V posledních letech si získává své místo na slunci ekologická móda. Co vše lze pod tento pojem zařadit? Proč výrobci zařazují do svých kolekcí modely z organických a recyklovaných tkanin? Zastánci ekologických trendů v odívání mluví o kvalitě a etice, odpůrci poukazují na finanční náročnost. Kolik stojí oblečení z ekologicky šetrných materiálů? Je jeho cena úměrná kvalitě?
Biopotraviny se v českém povědomí již dostatečně rozšířily a sehnat je v supermarketech za přijatelnou cenu není takový problém jako před lety. Žijete-li zdravím životním stylem, nemusíte kupovat jen biopotraviny, ale na trhu je k dostání také biooblečení. Ještě donedávna byla ekologická móda dostupná pouze v podobě bioproduktů ve specializovaných prodejnách, dnes už ji nabízejí také oděvní řetězce i módní návrháři jako součást svých kolekcí, a to ve všech podobách. Najdete zde biotextil, ekologicky šetrné oděvy nebo oděvy vzniklé recyklací starého textilu a jiných materiálů. S každou sezónou se nabídka takového oblečení rozšiřuje, přesto zatím patří stále na okraj celého oděvního průmyslu.
„Český trh s ekologickou módou pokulhává za evropskými a světovými trendy, nicméně nabízí cenově přijatelnou alternativu ke konvenčnímu oblečení.“
ReklamaPříčinou okrajového postavení ekomódy je pravděpodobně vyšší cena, která plyne z dodržování přísných podmínek ekologického zemědělství pro biotextil a environmentálních parametrů pro ekologicky šetrná umělá vlákna. Pouze přešívání staršího oblečení z vlastních zdrojů či second handů (popř. využití vyřazeného bytového textilu a dalších materiálů) cenově konkuruje i nejlevnějšímu stánkovému prodeji oděvů.
Biovýrobky na Nazeleno.cz |
– Biomóda: oblečte se bez chemikálií– Přírodní materiály nejsou lepší než chemické?– Ekologické a nezávadné hračky– Přírodní kosmetika: poznejte tu pravou! |
Co vše patří do ekologické módy a jak ji poznat?
Předně je dobré zmínit, že ekologické oblečení vzniká nejen z čistě přírodních surovin, jak by mnozí očekávali, ale i kombinací přírodních a syntetických surovin, popř. recyklací materiálů, které samy o sobě zatěžují životní prostředí (např. PET láhve). Největší podíl dnes připadá na produkty ekologického zemědělství. Vedle bavlny v biokvalitě se prosazuje na našem trhu zejména konopí. Setkat se můžeme s exotičtějším bambusem a materiálem vyrobeným ze dřeva pod značkou Tencel. Proces zpracování bambusu i dřeva se v mnohém podobá výrobě syntetických vláken, a tak je na místě ostražitost. V obou případech se vyplatí sledovat jak označení původu surovin, tak především jejich ekologické zpracování.
Levnější biotričko má většinou i méně nápaditý design. Zdroj: internetové obchody
Jak už bylo uvedeno, pod označením biotextil či organický textil se k zákazníkům dostávají oděvy, které zaručují jednak kontrolovaný původ surovin a jednak dohled nad výrobními procesy. Organizací se systémem kontroly biotextilu je celá řada. Obecně lze uvést, že nejkvalitnější oblečení nese označení 100 % organic (resp. 100 % bio), pouhé označení bio nebo organic znamená většinou nižší podíl biosuroviny ve výrobku. Pokud vsadíte na zavedené značky, i tak získáte oblečení s velmi vysokým podílem biosurovin (nejčastěji 95 %). Rovněž německý a dnes v pravém slova smyslu mezinárodní Demeter – jedna z nejstarších bioznaček – je zárukou nejvyšší kvality. Bohužel zatím výroba oblečení v biokvalitě nepodléhá žádným celosvětově uznávaným pravidlům a rozdíly mezi výrobci existují.
Ekologické oblečení může být označeno různě: značkou biosuroviny, materiálu či organizace Zdroj: internetové obchody
V případě ekologicky šetrné módy je zaveden český standard s mezinárodní platností – Ekologicky šetrný výrobek. Takto označené oděvy mohou být vyrobeny ze syntetických vláken stejně jako z těch přírodních, při výrobě může a nemusí být použito chemikálií. Proč i takové produkty řadíme k ekologickým? Primárně je založeno hodnocení šetrných výrobků na tom, zda jsou v průběhu celého životního cyklu šetrné k životnímu prostředí i ke zdraví spotřebitele. Proto mají vedle bioproduktů své místo i recyklované syntetické materiály nebo materiály s poměrně vysokým podílem chemických úprav.
Vyšší cena je provázená kvalitou biooblečení
Jakost ekologického oblečení má několik rozměrů. V první řadě je třeba přihlédnout ke garantované zdravotní a ekologické nezávadnosti bioproduktů. Alergie, tak časté reakce na chemikálie, kovy a jiné látky obsažené v běžných textilních výrobcích, v případě ekologických oděvů zavedených značek spotřebitele neohrožují. O vhodnosti biotextilií pro děti či citlivé jedince není pochyb. Šetrné zacházení s naším zdravím je provázeno také ohleduplností k životnímu prostředí.
Účinek pesticidů na ruce farmáře je alarmující, zbytky této látky obsahuje i tradiční bavlněné oblečení. Zdroj: www.peopletree.co.uk
Velkou zátěž planety, kterou představuje nejen pěstování, ale i zpracování nejběžnější textilní komodity – bavlny, vyvažuje na jedné straně produkce biobavlny a na straně druhé nahrazování bavlny méně problémovými textilními vlákny, jako jsou konopná či bambusová vlákna. Návdavkem vychází řada výrobců z filozofie etického podnikání. Textilní výrobky tak mohou nést i značku zaručující spravedlivý zisk pro všechny účastníky obchodu a ostatní sociální výhody (např. Fair Trade).
Pro spotřebitele je samozřejmě nejsledovanějším parametrem užitná hodnota zboží. Každý materiál má své přednosti, ale pro všechny biotextilie i šetrná umělá vlákna platí, že mají delší životnost než jejich konkurenti. Právě delší životnost ekologického oblečení je to, co vyvažuje vyšší náklady při pořízení. Pro módu nebývá sice dlouhodobé užívání hlavním kritériem výběru, ale zejména oblečení pro volný čas či sport nepodléhá tak rychle módním trendům jako běžná konfekce. Nutno dodat, že právě segment volnočasové módy je obsazen biotextilem i textilem z šetrných umělých vláken nejvíce.
Oblečení pro volný čas v biokvalitě je na českém trhu zastoupeno nejvíce a je cenově dostupné. Zdroj: www.lostateminor.com, www.greengrownandsexy.com
I mezi biovlákny najdeme ve vlastnostech rozdíly. U konopí či bambusu se ve srovnání s bavlnou udává trojnásobná životnost, což je jistě nezanedbatelný parametr. Bambusové vlákno má další nedocenitelné vlastnosti pro letní sezónu. Nejen že působí chladivě, ale navíc výrazně pohlcuje vlhkost. Opět je nasnadě srovnání s bavlnou, která pohlcuje pot až o 50 % hůře. U většiny biovláken jsou vítaným bonusem antibakteriální účinky. Tato vlastnost zvyšuje uživatelský komfort jednak tím, že má pozitivní vliv na kožní potíže, a jednak se tak snadno nerozkládá pot a oblečení nezapáchá.
Kolik stojí ekologické oblečení na českém trhu?
Ekologická móda je u nás novým fenoménem a český trh nenabízí to, co je standardní ve světě. Přístup obchodních řetězců lze označit jako opatrný. Ať už se vydáte do prodejen Marks&Spencer, H&M nebo C&A paleta biomódy je omezená. Biomóda nepatří k tomu nejdražšímu zboží, ale nepodléhá jako běžné zboží sezónním slevám, spíše si svou cenu drží. Tím, že se přesunulo oblečení ze specializovaných bioprodejen do obchodních řetězců, stalo se cenově dostupnější. Nutno dodat, že nižší cenu provází horší design. Např. pánské biotričko pořídíte v obchodním domě i za polovinu, než nabídne značková specializovaná prodejna, výraznější vzhled však mají právě výrobky zavedených bioznaček.
Za ekomodely módních návrhářů se musíme vydat na zahraniční módní přehlídky. Zdroj: www.edictive.com
Rozhodnete-li se pro světovou značkovou biomódu, opět budou vaše možnosti omezené. Některé obchody, ať už kamenné či internetové, nabízejí pouze limitovaný sortiment – např. upřednostňují módu pro volný čas či pro děti. Cenu 2 000 Kč většinou nepřesáhne žádný z modelů, ceny začínají kolem 300 Kč. Přesto se dají najít i obchody s plným sortimentem od ponožek až po společenské šaty. Jeden z pražských butiků, který takovou nabídku má, najdete na adrese www.evergreenboutique.cz. Oblečení převážně anglických firem se pohybuje v cenové relaci od cca 1 000 Kč (tričko s dlouhým rukávem) do cca 5 000 Kč (dámský kabát), levnější jsou samozřejmě doplňky. Českou značkovou módu s obdobně širokým sortimentem zatím nemáme.
Zbývá proto podívat se do kolekcí, které nepatří ani k „masovým“ řetězcům ani do zavedených bioprodejen. Tady se dočkáme i českých značek. Biomodely začala do své kolekce zařazovat např. česká módní značka Fugu. Aktivním životním stylem vás může provázet bambusové oblečení uvedené na trh českou značkou Marvel. Nabídka značky Fugu se týká prozatím designových triček, která jsou oproti běžnému sortimentu firmy dražší zhruba o stokorunu. Marvel nabízí trička, šortky a dresy v cenové relaci od 300 do 1 500 Kč.
Ekologická móda zahrnuje biomateriály i výstřelky módních návrhářů. Zdroj: www.guardian.co.uk
Pro designové oblečení od módních návrhářů musíme do zahraničí, dají se tam pořídit originální modely, luxusní kousky za desítky tisíc nebo extravagantní ekologické modely na jedno použití. Český design do ekologické módy promlouvá sporadicky, většinou jde o studentské projekty a modely jsou prakticky nedostupné. Jedním z důvodů je to, že národní i mezinárodní prezentace módy nemá u nás pevné místo. Veletrh Móda Praha, na kterém se sekce biomódy v minulých letech objevila, se v letošním roce nekoná. Na brněnský veletrh Styl ekologická móda zatím nepronikla.