělý jedinec bource morušového. (Zdroj: maduraimessenger.org)
Technologií zpracování lze však i z nedokonalých hedvábných vláken získaných z kokonů divokých druhů (schopných samostatného života) vyrobit kvalitní materiály, což dokazují speciální farmy, kde se produkuje hedvábí s respektem k živým tvorům. Po dokončení zakuklení se kokon určitým způsobem nařízne a živočich se dostane nezraněn ven.
Naříznuté kokony. (Zdroj: ecouterre.com)
Pravděpodobně nejznámější producent tohoto typu hedvábí v Indii Kusuma Rajaiah nabízí své výrobky pod značkou Ahimsha silk („ahimsha“ znamená v hindštině „bez násilí“). Rajaiah si zakládá na tom, že se každý kokon před vložením do horké vody zvlášť kontroluje, jestli jej již motýl opustil.
K. Rajaiah si nechal šetrný postup při získávání hedvábí patentovat. (Zdroj: maduraimessenger.org)
Thajská módní značka Apoccas produkuje podobným způsobem hedvábí známé pod názvem Eri silk. Vyrobené textilie jsou navíc barveny jen přírodními barvivy a housenkám je předkládána pouze organická strava.
Hedvábné šály Apoccas jsou vyrobené z organického hedvábí navíc bez zabíjení larev. (Zdroj: ecouterre.com)
Produkce hedvábí však vždy zůstane „živočišnou výrobou“, kde budete s ohledem na respekt k životu všech vývojových stádií hmyzu poskytujícího hedvábí volit pouze menší zlo i v případě etičtějšího chovu.