fbpx

Vitamin B – jak se projevuje jeho nedostatek?0

I když se snažíte žít zdravě, potkají vás občas obtíže jako jsou ekzémy, akné nebo padání vlasů. Případně jste častěji unavení, máte problémy s pamětí a také s kvalitou vašeho spánku. Proč to tak je? Za všemi těmito problémy se může skrývat nedostatek některého vitamínu ze skupiny B.

Dostatek vitaminu B je důležitý pro fyzické ale i psychické zdraví. Foto: Pixabay.com

K čemu je dobrý vitamín B

Vitaminy skupiny B, souhrnně nazývané jako B-komplex, jsou esenciální látky, které zajišťují správné fungování našeho organismu. V dnešní době se už prakticky nesetkáváme s tím, že by jeho nedostatek v organismu vyústil až v nechvalně proslulou nemoc beri beri, ale i tak může tento deficit řádně znepříjemnit život. Pokud si uvědomíte, který typ vitaminu B vám chybí a doplníte jej, můžete si ušetřit mnoho obtíží.

„Afty, ekzémy, padání vlasů, únava, špatná nálada, za tím vším se může skrývat nedostatek vitaminu B.“

Vitamínů označovaných písmenem B, existuje vícero typů. Každý má vliv na trochu jinou část lidského zdraví. Za nejdůležitější bývají označovány B2 (riboflavin), B5 (kyselina pantotenová), B6 (pyridoxin) a B12 (kobalamin). Společnou mají hlavně rozpustnost ve vodě. Díky tomu není riziko předávkování tak velké jako u jiných druhů vitamínů.

Reklama

Máte chuť na arašidové máslo? Pravděpodobně máte nedostatek vitaminu B. Foto: Pixabay.com

Test pro zjištění nedostatku vitamínu B

Pokud se potýkáte s některými zdravotními obtížemi či neodbytnými chutěmi, ale je vám nepříjemné strávit celý den v čekárně u lékaře a podstupovat řadu testů, můžete se pokusit sami zjistit, v čem je problém. Způsobů, jak odhalit, po kterém typu vitaminu vaše tělo hladoví, je celá řada. „Dr. J. M. Ellis vyvinul rychlý časný test, který má varovat před nedostatkem vitaminu B6 pyridoxinu. Natáhněte ruku dlaní vzhůru a snažte se ohnout dva poslední klouby prstů, až špičky prstů dosáhnou dlaně (to neznamená sevřená ruky v pěst, protože jsou ohnuty jen poslední klouby). Zkuste tento test na obou rukou. Pokud se špičky prstů nedotknou dlaně, je nedostatek vitaminu B6 pravděpodobný,“ radí E. Mindell ve své knize Vitaminová bible pro 21. století.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu B

Pokud se potýkáte s nedostatkem vitaminu B6, můžete se například potýkat s aftami či rozpraskanými koutky. Deficit se může podepsat také na vašem celkovém špatném rozpoložení, které vyúsťuje v nervozitu. Některé pacienty dokonce v noci budí úporné křeče v nohách, jiní se potýkají s tím, že jejich tělo zadržuje tekutiny. Řešení je jednoduché, buďto se můžete spolehnout na tablety anebo dodat tělu, co si žádá, přirozenější cestou.

Vlašské ořechy jsou výborným zdrojem vitamínu B6. Foto: Pixabay.com

Vitamín B v potravinách

Vitamin B6 se vyskytuje v mnoha potravinách. Milovníci masa si mohou zvýšit jeho hladinu prostřednictvím konzumace vepřového masa, ryb, jater a dalších vnitřností. Vegetariáni a příznivci lehčí stravy si mohou dopřát luštěniny, vejce, kapustu, mrkev, ořechy, celozrnný chléb anebo sušené kvasnice. Při přípravě pokrmů byste měli pamatovat na to, že během varu klesá množství obsaženého vitaminu B6.

Máte chutě na arašídy? Chybí vám zřejmě celý B-komplex

Snad každý zná lidovou moudrost babiček, které říkají, že pokud dítě či pes okusuje omítku, je to kvůli tomu, že mu chybí vápník. I když odborníci považují tento názor stále za sporný, zdá se, že některé chutě mohou vskutku napovědět o tom, co si naše tělo žádá, příkladem může být arašídová pomazánka. „Není překvapením, že patří mezi deset nejčastěji se vyskytujících naléhavých žádosti. Je velmi bohatým zdrojem vitaminu B-komplexu. Příčina této chutí může spočívat v nedostatečném příjmu tohoto vitaminu. Ale má to jeden háček – 50 g pomazánky, což je asi třetina šálku, poskytuje navíc i 284 kalorií, které znamenitě přispějí k zaoblení vašeho těla,“ konstatuje  E. Mindell ve své knize. V našich podmínkách sice není „burákové máslo“ tak populární, samotné arašídy však ano.

Nejdůležitější B vitamíny

 • Vitamín B2 (riboflavin) – Najdeme jej v mléku, luštěninách, obilninách či vejcích. Podporuje činnost enzymů důležitých pro látkovou výměnu. Doporučená denní dávka: 1,5–1,7 mg.
 • Vitamín B5 (kyselina pantotenová) – Vyskytuje se v zelenině, ovoci, ořechách, zrninách, semenech. Podporuje růst vlasů, nehtů, kloubních pouzder. Doporučená denní dávka: 8 mg.
 • Vitamin B6 (pyridoxin) – Najdeme jej v droždí, pšeničných klíčcích, zelenině, ovoci, ořechách, bramborách, luštěninách. Zvyšuje imunitu, vyživuje centrální nervový systém, působí preventivně proti oční chorobám a cukrovce. Podporuje dýchání buněk, práci nervů, svalů, žaludku. Doporučená denní dávka: 1,6–1,8 mg.
 • Vitamin B12 (kobalamin) – Výskyt v mléčných výrobcích, vejcích, játrech. Zabraňuje anémii, krevním chorobách, encefalii. Doporučená denní dávka: 5 mg.
 • Vitamin K (fylochinon) – Najdeme jej ve veškeré listové zelenině, obilovinách, luštěninách, ovoci, sýrech. Má význam pro krevní srážlivost. Jde o antikarcenogen. Doporučená denní dávka: 100 ug.

Využití vitamínu b-komplex je univerzální

Nedostatek B-komplexu se může na vašem těle podepsat v podobě:

 • ekzémů
 • akné
 • aftů
 • nespavostí
 • únavou
 • zácpou
 • celkovou nechutí k vykonávání fyzické aktivity

Nejjednodušším řešením pro doplnění vitamínu B je začít konzumovat klasický tabletový B-komplex či B-komplex forte. Doplnit si jej můžete ale i díky změně jídelníčku. Pokud si nechcete zničit linii kvůli mlsání arašídové pomazánky, začněte konzumovat více kvasnic, hroznů nebo ananasu. Zdrojem vitaminů jsou i pivovarské kvasnice, celozrnné obiloviny či sýry.  Výroba klasické „bílé“ mouky naopak mnohé B vitamíny ničí, což v kombinaci s nevhodnou stravou může i v dnešní době vést k nedostatku celého B-komplexu.

Dobrý zdroj vitamin B - lahůdkové droždí
Výborným zdrojem vitaminu B může být také lahůdkové droždí. Jedná se o kvasnice, které jsou ale deaktivovány a vysušeny. Lahůdkové droždí má nejčastěji podobu jemného béžového prášku nebo vloček. Používá se jako dochucovadlo zejména ve vegetariánské a veganské kuchyni – v pokrmech je zdrojem kýžené umami chuti. Lahůdkové droždí je ale také dobrý zdrojem vitaminu B a obsahuje také hodně bílkovin. Zkuste.

B vitamíny se doporučuje užívat i při nadměrné psychické i fyzické zátěži. Hodí se i pro posilování imunity a je doplňujícím vitamínem pro léčbu velkého množství chorob. Vzhledem k snadné dostupnosti byste s jeho získáváním neměli být problém. Pokud analyzujete jeho nedostatek, stačí se zastavit v první lékárně nebo upravit jídelníček. Přestože se B vitamínů tělo snadno zbavuje, snažte se zejména při konzumaci umělých přípravků dodržovat doporučované denní dávky.

Vitamin B pro děti

Užití vitaminu B je vhodné i u dětí, protože přispívá ke správnému fungování mozku a nervového systému. Tuto oblast pak ovlivňují především vitamíny B1, B6, B21 a také vitamin B9, znamý spíše coby kyselina listová. A dále také vitamin B12, který pomohá tvořit myelinové pochvy chránící nervy a přispívající k efektivnímu přenášení signálů.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.