Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Biomóda

Proč se objevila v internetových obchodech, prodejnách zaměřených na zdravý životní styl i světových oděvních řetězcích biomóda? Co všechno pojem biomóda dnes zahrnuje? Jednak to je oblečení z materiálů vyrobených ekologicky šetrným způsobem, jako jsou biokonopí či biobavlna, jednak mohou patřit oděvy, oděvní doplňky, obuv i šperky pod značku Fairtrade a jednak se objevují pokusy v co největší míře recyklovat starší oděvy, popř. použít odpadní materiály pro oděvnictví zcela netypické – PET láhve, igelitové sáčky či tašky apod.

Zvykli jsme si na to, že při výrobě a zpracování konvenčních potravin neprospíváme životnímu prostředí. Nedůstojné podmínky pro zvířata a vrchovaté porce chemikálií pro rostliny, to je daň za cenovou dostupnost. Uvažovat nad riziky výroby oblečení není běžné. Vždyť v rámci spotřebního průmyslu stojí textilní výroba a oděvní průmysl hned vedle diskutovanějšího potravinářství, a přitom informace Světové zdravotnické organizace mluví o tom, že ročně v rozvojových zemích umírají na otravu pesticidy tisíce lidí. Jak souvisí pesticidy s výbavou našich šatníků? Mnoho pesticidů, které se používají např. při pěstování bavlny, patří k těm, které na druhé straně zeměkoule maří lidské životy. I proto si biomóda prorazila cestu tržním prostředím.

Důkazem toho, že s biomódou je třeba v budoucnu počítat (ať už jsoou motivy prodejců nebo čistě marketingové), je přesun nabídky z internetových stránek a specializovaných prodejen do velkých řetězců. Zvyšování produkce biotextilií podporuje i nárůst alergických reakcí na chemikálie, které jsou při pěstování a výrobě tkanin používány. Kam se bude expandující odvětví ubírat? Dočkáme se po prvních vlaštovkách přehlídek s biomódou a nabídnou výrobci prodejcům dostatek zboží na výstavách k tomu určených? Sledujte s námi vzestup či pád benjamínka mezi bioprodukty.

více informací

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií