fbpx

Ekologické a šetrné hračky: Nebezpečné může být PVC0

Ekologické hračky

Dřevo bez rizika?

Ani dřevěné hračky se nevyhnou lepení, barvení a lakování. Je proto dobré zjistit, jaké barvy  a lepidla výrobce používá (barvy a laky by měly odpovídat evropské normě EN 71-3). Při výběru dřevěné hračky bychom měli věnovat pozornost tomu, pro jaké dítě je určena a jaký je její účel. Povrch a hrany hračky by měly být opracovány tak, aby nemohlo dojít ke zranění dítěte. Ačkoli se čistě přírodní, tedy nelakované a nebarvené hračky, mohou zdát jako nejméně závadné, nejsou zcela vhodné pro batolata. Do pórů neošetřeného dřeva se totiž snadněji dostávají nečistoty.

Jedním z výrobců dřevěných hraček je Lubomír Klement, který se této činnosti věnuje od roku 1991. Při montáži hraček jeho firma používá vodou ředitelné lepidlo, které je zdravotně nezávadné. V nabídce jeho firmy je možné najít jak přírodní, tak barvené dřevěné hračky. „Nejčastěji (asi ze 70 %) jsou prodávány hračky v kombinaci přírodního a barevného provedení,“ dodal Klement.

Oblíbenou variantou je kombinace přírodního a barveného dřeva. Tato hračka pochází z dílny Lubomíra Klementa.
Oblíbenou variantou je kombinace přírodního a barveného dřeva. Tato hračka pochází z dílny Lubomíra Klementa. Zdroj: http://www.drevenehracky-lk.cz/

Pozornost bychom měli věnovat i tomu, kde dřevěnou či hadrovou hračku kupujeme. Vhodné jsou především specializované obchody či nákup přímo u výrobce. Na tržištích, kde lze také hračky z přírodních materiálů zakoupit, není zaručené, že se jedná o nezávadnou hračku. Tyto výrobky mohou být totiž prezentovány jako upomínkové předměty a nepodléhají tedy zákonům a směrnicím o hračkách.

Ekologická výroba se může stát dalším kritériem

Dalším z českých výrobců dřevěných hraček je Karel Makovský, který při výrobě dbá na zachování ekologických standardů. Pro jeho firmu je důležitým kritériem to, aby zpracovávané stromy byly znovu vysazovány. Některé malé díly hraček či malé magnetické obrázky jsou vyráběny z dřevěných odřezků, které vyprodukují nábytkářské a podlahářské firmy. Kromě toho dokáže společnost Karla Makovského využít i dřevěný odpad. Piliny a hobliny slisovává na brikety, kterými lze topit.

Hadráky pro batolata

Pokud nejste zrovna příznivcem dřevěných hraček, nemusíte házet flintu do žita. Svůj návrat totiž slaví i hadrové hračky, jejichž výběr je na českém trhu rovněž široký. Kromě tuzemských výrobků lze využít i nabídku hraček z obchodů FairTrade. Zajímavé látkové hračky je možné najít na portálu www.eco-mamma.cz. Pro miminka se hodí např. kostička na hraní vyrobená z nebělené bavlny, která má uvnitř rolničku. Oblíbené plyšáky zase nahradí zvířátka z biobavlny.

Místo plyšáku se můžeme pomazlit se zvířátkem vyrobeným z organicky pěstované bavlny, která je ručně tkaná i barvená. Náplň tvoří biobavlna. Zdroj: http://www.ecomamma.cz/
Místo plyšáku se můžeme pomazlit se zvířátkem vyrobeným z organicky pěstované bavlny, která je ručně tkaná i barvená. Náplň tvoří biobavlna. Zdroj: http://www.ecomamma.cz/

Hračky z přírodních materiálů mají ve srovnání s těmi z materiálů umělých mnoho výhod. Pokud koupíme dřevěnou či hadrovou hračku, nemusíme se obávat, že bude obsahovat nebezpečné ftaláty užívané pro změkčování PVC. Přírodní hračky jsou šetrné k životnímu prostředí a řada výrobců zachovává při jejich výrobě ekologické standardy.

Ne vždy však potřebu dítěte uspokojíme koupí dřevěné či hadrové hračky. V této situaci mohou pomoci webové stránky České obchodní inspekce či portál www.budulinek.cz, kde je umístěn seznam nejen rizikových, ale i těch skutečně bezpečných hraček.

 

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz