fbpx

Trpíte alergiemi a ekzémem? Oblečte se do šetrného textilu!0

Trpíte alergickými reakcemi kůže? Některé z alergií a ekzémů mohou být způsobeny běžným oblečením, které obsahuje dráždivé chemikálie a kovy. Pomoci vám může šetrný biotextil. Z čeho se vyrábí přírodní oblečení a jak ho poznáte? Kde a za kolik se dá koupit?

Na to, že alergie patří do našich životů, jsme si v poslední době už zvykli. Paleta alergenů – tedy látek, které způsobují alergickou reakci organismu, se rok od roku rozšiřuje o nové přírůstky. Dávno neplatí, že naše tělo reaguje jen na jarní pyly nebo srst domácích mazlíčků. Vedle těchto tradičních alergenů se stále častěji setkáváme s potravinovými alergiemi či reakcemi na chemikálie nebo kovy užívané při výrobě textilu.

„Oblečení vyrobené z konopí neobsahuje žádné dráždivé látky a navíc dokáže z 90 – 100 % pohlcovat nebezpečné UV záření.“

Alergickou reakci, spojenou s nošením konvenčního oblečení a užíváním běžného bytového textilu, vyvolávají zbytky chemikálií nebo kovy obsažené v textilních doplňcích. Chemikálie se do textilu dostávají jednak při pěstování rostlin (např. pesticidy užívané při pěstování bavlny) nebo v průběhu výrobních technologií (např. chlor, formaldehyd). Agresivní kovy, jako jsou chrom a nikl, bývají součástí textilních doplňků – zipů, patentů, knoflíků apod.

Reklama

Biomóda na Nazeleno.cz

   – Biomóda: oblečte se bez chemikálií

   – Biooblečení: jak ho poznat a kolik stojí?

   – Ekologické pleny: výhody a nevýhody

   – Alergie a ekzémy versus textil

Textil, který všechny výše zmíněné alergeny neobsahuje a zároveň splňuje i řadu požadavků na ekologičnost, je označován jako organický. Často se pro něj užívají zkratky jako bio, natur apod. Pokud se trpíte alergií „na textil“, měli byste při výběru oblečení volit vždy tu nejvyšší kvalitu. Jednotlivé bioznačky se totiž liší přísností při sledování užití chemikálií a kovů. Jak tedy poznáme skutečně nezávadný textil a oblečení? Orientovat se můžeme podle nejvyšší úrovně systémů kontroly biotextilu a podle označení jako je například 100 % organic (asociace OTA v USA) nebo Naturtextil Best (německá asociace IVN).

Biotextil jako lék a pomocník

Trpíte-li alergiemi na běžné textilní výrobky, resp. na látky používané při jejich výrobě, může přechod na šetrný biotextil doslova léčit. „Léčba“ spočívá v tom, že alergen přestane díky výměně běžného textilu za biotextil na pokožku působit, a tím vymizí příznaky onemocnění zvaného kontaktní ekzém. Biotextil dokáže pomoci i těm, kteří trpí kožními problémy způsobenými ostatními druhy alergií (zejména atopický ekzém) nebo dalšími kožními onemocněními (např. plísňová onemocnění).

Biomateriály prospívají všem, kteří trpí kožními problémy
Biomateriály prospívají všem, kteří trpí kožními problémy. Zdroj: www.knol.google.com

Kontaktní ekzém, který spadá do kategorie alergií na textil, je povrchový neinfekční zánět kůže. Jde o jednu z hlavních forem ekzému, která má příčinu v přímém styku pokožky s alergenem. Chemikálie a kovy obsažené v oblečení nejsou sice dominantním alergenem, mnohem častěji kůže reaguje např. na kosmetiku, ale svědivé kožní projevy (puchýřky, barevné skvrny apod.) se mohou objevit na všech částech těla, kde došlo ke kontaktu kůže a textilu. U dominantních kontaktních alergenů je ložisko často omezeno jen na jednu část těla (např. nevhodný čisticí prostředek způsobí alergickou reakci pouze na rukou).

Zatímco některé z alergenů lze těžko odstranit a prakticky dokážeme jen mírnit jejich vliv, pro alergie na běžný textil nebo textilní doplňky platí, že náhradou za nezávadný biotextil může dojít k úplnému vymizení příznaků. Nezbytné je považovat takové řešení za dlouhodobé, jen výjimečně totiž dochází k úplnému uzdravení alergiků.

Z čeho se vyrábí biovlákna?

Z jakých látek by měl být šetrný textil vyroben? Jednou z možností je biobavlna, která je oproti běžné bavlně zbavena chemikálií. Pěstuje se bez použití syntetických pesticidů a herbicidů a při zpracování a výrobě nejsou užívány toxické látky. Při nošení oblečení z biobavlny se proto prakticky nevyskytují kontaktní ekzémy. Oblečení a textilní výrobky z biobavlny jsou rovněž vhodné pro ty, kteří se potýkají s atopickým ekzémem nebo jinými kožními problémy.

Celosvětově oblíbené džínsy se původně vyráběly z konopí, dnes se konopné džínsy opět vrací do šatníků
Celosvětově oblíbené džínsy se původně vyráběly z konopí, dnes se konopné džínsy opět vrací do šatníků. Zdroj: www.varietybox.co.nz

Vedle dobrých technických vlastností je pro své pozitivní účinky na zdraví v poslední době ceněno také konopné vlákno. Konopí  vykazuje mimořádné antiseptické vlastnosti, díky nimž tlumí a urychluje hojení zánětů kůže, ať už jsou vyvolány alergenem nebo jde o plísňové onemocnění. Další nedocenitelnou vlastností konopného oblečení je schopnost pohlcovat UV záření (90 – 100 % oproti ostatním přírodním vláknům, která pohlcují 30 – 60 % záření), čímž prospívá všem, kteří jsou citliví na slunce nebo trpí solárním ekzémem (alergickou reakcí na sluneční záření).

Zatímco konopí patří mezi tradiční konkurenty bavlny, na náš trh přichází i novinka v podobě bambusového oblečení. Bambus má silné antibakteriální účinky, čímž se řadí vedle konopí k textiliím, které mohou výrazně ulevit lidem s kožními problémy. Další nespornou výhodou bambusu je velká savost, která až čtyřikrát převyšuje savost bavlny. Tato vlastnost alergikům zaručí, že se bambusové oblečení nebude na zpocenou a podrážděnou pokožku nepříjemně lepit.

Bambusové vlákno má mimořádné antibakteriální účinky
Bambusové vlákno má mimořádné antibakteriální účinky. Zdroj: www.asia.ru

V zahraničí najdeme kromě výše zmíněných biovláken také lýková vlákna, která pochází ze sóje nebo ramie. Bohužel na našem trhu se oblečení vyrobené z těchto rostlin téměř nedá sehnat a v nabídce obchodů se objevuje zatím zřídka.

Dostupnost a cena biotextilu

Nejvíce je na českém trhu zastoupeno oblečení a textilie vyrobené z biobavlny. Ve specializovaných obchodech, obchodních řetězcích (např. Marks&Spencer, H&M nebo C&A) a nabídce internetových obchodů najdete oblečení pro všechny věkové skupiny (pro děti např. www.bioobleceni.cz, pro dospělé www.ecovoice.cz). Můžete si zde vybrat téměř jakékoli oblečení: od spodního prádla přes oblečení pro volný čas a sport až ke společenským modelům. Rovněž textilní výrobky pro domácnost vyrobené z biobavlny jsou u nás dobře dostupné.

Orientační přehled cen biotextilu

Typ biotextilu
Materiál
Cena v Kč (zaokrouhl.)
pánská košile
konopí
cca 1 000
pánská košile
biobavlna
od 800
pánské kalhoty
konopí
od 1 200
dámská halenka (společenská)
konopí
1 600
dámská halenka (volný čas)
biobavlna
od 600
dámské kalhoty (volný čas)
konopí
od 1 000
dámské kalhoty (volný čas)
biobavlna
od 800
dámské kalhoty (společenské)
konopí
3 000
ponožky
konopí
90
ponožky
biobavlna
od 40
ponožky
bambus/bavlna
od 50
sportovní dres (krátký rukáv)
bambus
cca 1 000
ručník
biobavlna
od 250
prostěradlo (jednolůžko)
biobavlna
cca 700
povlečení (jednolůžko)
biobavlna
od 1 200

Zdroj: internetové obchody

Konopné oblečení má na našem trhu také vcelku dobré zastoupení (např. www.konopne.cz). U ostatních biomateriálů je nabídka omezená. Výběr je většinou zúžený na jeden typ oblečení. Díky české značce Marvel si například můžete pořídit sportovní oblečení z bambusu (více na www.bambusove-obleceni.cz). Oblečení ze všech biomateriálů, včetně u nás zřídka dostupné sóji a ramie, nabízí pražský EVERGREEN boutique. Musíte ale počítat s vyšší cenou s ohledem na to, že obchod je zaměřen na módní kolekce anglických bioznaček (více na www.etique.cz).

Důvodem, proč má zatím v našich obchodech přednost biobavlna, je zřejmý. Bavlněné biooblečení a biotextil jsou nejlevnější. Pro oblečení konopné, bambusové a ostatní biomateriály platí, že jsou finančně náročnější. Ve srovnání s běžným bavlněným oblečením je biobavlna dražší zhruba o jednu třetinu. V obchodních řetězcích a internetových obchodech (zejména při různých slevách) se ale tato nevýhoda biooblečení často vytrácí.

Autor: Redakce Nazeleno.cz