fbpx

Propolis je léčivý zázrak. Pozor ale na případnou alergii0

Propolis je včelí produkt se zázračnými účinky na lidské zdraví. Na rozdíl od běžných léků jde o stoprocentně přírodní látku, která navíc příjemně voní. Je skvělý v podpůrné léčbě nejrůznějších nemocí. Zjistěte si ale, zda na něj nemáte alergii.

Surový propolis má nahnědlou barvu a konzistenci pryskyřice – v teple je vláčný, v chladu křehký. Jeden úl je schopen vyprodukovat za jednu sezónu asi 50 – 100 g propolisu. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Co je to propolis?

Propolis je včelí produkt. Tento užitečný hmyz poskytuje celou řadu prospěšných látek – med, vosk, jed, kašičku… a právě propolis. V úlech jej včely používají především k údržbě a opravám. Propolisem zatmelují trhliny, zpevňují strukturu úlu a zabraňují tak v přístupu škůdcům i nepřátelům. Včely propolis používají také k desinfekci a mumifikaci různých vetřelců, které se jim podaří usmrtit – včelaři v úle často najdou třeba propolisem obaleného sršně a další dravý hmyz.

Chemické složení propolisu lze určit jen přibližně. Propolis se totiž liší podle oblasti původu i rostlin, které včely zpracovávají. Obsahuje velké množství různých látek, což pochopitelně znemožňuje umělou výrobu či jenom napodobení. Musíme se prostě spolehnout na přírodní zdroje. Včelaři propolis získávají hlavně díky čištění úlu – prostě jej seškrábnou ze stěn, případně pro jeho sběr používají drobného pletiva. To se vloží do úlu a po nějakém čase jej včela propolisem obalí.

Reklama

Mezi základní složky propolisu patří především pryskyřičné látky, éterické oleje a vosky. Dále balzámy, třísloviny, jisté množství vitamínů a provitamínů, celá řada minerálů a stopových prvků a především flavonoidy. Právě těm se přičítají nejvýznamnější účinky propolisu na posílení lidské imunity. Dost ale suché chemie, praxe je mnohem zajímavější.

Účinky propolisu

Nebylo by správné považovat propolis za jakýsi univerzální všelék. Ale řada testů potvrdila jeho schopnost urychlit léčení a hojení nejrůznějších onemocnění.

Propolis je jedním z dezinfekčních prostředků včelího úlu (Foto: Thinkstockphotos.com)

Propolisu se připisuje celá řada účinků, mezi kterými převažují hlavně antibiotické a antivirotické vlastnosti. Těch si všimli i lékařští odborníci a v současné době probíhají v této oblasti vědecké výzkumy. Například některé nemocnice už testují obvazy napuštěné medem a propolisem. Díky těmto vlastnostem nachází propolis uplatnění v boji proti dlouhé řadě nemocí – především se osvědčil proti zánětům, infekcím, onemocněním dýchacích cest, chřipce, nachlazení…

Propolis léčí, opravuje, desinfikuje

Včelí úl totiž představuje ideální prostředí pro vývin bakterií – teplé uzavřené prostředí, navíc přeplněné tisícovkami jedinců, kteří se potulují po světě a prolezou kdejakou škvíru. Přesto si úly udržují perfektní čistotu, bakterie zde jednoduše nepřežijí. Jedním z „čistících prostředků“ je právě propolis.

Další, neméně podstatnou vlastností propolisu je schopnost podpořit vlastní obrannou sílu těla – imunitní systém. Náš organizmus si dokáže poradit se spoustou nemocí a propolis tuto jeho schopnost posiluje. Zvlášť u lehčích onemocnění dojde ke zkrácení doby léčby a zeslabení příznaků. Propolis lze požívat i v případě těžších onemocnění jako doplněk ke klasické léčbě, zde ale po konzultaci s lékařem.

S podporou imunity souvisí i další užití tohoto daru přírody – jako prevence. Pravidelné užívání několika kapek denně vás ochrání možná lépe, než různé tabletky.

Asi nejširší užití nachází propolis v případě poranění. Oděrku či škrábanec potřete tinkturou (příprava popsaná v boxíku) a rána se hojí mnohonásobně rychleji. I u větších ran můžete propolisem ničit infekce a urychlit hojení (opět po konzultaci s lékařem). Pochopitelně nejste omezeni jen na zranění – propolis výborně působí např. proti akné, záděrám či popraskané kůži. V tomto případě ale jde jen o léčbu příznaků – podobná onemocnění ukazují např. na nedostatek některých vitamínů nebo vnitřní oslabení organizmu. Propolis se tedy hodí kombinovat s léčbou samotné příčiny.

Propolis účinkuje velice dobře na nemoci ústní dutiny, dásně a afty. Zde se doporučuje kloktat zředěnou tinkturu a v případě aftů přímo potírat postižené místo. Tinktura místo dezinfikuje a částečně ulevuje od bolesti.

Někdo tvrdí, že propolis pomáhá i při problémech s trávením, bolestech břicha a střevních potížích. Ne každý má ale v tomhle směru dobré výsledky, záleží hodně na příčině problémů a na tom, jak tělo propolis přijme (o alergiích se dočtete níže).

Připravte si propolisovou tinkturu
Propolis může vašemu zdraví prospět, ale jak ho vlastně užívat? Existuje celá řada receptů a postupů, nejčastěji se ale setkáte s propolisovou tinkturou. Jde vlastně o výluh v alkoholu a připravuje se velice snadno. Vezměte skleněnou nádobu a naplňte ji jedním dílem propolisu na 2 díly alkoholu. Můžete použít silný, 70% až 100% alkohol, který lze koupit v lékárně. Bez problémů se ale dá použít i obyčejná kvalitní slivovice či jiná pálenka, pokud obsahuje vysoké procento alkoholu – kolem 50 %. Každý den láhev protřepejte. Různé recepty se liší v doporučené době louhování, ale 2-3 týdny se zdají dostatečné. Potom jednoduše přefiltrujte výluh přes jemné sítko, usazeninu odstraňte a samotnou tinkturu uskladněte na chladném a temném místě. Drobné částečky propolisu se usazují na dně, proto lahvičku před použitím protřepejte.

Kde propolis sehnat?

Pro výrobu propolisu nemusíte mít vlastní úl. V lékárnách seženete celou řadu propolisových produktů, např. hotové tinktury či roztoky (v cenách +- 100 Kč za 100ml), rozpustné tabletky (16 tabletek za 60 Kč) nebo mastičky (ceny se různí podle výrobce a složení, 50g seženete za 60 Kč ale i 130 Kč). Nejvýhodnější ale je koupit surový propolis a různé léčivé směsi si připravit doma. 20 gramů surového propolisu koupíte v lékárnách za cenu kolem 100 Kč. Můžete ho ovšem koupit přímo od včelařů. Jejich ceny se liší, většinou ale nakoupíte levněji než v lékárně. Výkupní ceny propolisu od včelařů se pohybují okolo 800 Kč/kg. Pokud tedy včelaři nabídnete podobnou cenu, jistě vám nějaký propolis prodá.

Rizika užívání propolisu
Bohužel, i když propolis patří mezi přírodní prostředky, jeho užívání nese jistá rizika. Zvlášť dnes, kdy prudce roste počet alergiků. Propolis totiž obsahuje 3–5% pylu a jiné včelí produkty. Nelze ovšem přímo říct, že pokud trpíte pylovou alergií, nesmíte propolis užívat. Celá řada alergiků ho snáší bez problémů. A stejně tak se může stát, že i když vás pylová alergie nikdy netrápila, tělo nepřiměřeně zareaguje na jiné látky v propolisu. Proto odborníci doporučují před prvním užitím potřít tinkturou citlivé místo v loketní kloubní jamce a čekat, jestli kůže nezačne pálit. Rovněž vnitřní užívání zkuste nejdříve v malých dávkách a teprve postupně je zvyšujte.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.